Wpis z mikrobloga

#motocykle #mechanikasamochodowa #ktm

W motocyklu rozrusznik coraz rzadziej kręcił, aż doszło do momentu, że reagował dopiero po uderzeniu w silnik. Czasami też cykał przekaźnik, raz nie. Wszystko wskazywało na zużyte szczotki, jednak po rozebraniu mimo, że są na wykończeniu dotykają jeszcze komutator.
Pokusiło mnie żeby dać masę z prostownika na obudowę rozrusznika i po dotknięciu plusa rozrusznik reaguje za każdym razem. Zgłupiałem już. Wygląda to jakby silnik nie miał masy, dodatkowo rozrusznik na plusie pokazuje 2v, tam powinno być 0 w spoczynku?
Reasumując rozrusznik na żaden sposób nie reaguje, mimo podania masy, plusa na krótko , obejściu przekaźnika itd. kiedy podłącze bezpośrednio prostownik na rozrusznik kręci na strzała.Banalnie prosta konstrukcja ale już głupiej, czy zużyte szczotki mogą powodować że akumulator nie ma siły ruszyć rozrusznika?
  • 7
po opukaniu silnika rozrusznik kręci jak powinien


@Reynald: to jest w sumie taki najbardziej typowy test na szczotki - jak pukanie pomaga to na 90% to będą szczotki.
Zużyte dociskane są słabiej sprężynką, a jak są krótsze niż ich prowadnica, to dalsze ich ścieranie zwiększa szansę na zawieszenie się.
Po puknięciu jakoś tam złapią kontakt.

Że z prostownika odpala, a z akumulatora nie to może być trochę przypadku, a trochę tego
via Android
  • 0
@hellfirehe Niby są już zużyte, ale jeszcze "dotykają" komutator, staram się to dobrze rozgryźć bo nowe szczotki kosztują połowę nowego rozrusznika z chin ( ͡° ʖ̯ ͡°) Dodatkowo nie zawsze słychać przekaźnik i z prostownika też kreci tylko po podaniu masy na obudowę rozrusznika. Zauważyłem też, że kiedy opukam rozrusznik to zapala się licznik, normalnie nie zawsze się pali, ale kiedy jest podswietlony to zakręci zawsze, kiedy nie
Reynald - @hellfirehe Niby są już zużyte, ale jeszcze "dotykają" komutator, staram si...

źródło: temp_file5750828248464477669

Pobierz