Wpis z mikrobloga

Cześć, szukam listwy zasilającej do paru rzeczy takich jak czajnik, lidlomix i ekspres (wiem, że wszystkie te 3 sprzęty w PEAKU generują pewnie spory pobór, ale nie wiem kiedy byłaby sytuacja, że wszystkie by pracowały przy pełnym poborze) i szukam mocnej listwy zasilającej.

Szukając w internecie większość normalnych listew jest oparta o kabel 3x1.5mm, a tylko ta jedna ma 3x2,5mm
https://allegro.pl/oferta/listwa-zasilajaca-5-gniazd-3x2-5-ip54-profesjonal-11058204596

Coś takiego ma sens czy lepiej zamówić sobie taką listwę u lokalnego elektryka na grubym i porządnym kablu?

Czy moje podejście jest głupie i nie powinno się tak robić? Nie widzę za bardzo innego wyjścia

#mieszkanie #kuchnia #elektryka
  • 8
  • Odpowiedz
@Hadoka z mojego doświadczenia to zrób to sam. Ale listwe jak kupisz to bez tego pstrykacza. Ten nie wytrzyma więcej jak 10 min przy 10A.
Zwykła listwa, kabel 3x1.5mm2 i wtyczka. Wydasz tyle samo a obciążysz to 3kW przez 20 minut i nic sie nie stanie.
  • Odpowiedz
@Hadoka zrobisz jak uważasz. Ja osobiście uważam, że zrobiony ręcznie jest lepszy niż te za 100zł gotowe nawet z kablem 3x2.5. Serio.
Ale to może wychodzi stąd, że nie raz, nie dwa na budowie pracował czajnik i opalarka. 10 minut pracy czajnika i gotowce miały dosyć. Pobór 4kw. Na własnoręcznie zrobionych i to z kablem 3x1.5 nigdy nie miałem problemu.
  • Odpowiedz
@Hadoka: ta podawana moc obciążeniowa to zwykle pic na wodę i bełkot marketingu - masz przewody 2,5mm i sprzedawca (tutaj uczciwie) podaje obciążenie 3500W. Druga aukcja, gdzie przy 1 lub 1,5mm jest podane ponad 3600W. Przy takim ciągłym poborze z przewodów będzie grzałka.

Generalnie gniazdko klasyczne (no chyba że masz siłowe) nie powinno przenosić obciążenia ponad 16A, czyli SUMARYCZNA wartość wszystkiego wpiętego w to gniazdko <3680W.

Jak ma być porządnie, to kup listwę budowlaną z przewodami 3x2,5mm.
Tyle co daje rade pełnemu 16A przy 230V
  • Odpowiedz
@Hadoka: generalnie każda, która ma przewody 3x2,5mm się nada do większego i stałego poboru. Tam nie ma miejsca na kosmiczną technologie pod znaną marką. To zwykle gniazdka z podpiętymi przewodami do końcowej blaszki.

Jak masz bezpiecznik 16A, to jak będziesz miał w piku ponad ta wartość to rozłączy obwód i tyle. Więc możesz nawet zostać przy 1,5mm kw. Tutaj czajnik elektryczny będzie decydujący. Bo Lidlomix z ekspresem dadzą radę razem.
  • Odpowiedz
  • 0
@Hadoka:

Jak masz bezpiecznik 16A, to jak będziesz miał w piku ponad ta wartość to rozłączy obwód i tyle.


Nie wiem co rozumiesz przez "pik", ale każda eska 16A o charakterystyce B wytrzyma obciążenie 25A przez minutę i nie wywali jej. Wkładka topikowa jest jeszcze bardziej "elastyczna".
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@coma24 w ciągu minuty przy takich sprzętach raczej nie powinno nic stać się instalacji? Miałem na myśli zastosowanie listwy zasilającej z kablem 3x2.5, a chwilowy zbyt duży pobór prądu np uruchomienie w tym samym momencie czajnika, ekspresu i lidlomixa nie spowoduje awarii, a tylko zatrzymanie przez bezpiecznik w skrzynce
  • Odpowiedz