Wpis z mikrobloga

Czy ktoś pomoże w interpretacji? Bo pewnie ktoś już to przerobił z bankiem.

"[3] który w dniu złożenia wniosku o udzielnie tego kredytu nie jest i nie był stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy poprzedzających złożenie tego wniosku w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, chyba że umowa ta została rozwiązana w związku dokonanym na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1177) skutecznym odstąpieniem przez kredytobiorcę umowy deweloperskiej albo umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5 tej ustawy.”;"

Co z budową? Czy kredyt na budowę = kredyt na nabycie? @marcpol wspominał mi o tym, że ten zapis budzi wątpliwości interpretacyjne.

Czy ktoś dostał bk2% mając kredyt na budowę domu?

#kredythipoteczny #kredyt2procent
  • 12
@TypowyZakolak: Masz kredyt hipoteczny na budowę domu i chcesz dostać drugi kredyt hipoteczny na 2% ? Przecież z tego zapisu jasno wynika, że jak w przeciągu ostatnich 36 miesięcy miałeś jeden kredyt hipoteczny "w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego" to bk2% nie dostaniesz. O ile ten kredyt nie został rozwiązany "w związku dokonanym na podstawie
@TypowyZakolak: O panie, przy takim brzmieniu przepisu to raczej trzeba czekać na pierwsze wyroki sądów, które ukształtują linie orzeczniczą co do jego interpretacji. Jeden rabin powie, że jeśli byłeś już właścicielem gruntu i stawiasz na nim dom, to z mocy prawa to, co jest z gruntem trwale związane, należy do właściciela gruntu, więc nie jest to nabycie rozumiane jako przeniesienie własności (tzw. nabycie pochodne). Drugi rabin powie, że budowe domu można
@TypowyZakolak: Banki chyba mają problem z kredytem na budowę, znajomych wniosek na mieszkanie został zaakceptowany już dawno mój natomiast czeka mimo że złożony praktycznie tego samego dnia. Inny znajomy złożył na budowę jeszcze kilka dni wcześ niej niż ja, też zero odzewu.
Przecież z tego zapisu jasno wynika, że jak w przeciągu ostatnich 36 miesięcy miałeś jeden kredyt hipoteczny "w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego" to bk2% nie dostaniesz.


@GOHAN: Nie miałem żadnego kredytu na NABYCIE domu. Miałem kredyt na BUDOWĘ domu, a to nie jest tożsame.
Czy kredyt na budowę = kredyt na nabycie?


@TypowyZakolak: Składając wniosek kredytowy w programie BK2 banki wymagają oświadczenia. Wzór oświadczenia w załączniku. Złożenie fałszywego oświadczenia może skutkować koniecznością zwrotu wszystkich dopłat wraz z odsetkami.

Można uzyskać interpretację od pracownika banku lub od centrali banku, jednak nie jest to wiążące. Co ciekawe interpretacje banków różnią się między sobą, a także zdarza się, że ten sam bank w zależności od źródła podaje sprzeczne
marcpol - >Czy kredyt na budowę = kredyt na nabycie? 

@TypowyZakolak: Składając wnio...

źródło: oświadczenie

Pobierz
@marcpol Czy to oznacza, że można kupić skorzystać z programu jeśli kiedyś miało sie kredyt i kupilo mieszkanie, ale było to dawniej niż 36 miesięcy temu i obecnie tego mieszkania już się nie ma (zostalo sprzedane)?
@marcpol: Czy któryś z Twoich klientów uzyskał bk2% mając kredyt na budowę domu (z domem jeszcze nieodebranym) ?


@TypowyZakolak: Sprawdziłem i nie znalazłem takiego przypadku.

Problemem nie jest jednak samo uzyskanie kredytu w takim przypadku, a kwestia złożenia oświadczenia, które może okazać się fałszywe.

@marcpol Czy to oznacza, że można kupić skorzystać z programu jeśli kiedyś miało sie kredyt i kupilo mieszkanie, ale było to dawniej niż 36 miesięcy temu