Wpis z mikrobloga

1. Mam zasilić klimatyzator, zabezpieczenie zalecane przez producenta to C20. Chciałbym aby była możliwość pełnego odłączenia urządzenia w razie burzy (fazy i zera), zazwyczaj mniejsze klimy robimy na wtyczce ale raz, że tu instalacja nie pozwala (jest tragiczna, jakaś samoróbka - o różnicówce można tylko pomarzyć, połowa gniazd nie działa) więc chcę wziąć fazę z głównego zabezpieczenia, potem C20 i pytanie co dalej? Jest sens robić dwupolowy rozłącznik izolacyjny (np. Hager Polo 2p) na fazę i zero? Przed jakimś dużym łukiem pewnie nie ochroni ale skoki napięcia już powinien łyknąć w pozycji wyłączonej.
2. Przy okazji jak sobie radzicie z instalowaniem urządzeń w takich domach gdzie instalacja jest śmierdzącym jajem? Jakieś wyłączenia odpowiedzialności, czy może kazać inwestorowi ogarnąć instalację a ja przychodzę na gotowe. Chciałbym założyć działalność w tej branży ale brakuje mi właśnie algorytmu postępowania w takich sytuacjach.
#elektryka #dzialalnoscgospodarcza
  • 6
@Endrius
1.pelne odłączanie bym sobie darował, nakabinujesz się a i tak w krytycznym momencie okaże się że było załączone. nikt nie będzie wachlował tymi esami całe lato za każdym razem wychodząc z domu. Przepieciowka + ubezpieczenie powinna wystarczyć.
2. Co do burdelu z instalacją, to jak widzisz że syf to proponujesz doprowadzenie do rozdzielni, tam osobne zabezpieczenie i święto. Gorzej jak gołym okiem widzisz że zasilanie tego bie wytrzyma to ju chyba
2. Przy okazji jak sobie radzicie z instalowaniem urządzeń w takich domach gdzie instalacja jest śmierdzącym jajem? Jakieś wyłączenia odpowiedzialności, czy może kazać inwestorowi ogarnąć instalację a ja przychodzę na gotowe.


@Endrius: dwa wyjścia, albo robisz swoje i podtykasz papier do podpisania, że odpowiadasz tylko za swoją część a reszty instalacji nie dotykałeś (ale wiadomo, że pomiarów nie zrobisz na lipnej instalacji a powinieneś) albo mówisz że trzeba przerobić to i
@czechu:
No generalnie cały mój problem, to to, że nie mam wszystkiego w dupie i najczęściej źle się to na mnie odbija bo chcę dobrze a potem jestem widziany jako ten co robi problemy xd

A czy jest problem z tym żeby N czy tam PEN przerwać na jednym dwupolowym rozłączniku? Nie dojdziesz czy to N czy PEN (w puszce jest jeden wielki supeł z niebieskich i żółtozielonych kabli i niby
Druga sprawa, że to jest osoba o bardzo niskich dochodach i ma paranoiczny stosunek do odłączania w czasie burzy, bo nie może sobie pozwolić na awarie. Ani na naprawy :(


@Endrius: Ale zakłada klimatyzację którą trzeba regularnie serwisować?

Ja bym podsunął jedynie opcję doprowadzenia tego do porządku za cenę X jeśli chcesz być fair i wytłumaczyć po co to byś robił żeby klient wiedział że nie chcesz go wyruchać na kasę
@PfefferWerfer:
No tak, bo nie ma siły nosić i rąbać drewna. Ja jej poleciłem pomyśleć o solarach w przyszłości bo ma korzystne miejsce do tego (dobry dostęp do światła od południa). Tak czy siak, dzięki za opinię:)
No tak, bo nie ma siły nosić i rąbać drewna. Ja jej poleciłem pomyśleć o solarach w przyszłości bo ma korzystne miejsce do tego (dobry dostęp do światła od południa). Tak czy siak, dzięki za opinię:)


@Endrius: I to jest właśnie dowód na to że na starość powinno się dom sprzedać i iść do miasta. W niskim czynszu dostaniesz pełną obsługę i pakiet serwisowy na problemy techniczne z budynkiem. A dom