Wpis z mikrobloga

Czy istnieje jakiś trening lub metoda pracy nad sobą, żeby można było uporządkować myśli i nauczyć się głęboko skupiać się na nich bez rozpraszania innymi? Mam od zawsze problem z rozpraszaniem, słabą koncentracją i gonitwą myśli w postaci kreowania kaskady pokrewnych wątków, które następują jeden po drugim, aż oryginalny wątek ucichnie, zostanie zapomniany lub straci znaczenie w morzu tych pozostałych.

#psychologia
  • 22
@Rapczyn: To dotyczy większości moich myśli, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, jak się podjaram i zacznę, nie wiem, tworzyć grę, to mimo ustalonego planu, który był super, wprowadzam zmiany pod wpływem chwilowej myśli, że tak będzie lepiej, choć jest wbrew oryginalnemu planowi, takie coś następuje cyklicznie aż się demotywuję, albo bardziej przyziemny przykład, myję zęby w łazience i mam jakieś rozkminy polityczne, np. Jak europejska polityka wyeliminowała skrajną biedę, po czym
@chlodna_kalkulacja nie brzmisz jak jakiś zjeb wręcz przeciwnie, ale ewidentnie wygląda to na jakieś natręctwo myślowe. Łatwo byłoby powiedzieć przestań myśleć i idź pobiegać. Moim zdaniem powinieneś udać się na małą rozmowę do specjalisty, bo nikt Ci tu złotej rady nie da a moim zdaniem to co się dzieje w Twojej główce jest gorsze niż jakaś prostolinijność i denne myślenie. Mi tam łatwo bredzić bo sam bym chętnie udał się do mózgowego
@chlodna_kalkulacja:

Mindfulness-Based Cognitive Therapy – Terapia Poznawcza Oparta na Uważności lub/i biofeedback. Jeżeli jest to u Ciebie przewlekly stan i nasilony to może być to objaw ADHD ale i jeżeli tak to MBCT jest podstawą wsparcia w takich sytuacjach. Medikinet popularny teraz również u dorosłych jest ślepą uliczka, która działa bardzo dobrze ale tylko wtedy kiedy się bierze a posiada skutki uboczne. Nie jest to obojętna farmakoterapia i nie jest zalecana
@chlodna_kalkulacja: rób jedna rzecz na raz, np jedz i tylko jedz czyli bez czytania. Słuchaj muzyki bez telefonu w dłoni itd.
uświadom sobie ze tak dziala umysł i nie da się tego zatrzymać ale możesz zostawić to podświadomości.
Obserwuj swoje myśli zamiast się wczuwać. Jak skupisz się na obserwacji to będziesz szybciej przeminą.
powolutku ćwicz i będzie dobrze. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele tylko małymi kroszkami do przodu
@chlodna_kalkulacja: Myślisz tylko teraz, zmieniasz się wyłącznie teraz, nie za chwilę, nie później. Jeśli pomyślisz o czymś innym i pójdziesz za tą myślą, to oznacza porzucenie poprzednij myśli - musisz zrezygnować z nowej myśli w momencie, gdy przyszła ci na myśl, bo później będzie za późno. Na bieżąco musisz powracać do oryginalnego tematu, bo porzucenie go na chwilę to porzucenie go całkiem → może ci się kiedyś przypomni, ale na pewno
Nemayu - @chlodna_kalkulacja: Myślisz tylko teraz, zmieniasz się wyłącznie teraz, nie...