Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, nie działają ledy w kuchni. Kiedyś pewnie działały jednak nie byłem światkiem popsucia się. Sytuacja wygląda jak na rysunku: czyli są dwie listwy ledowe. Jedna (chyba) z włącznikiem (zdjęcie w komentarzu) i podpięta z dwóch stron (mierzyłem napięcie - z jednej jest 0V z drugiej 12V) oraz druga, krótsza, bez włącznika i podpięta z jednej strony (12V).

Zastanawiam się jak to działa - skoro jest napięcie i nie świeci to:
- obie listwy są do wymiany? czyli obie musiały się spalić jednocześnie?
- dlaczego z jednej strony jest 12V, a z drugiej 0V a na drugim ledzie jest 12V? To jest trochę dla mnie dziwne zakładając, że mają jedno zasilanie to dokąd idzie ten przewód gdzie zmierzyłem 0V?

Totalnie nie mogę znaleźć zasilacza a okablowanie w meblach jest tak ukryte, że nie mogę go namierzyć.

Mogę prosić o jakieś rady jak naprawić te ledy? Wystarczy że kupie takie same i przylutuje i będzie działać?

#elektronika #led #majsterkowanie
Pobierz giebeka - Mam pytanie, nie działają ledy w kuchni. Kiedyś pewnie działały jednak nie ...
źródło: 300.Untitled Notebook-2-01
  • 6
@srokaty: W miejscu ze zdjęcia po prawej w punkcie +/- napięcie wynosi 12V, w przewodach po lewej (za włacznikiem) jest 0V.

Na całej taśmie jest 12V.

@1masa On jest na zdjęciu w komentarzu, wydaje mi się, że 12.
W miejscu ze zdjęcia po prawej w punkcie +/- napięcie wynosi 12V, w przewodach po lewej (za włacznikiem) jest 0V.


@giebeka: a zmierz na tych przewodach po lewej, ale na zakresie zmiennoprądowym miernika.
Dobrze by było, żebyś jednak odnalazł ten zasilacz, coś mi się zdaje, że to będzie stara przetwornica do halogenów. jesli tak, to przetwornica do wymiany i wtedy ewentualnie okaże się, co jeszcze.
@giebeka: Tzn że zasilacz jest przed włącznikiem jeżeli włącznik 12v. Ja bym szukał zasilacza za kiksami albo nad szafkami gdzieś jeżeli nie jest ukryty w żadnej z szafek