Wpis z mikrobloga

547 + 1 = 548

Tytuł: Książę
Autor: Niccolo Machiavelli
Gatunek: Filozofia
Ocena: ★★★★★★★

„Księcia” kojarzyłem wcześniej jedynie z tytułu, autora i osławionej idei machiawelizmu. Nie robiąc szerszego rozeznania doznałem lekkiego szoku, gdy zamiast spodziewanej powieści dostałem dość króciutką (wypożyczone przeze mnie wydanie miało 130 stron) książeczkę.

„Książę” jest traktatem politycznym, swoistą wskazówką dla władców, w jaki sposób powinni panować, by rządzić jak najdłużej i jak najskuteczniej. Wymieniając poszczególne przymioty władcy, Machiavelli nie stroni od analogii do wydarzeń historycznych. Przedmiotem jego analiz są głównie Włochy, chociaż zdarzają się również wycieczki w inne regiony świata, jak chociażby Grecji.

Co mogę z pewnością stwierdzić to to, że „Książę” jest dziełem dość kontrowersyjnym. O ile niektóre twierdzenia balansują na granicy moralności, to już ogólna wizja idealnego machiawelistycznego władcy kierującego się zasadą „cel uświęca środki” już nie pozostawia wątpliwości co do tych środków.

Od oceny tego, czy rady zawarte w „Księciu” są skuteczne są lepsi specjaliści ode mnie. Myślę jednak, że warto zapoznać się z treścią, by móc ustrzec się przed takimi książętami.


#bookmeter
kulfon_wulkanizator - 547 + 1 = 548

Tytuł: Książę
Autor: Niccolo Machiavelli
Gatunek...

źródło: 981466-352x500

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@kulfon_wulkanizator: Po recenzji niestety obawiam się że nie do końca zrozumiałeś książkę. Władza musi tak działać.

Książki jak ta należy studiować a nie czytać, wymagają powolnego trawienia przedstawianych idei. Jest to książka wybitna, książki managerskie czy o zarządzaniu są wtórne do Księcia.

IMO ta książka to 10/10 albo 9/10 w zależności od tłumaczenia i top20 książek które należy przeczytać.
  • Odpowiedz
@zapalara co do słuszności przedstawionych w niej argumentów nie będę się zagłębiał. Niech każdy sam oceni, czy chciałby takiego władcę.

Siadając do lektury nie spodziewałem się traktatu i mimo dość krótkiego czasu obcowania z książką starałem się jakoś zastanowić nad tym co czytam. Raz z lepszym raz z gorszym skutkiem. Nie jestem profesjonalnym krytykiem i znawcą literatury :)

Co do książek które „trzeba” przeczytać, nie przepadam za takimi listami, bo te
  • Odpowiedz