Wpis z mikrobloga

Ponieważ bardzo mnie nurtowała kwestia białek z pewnej firmy, która znana jest z tego, że ma siedzibę w bloku (sklep internetowy sprzedający izolaty i koncentraty białka serwatkowego 2 a nawet 3 razy taniej od innych liderów branży), oto wyniki mojego śledztwa, dałem z siebie całe 20%.

wyniki aminogramu izolatu inspirowanego produktem firmy z bloku możecie obejrzeć tutaj: wyniki badań. Badanie przeprowadziła fundacja Badamy Suplementy, i jak na ten moment jest to jedyny dostępny aminogram tych białek, poza tym deklarowanym przez producenta.

Dla porównania aminogramy:
WPC 82 KFD
Izolat Olimp Pure Whey, zakładka skład
WPC 80 Mlekovita
Zbiorczy Badamy Suplementy, m.in. SFD, KFD, Ostrovit, WK, Trec
Surowiec Volac UltraWhey90

Istotne różnice w profilu aminokwasowym izolatu firmy z bloku w porównaniu z 14 koncentratami (WPC) i izolatem firmy Volac (WPI):

Arginina
deklarują: 2,1g / średnia dla WPC: około 2g / izolat Volaca: 1,9g / izolat firmy z bloku: 0,47g (4x mniej niż norma dla WPC)

Cysteina
deklarują: 2,3g / średnia dla WPC: około 1,8g / izolat Volaca: 2g / izolat firmy z bloku: 0,45g (4x mniej niż norma dla WPC)

Fenyloalanina
deklarują: 2,7g / średnia dla WPC: 2,7g / izolat Volaca: 2,7g / izolat firmy z bloku: 1,8g (poniżej średniej dla WPC, najniższa wartość w rankingu)

Histydyna
deklarują: 1,5g / średnia dla WPC: 1,45g / izolat Volaca: 1,5g / izolat firmy z bloku: 8,25g (6x więcej niż norma dla WPC, najwyższa wartość w rankingu)

Kwas glutaminowy
deklarują: 15g / średnia dla WPC: 14,8g / izolat Volaca: 16,2g / izolat firmy z bloku: 20,5g (około 25% więcej niż średnia dla WPC, najwyższa wartość w rankingu)

Leucyna
deklarują: 9,8g / średnia dla WPC: około 8g / izolat Volaca: 10g / izolat firmy z bloku: 6g (poniżej normy dla WPC, najniższa wartość w rankingu)

Lizyna
deklarują: 10g / średnia dla WPC: 7,4g / izolat Volaca: 9,6g / izolat firmy z bloku: 1,0g (7x mniej niż średnia dla WPC)

Metionina
deklarują: 2g / średnia dla WPC: około 1,6g / izolat Volaca: 2,2g / izolat firmy z bloku: 0,67g (prawie 2,5x mniej niż norma dla WPC)

Prolina
deklarują: 4,9g / średnia dla WPC: 4,7g / izolat Volaca: 5,5 g / izolat firmy z bloku: 1,32g (3.6x mniej niż średnia dla WPC)

Treonina
deklarują: 5,7g / średnia dla WPC: 5,5g / izolat Volaca: 6,7g / izolat firmy z bloku: 2,4g (ponad 2x mniej niż średnia dla WPC)

Walina
deklarują: 5g / średnia dla WPC: 4,6g / izolat Volaca: 5,9g / izolat firmy z bloku: 3,1g (poniżej średniej dla WPC, najniższa wartość w rankingu)

Izoleucyna, seryna, alanina, kwas asparaginowy, tyrozyna, tryptofan, glicyna, bez zarzutów.

11 z 18 aminokwasów, czyli 60% znacząco odbiega od norm dla zwykłego WPC 80, a przypominam, że mówimy o izolacie, który według producenta oparty jest o izolat Volac 90.

Ponieważ za skur.wysyna się nie znam na produkcji takich koncentratów i izolatów, jak i na tym co się dzieje dalej z surowcem po jego zakupie, nie potrafię odpowiedzieć dlaczego produkt firmy z bloku tak bardzo odbiega od wielu WPC dostępnych na rynku, dlaczego ma tak wysoką zawartość histydyny, tak niską zawartość lizyny i dlaczego ich WPI jest mniej imponujący niż WPC z wielu innych popularnych marek.

Najważniejsze pytanie jednak pozostało bez odpowiedzi. Jeśli jestem po prostu typem z siłowni, który chce dopchać dzienne białko, czy izolat firmy z bloku się do tego nada?

Aby odpowiedzieć na to pytanie porównajmy 30g amerykańskiego klasyka Optimum Nutrition Gold Standard Whey i 40g izolatu firmy z bloku (damy trochę więcej, bo jest "tani"):

Alanina: 1,16 / 1,6
Arginina: 0,56 / 0,18
Kwas asparaginowy: 2,79 / 3,76
Cysteina: 0,56 / 0,18
Kwas glutaminowy: 4,45 / 8
Glicyna: 0,4 / 0,7
Histydyna*: 0,45 / 3,3
Izoleucyna: 1,68 / 1,8
Leucyna
: 2,6 / 2,4
Lizyna*: 2,38 / 0,4
Metionina*: 0,49 / 0,2
Fenylalanina*: 0,76 / 0,7
Prolina: 1,46 / 0,5
Seryna: 1,15 / 1,84
Treonina*: 1,75 / 0,9
Tryptofan*: 0,56 / 0,4
Tyrozyna: 0,74 / 1,2
Walina: 1,39 / 1,2

Koksów oczywiście najabrdziej interesują leucyna, BCAA
i EAA*.

