Wpis z mikrobloga

Mam kilka pytań o samozatrudnienie.

1.Przejście z UOP na b2b jest w ogóle możliwe u tego samego pracodawcy - z jednoczesnym utrzymanie ulg na start/zusu preferencyjnego?
Bo czytałem, że musi to być nowy pracodawca tylko i wyłącznie. Czyli jakbym wystąpił o 3 miesięczny okres wypowiedzenia, zamknął uop, założył firmę, zawarł umowę z tym wcześniejszym pracodawcą - to tych ulg też nie ma jak rozumiem?

2. Ile tak w sumie traciło by się przez to, że zus nie będzie preferencyjny i nie ma tej ulgi na start, przy przejściu u obecnego? Może to za małe pieniądze żeby robić taki raban?
Czyli co, zdrowotne się płaci normalnie pewnie z 500zł każdego miesiąca. Zusu brak przez pół roku, no i potem 18 miesięcy preferencyjny czyli co, ile jakoś po 1000zł/mies? Czyli traci się koło 25k? To troche dużo jednak by było

3. Czy spółka na cit 9%, ale jednoosobowa - ma 19% podatku? Bo musi być dwuosobowa? Bo już myślałem że znalazłem drogę ale gdzieś to wyczytałem. Dla jednej osoby zostaje tylko jdg z ryczałtem 12% i resztą podatków, albo z o.o. 19% (no właśnie?) czy jest jeszcze coś?

4 Bo żeby załapać się na dofinansowanie na start działalności to trzeba być bezrobotnym przez rok pewnie, tak że w ogóle nie ma sensu nawet na to patrzeć?
#podatki #b2b #jdg #firma #pracait #pracazdalna #prawo #korposwiat #programowanie dla zasięgu
  • 13
Przejście z UOP na b2b jest w ogóle możliwe u tego samego pracodawcy - z jednoczesnym utrzymanie ulg na start/zusu preferencyjnego?


@interpenetrate: tak, podobno jak zmienia się zakres obowiązków. Choć wątpię, że ktokolwiek na to by poszedł, bo śmierdzi to udawanym UoP i skarbówka może zacząć węszyć.

Standardową procedurą jest podpisanie umowy do spółki córki przez co nie masz tego samego pracodawcy

Ile tak w sumie traciło by się przez to,
@interpenetrate https://jakipit.pl
wszystko masz w kalkulatorze
przez 6 miesięcy masz tylko zdrowotną a potem 24 miesiące mały ZUS

da się mieć niski ZUS wystawiając fakturki dla byłego pracodawcy ale muszą być na coś innego niż zakres UoP. Jeśli tak nie jest w rzeczywistości to nie polecam tej drogi. Lepiej zrobić refakture, czyli znaleźć podmiot pośrednika.
@interpenetrate:
Ad 1. Nie pytałeś przypadkiem 3 dni temu o to samo? (https://wykop.pl/wpis/72190541/z-czym-w-szczegolach-wiaze-sie-przejscie-z-etatu-n). Możesz zachować ulgi jeśli będziesz miał inny zakres obowiązków.

Ad 4. Nie zawsze jest to wymagane, ale to już zależy od konkretnego programu w danym PUPie. Zdarzają się programy w których wystarczy bardzo krótki okres czasu (do 1 miesiąca).

@wiecznybeton: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/system-ubezpieczen-spolecznych-16831915/art-18-a
@msgdn: Tak, ale nie będę miał innego zakresu obowiązków :) podobny
Tak, mogłem też pytać, jestem trochę w chaosie bo to jest jeden wielki miszmasz
Ciekawa kwestia z tym dofinansowaniem, ale przekroczyłem 30rż ;p

@wykopyrek: usuń konto, przecież nie mam na myśli że na b2b jest pracodawca, tylko że masz umowę z tą samą firmą z którą pracowałeś na uop
@interpenetrate: no to jeśli nie jakaś spółka córka ani nie chcesz zmieniać firmy to jedyne co mi przychodzi na myśl to skorzystanie z jakiegoś pośrednika, który wystawiałby Twojej firmie faktury za Ciebie, ale w tym temacie nie jestem specem no i Twój zleceniodawca musiałby na to pójść. Sprawdź https://useme.com/pl/. Sam przechodziłem z UoP na B2B w ramach tej samej firmy i bez wielkiego żalu odpuściłem te ulgi (akurat u mnie istotnym
@msgdn: dzięki Mirku, wiesz problem że ja dużej stawki nie mam, ok. 5k, chcę przejść z powodu niezwiązanego z pieniędzmi, także u mnie to nadrabianie wyjdzie spooooro czasu. To nie tak że będę zarabiać 15k netto po przejściu
@interpenetrate: no to już musisz sobie sam odpowiedzieć czy ma to w ogóle sens. Osobiście odradzam ludziom przechodzenie na B2B jeśli na UoP nie wpadają w drugi próg podatkowy, bo najzwyczajniej ekonomicznie przeważnie nie ma to sensu gdy się skończą ulgi.