Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #mieszkanie #kredyt2procent - prośba do Was o rzut okiem na sytuacje. Znalazłem sobie mieszkanie na rynku wtórnym 50m2 z ogromnym tarasem (około 70m2) dachowym (ostatnie - 4 piętro) i miejscem postojowym w garażu podziemnym. Winda, Blok z 2013 roku. Taras na tyle ciekawy, ze nie jest łączony z innymi tarasami i zapewnia maksimum prywatności. Cena 480 tyś zł. Mieszkanie mi się bardzo spodobało, wiec podpisałem umowę przedwstępna z zadatkiem 50tys, a resztę postanowiłem wziąć w kredycie 2% w banku Pekao SA. Pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej 8 sierpnia i kolejnym krokiem jest wycena z banku, ale do tej pory cisza. Jestem mega zestresowany sytuacją bo nie wiem czy cena trochę nie za wysoka za to mieszkanie, ze względu na to, że to Sosnowiec. Ktoś może mi przybliżyć co w przypadku jeśli wycena będzie dużo niższa od ceny transakcyjnej? Boje się sytuacji, w której nie dostanę kredytu a 50tys zł pójdzie w błoto :(
  • 8
@marcpol dopłacić nie dam rady, bo i tak na obecny wkład musiałem się nieco nagimnastykować. Ciężko mi jest się odnieść czy cena jest adekwatna, bo znalezienie podobnego mieszkania jest rzadkością. W Katowicach za podobne mieszkanie z polowe mniejszym tarasem sprzedawca wolał 620 tys :|
@krystianbk: Teraz chyba mieszkania ogólnie mega podrożały... W Warszawie średnia cena to chyba już 15 tys. zł/m2, gdzie to jest ŚREDNIA, ale jeśli mieszkanie jest wyjątkowo atrakcyjne to cena może być wyższa. W Twoim mieszkaniu wychodzi 9.6 tys. zł/m2 nie licząc tarasu - czy miejsce postojowe jest w cenie? Pytam bo miejsca postojowe schodzą po kilkadziesiąt tys. zł.
Najwyższe piętra są zazwyczaj droższe, taras niby formalnie nie liczy się do ceny
@Pantegram miejsce postojowe jest w cenie i niewielka komórka lokatorska. Lokalizacyjnie tez jest bardzo dobrze, bo to praktycznie centrum i do wszystkiego blisko (szkoły, park, szpital, dworzec) a zarazem w takim miejscu, że jest cisza i spokój
@krystianbk: Nie znam się totalnie na rynku nieruchomości w Sosnowcu, ale z tego co piszesz to jest wiele czynników które sprawia, że to mieszkanie ma prawo być powyżej ceny rynkowej i nadal będzie to uczciwa cena...

Dobra lokalizacja, najwyższe piętro, nowe budownictwo, wyjątkowa architektura (taras) czy ładny widok z okna to są wszystko czynniki słusznie podbijające cenę a nie jakieś cebulackie robienie w bambuko, to że trudno znaleźć podobne mieszkanie również.
@bylejaki póki co czekam na decyzje banku. Wiem, że w poniedziałek był już rzeczoznawca na obiekcie ale na ile wycenił nieruchomość to nadal nie wiem. Czekanie mnie dobija ale jak jesteś z Sosnowca to można się na jakieś piwerko umówić jak juz będę „na swoim” :)