Wpis z mikrobloga

Jak ja gniję z tych wszystkich "ekspertów biznesowych", którzy wieszczą, że od Nowego Roku, gdy płaca minimalna będzie wynosić 4242 zł brutto (około 3200 netto), to specjalistom nie będzie chciało się pracować, bo będą zarabiali niewiele więcej. No więc pytam, który specjalista zarabia niewiele więcej od 3200 netto? Specjalista do spraw sprzedaży T-shirtów za 30 zł w taniej sieciówce? XD

Bo na pewno nie specjaliści w IT czy marketingu albo inżynierowie. Oni od dawna zarabiają dużo więcej. Wiem, bo sam pracuję w marketingu w dużej firmie i nikt tam nie pracuje za stawki w okolicach 3200 netto. A to, że ktoś ma w nazwie specjalista ds. sprzedaży kubków firmy X nie oznacza, że jest rzeczywiście specjalistą na rynku pracy. Jak ktoś mając dobre studia oraz dobry zawód byłby usatysfakcjonowany pensją 3200 netto to wielkie XD

Natomiast ból dupy naszych biznesmenów bezcenny, bo trzeba zacząć płacić pracownikowi pensję, która pozwala na normalne przeżycie od 1 do 1 i opłacenie rachunków. A nie posiadać niewolnika, który pomimo ciężkiej pracy nie jest w stanie opłacić rachunków, kupić dziecku nowego ubrania do szkoły i musi przeliczać każdy grosz, żeby przeżyć. Kurła 20 lat temu to było, pracownik za 5 zł/h na czarno, 12-godzinny-system pracy w świątek, piątek czy niedziela, lewacka unia nie narzucała jakiś wymogów dziwnych. A Janusze i tak narzekały na wysokie koszty prowadzenia firmy ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pracbaza #gownowpis #bekazjanuszy #januszebiznesu
  • 29
Bo na pewno nie specjaliści w IT czy marketingu albo inżynierowie. Oni od dawna zarabiają dużo więcej.


@Lambo994: To pogadaj sobie z inżynierami elektronikami. Generalnie to nie jest prawda, że inżynierowie dobrze w polsce zarabiają. Kuce z IT tak, ale nieraz słyszałem płacz od osób że ktoś skończył ciężkie studia pracy nie może znaleźć albo zarabia grosze i chce właśnie wskoczyć do IT.
  • 4
@bestandriu: Przypominam, że w Polsce nie ma obowiązku zatrudnienia pracownika. Jeżeli coś jest tak banalne i łatwe, że oceniasz brak sensu płacenia komuś płacy minimalnej za daną pracę w Twojej firmie, to wykonujesz tą pracę sam i masz zaoszczędzone kilka tysięcy/msc w kieszeni. Tylko no właśnie, Janusz zazwyczaj jest w szoku, że trzeba coś zrobić samemu. A nie tylko wstać o 10, wpaść do firmy, podpytać jak idzie, kazać brać się
To pogadaj sobie z inżynierami elektronikami. Generalnie to nie jest prawda, że inżynierowie dobrze w polsce zarabiają. Kuce z IT tak, ale nieraz słyszałem płacz od osób że ktoś skończył ciężkie studia pracy nie może znaleźć albo zarabia grosze i chce właśnie wskoczyć do IT.


@janciopan: Po niektórych kierunkach to nawet pracę w zawodzie ciężko znaleźć. Ale tak to jest kiedy system edukacji wyższej zamiast odpowiadać na potrzeby rynku, to próbuje
@Lambo994: nie kumasz ... netto to wyjdzie cały benzyna a ceny znowu pójdą do góry.. I co najubożsi znowu będą bieli mniej. Na zachodzie tak jest ze wszyscy podobnie zarabiają i w PL też to się zbliża. Zobaczysz co za parę lat będzie jak zrobisz podatki 50% dla najbogatszych to dopiero będą jaja. I się okaże że Junior zarabia prawie tyle co senior ;) zobacz sobie ile wynoszą podatki dochodowe w
Generalnie to nie jest prawda, że inżynierowie dobrze w polsce zarabiają. Kuce z IT tak, ale nieraz słyszałem płacz od osób że ktoś skończył ciężkie studia


@janciopan: Może ciężkie, ale za to nikomu niepotrzebne xD Mam kumpla co ogarnia zbrojenia na budowach i zarabia 10-12k/msc. Inny - elektryk (za granicą co prawda, wyjeżdza na 1-1.5msc i wraca na 2-4tyg), 300k PLN rocznie. Obaj to inteligentni goście, nawet robili podejście do studiów
@Lambo994: najbardziej po dupie dostaną nie wysoko wyspecjalizowani tylko takie firmowe firmowe sredniaczki co przed kowidem mieli 4-5 brutto i teraz mają niewiele więcej. O ile kiedy to były dwie inimalnejto teraz minimalna razy 1.2
@Lambo994: Zgadzam sie, ze wynagrodzenia nauczycieli czy ratownikow medycznych sa smiesznie niskie ale podwyzszenie minimalnej spowoduje wzrost cen, wiec tylko debil bedzie cieszyc sie ze na koncie ma wiecej cyferek a tak na prawde bedzie mogl mniej za to kupic. Wg mnie tego typu problemy powinno sie rozwiazywac poprzez m.in uproszczenie podatkow a nie drukowanie kasy.