Dlaczego około 2,5-3g leucyny w posiłku, BCAA i EAA są ważne w poroście mięśni: 1 2 3 4

Leucyna, BCAA i EAA w 30g odżywki ON Whey Gold Standard: 2,6g, 5,67g i 11,89g
Leucyna, BCAA i EAA w 40g izolatu firmy z bloku: 2,4g, 5,4g i 11,3g
Leucyna, BCAA i EAA w 30g odżywki typu Ostrovit WPC 80: 2,6g, 4,7g i 10,94g
Leucyna, BCAA i EAA w 30g odżywki typu KFD WPC Pure: 3,3g, 6,78g i 14,14g

Odpowiedź brzmi: tak, nada się. Z tym, że chyba 40g izolatu powinno bić na głowe 30g WPC, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Przeliczmy koszta, zakładając, że chcemy raz dziennie dostarczyć tyle białka serwatki, żeby było w nim 3g leucyny sugerowanego do optymalnego porostu bica.

WPC 82 z KFD --> 45 pln / 75g leucyny --> 3g leucyny = 1,80pln
WPC 80 z Ostrovitu (bezsmakowe) --> 40pln / 62g leucyny --> 3g leucyny = 1,92pln
Izolat firmy z bloku --> 50pln / 60g leucyny --> 3g leucyny = 2,50pln

Kto ma gorszy surowiec ten musi żreć więcej żeby pokryć to samo. Nie chciało mi się już tego liczyć, ale dobre wieści są takie, że firma z bloku i tak pewnie tańsza niż Olimp, Trec, WK, Mlekovita, Biotech, HiTech itd.

Firma chyba nie jest takim krzakiem jak ją malują, bo działa od 2018, przez pewien czas mieli nawet własny sklep stacjonarny. Złe wieści są takie, że aminogram ich WPI wypada gorzej niż WPC większości firm, i tak naprawdę do dzisiaj nie wiemy jak wygląda aminogram ich smakowego WPC, które sprzedają po 116pln za 3kg, czyli o 1-2 złote mniej niż najtańsze firmy sprzedają białko bezsmakowe (smakowe oczywiście jest droższe niż naturalne).

Ponieważ jestem tylko konsumentem i brakuje mi wiedzy z żywienia w sporcie i produkcji tego rodzaju suplementów, wytknijcie mi błędy w tym rozumowaniu jeśli takie widzicie.

Zdjęcie niepowiązane.

#bialko #mikrokoksy #mirkokoksy #kfd #sfd
bodeinebrazy - Ponieważ bardzo mnie nurtowała kwestia białek z pewnej firmy, która zn...

źródło: omo9Xnv

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@bodeinebrazy gdzie i jakie białko WPC widziałeś w cenie 118zł za 3kg? Bo napisałeś że sprzedają po 116zl czyli o 2zł taniej niż inne najtańsze - ja takich znaleźć nie mogę, może pomyliło Ci się z gainerami.
  • Odpowiedz
  • 0
@cheeky_90: już rozumiem. Miałem na myśli, że kilogram smakowego u nich (116/3 = 38pln/kg) wychodzi taniej niż 700g bezsmakowego WPC np. od Ostrovitu. Od KFD/SFD wychodzi około 5-6 złotych taniej. Co jest trochę dziwne, bo nie dosyć, że o 300g więcej, to jeszcze smakowe i o kilka złotych tańsze.
  • Odpowiedz
@bodeinebrazy ja zauważyłem z kolei odwrotną zależność, często smak naturalny jest droższy niż „smakowy" u różnych producentów, bo w białku jest więcej białka a nie dodatków śmieciowych. Wiem bo kupuje już tylko naturalny ;)
  • Odpowiedz
@bodeinebrazy doczytałem się jeszcze że ta fundacja która zrobiła badanie zamowila próbkę bezpośrednio od nich do laboratorium - nie zebym miał paranoje ale to jednak nie to samo co zamówić puszkę i przeprowadzić badania ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@cheeky_90: zgadza się. Z drugiej strony wyniki jakieś wybitne im nie wyszły, więc może rzeczywiście wysłali to co sprzedają. To co mi trochę śmierdzi to fakt, że twierdzą, że używają tego samego surowca co KFD, skąd w takim razie takie duże różnice w aminogramie i sprzedaż dosłownie za pół ceny. Ale nie wiem, tu potrzebny byłby głos kogoś kto zna ten przemysł od podszewki
  • Odpowiedz
@bodeinebrazy z pewnością na cenę tez wpływa fakt że sprzedają tylko przez internet, koszty lokali reklam itp są gigantyczne tak jak i marże innych producentów. Strzelam że faktyczny koszt produkcji i zapakowania takiego 1KG izolatu to ze 20zł, więc nawet sprzedając po 97 jak obecnie po podatkach itp zysk zostaje. Jestem w stanie uwierzyć że po prostu idą na ilość, zrobiłem szybki research i nie od wczoraj ludzie już jedzą ich białka
  • Odpowiedz
@bodeinebrazy: Powiem tak, jedyna opcja, żeby odczuć różnice na gorsze to by była gdyby twoje jedyne źródło białka to było WPC. Biorąc pod uwagę, że stosujemy zróżnicowana dietę te różnice praktycznie nic nie znaczą. Dopóki nie sypią cementu do opakowania albo podmieniają WPC na białka z pszenicy czy innego sojowego gówna to jeden #!$%@? i białko można brać takie które jest tańsze
  • Odpowiedz