Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o wyglądzie europejskich miast, i jakie są Wasze ulubione?
Przyznam, że dla mnie europejskie miasta w dzisiejszych czasach wydają się być bardzo prowincjonalne. Dzisiaj większość państw idzie w kierunku budownictwa na wzór amerykański. Wystarczy sobie zobaczyć takie na przykład miasta w Katarze, Chinach, Korei Południowej czy nawet w Australii. Dlaczego Europa nie może iść w podobnym kierunku? :(
Miasta w regionie bliskowschodnim to jak dla mnie wzór w którym powinna pójść Europa.

To, co mnie się podoba w europejskich miastach to fakt, że nie są tak rozległe jak amerykańskie, i dzięki temu łatwiej się po nich poruszać bo nie trzeba mieć samochodu, a to jest dla wielu ludzi bardzo wygodne (w tym dla mnie). Umiar, to coś za co lubię europejskie (i azjatyckie) miasta.
Jeśli zaś chodzi o styl, to jak piszę, zbyt staroświecki.

A jak Wy to widzicie?

#swiat #podroze #architektura #europa #miasta
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@Leel00: Nie od nowa, ale unowocześnić. Mieszanka stylu tradycyjnego z nowoczesnym jest bardzo dobra. Przykładem są choćby miasta azjatyckie.
  • Odpowiedz
@Xing77: Inna kultura, inne założenia, inna architektura. W czasie IIWW sooro azjatyckich miast zostało zrównanych z ziemią. Centra były murowane, ale reszta to były slumsy czy lekkie drewniane chatki. Miasta częściowo odtworzone, unowocześnione, wyglądają jak wyglądają.
  • Odpowiedz
@Xing77: na szczęście jesteś w mniejszości jeżeli chodzi o zdanie na temat 'prowincjonalności' i 'staroświeckości' europejskiej zabudowy :P ogólnie tendencja jest aktualnie do zmiany i powrotu do bardziej tradycjonalnej zabudowy/architektury i zdecydowanie dają pozytywne efekty w odmianie do 'nowoczesnej' architektury bez charakteru (szczególnie jeżeli chodzi o samopoczucie) nie bez powodu ludzie uwielbiają odwiedzać piękne miejsca jak Wenecja, Barcelona czy nawet Gdańsk. Zresztą dziwna sprawa, że wspomniane przez Ciebie Chiny same
  • Odpowiedz
@Xing77: Uważam, że europejskie miasta to jedne z nielicznych mających jakąkolwiek wartość architektoniczną.

W Stanach Zjednoczonych praktycznie nie ma żadnych miast, które byłyby ładne i przyjazne do życia. Może pewne fragmenty Nowego Jorku i Bostonu. Bliski wschód to już w ogóle masarka. Żadnej historii, same biurowce, wszystkie na jedno kopyto. Tak jak w Warszawie mordor na Domaniewskiej, tylko w większej skali. Nowobogackie budowanie na pokaz.

To jest kierunek, który w
  • Odpowiedz
@Xing77: dokładnie, Najgorzej jest tam gdzie druga wojna światowa nie dokonała zniszczeń i jest ciasno i tłoczno. Ogólnie to miasta Azji i ameryki północnej są najlepsze.
  • Odpowiedz
  • 0
@Singu__: Mnie nie przeszkadza ciasnota miast europejskich. W wielu przypadkach uważam to za bardzo wygodne. Tak tutaj znowu miasta amerykańskie mnie rażą swą wielkością.
Starówki europejskie to właśnie coś, co powoduje że miasta w Europie są zbyt staroświeckie. Owszem, ładne są i w ogóle, lecz odnoszę wrażenie że jest ich zdecydowanie za dużo i każde z miast wygląda koniec końców podobnie do siebie.
  • Odpowiedz
@Xing77: te kilka ładnych starych budynków akurat fajnie wygląda(I przyciąga masę turystów szczególnie z Azji którzy są podjarani innością naszych miast), gorzej że reszta miast jest tak samo ciasna przez co ciężko jest jeździć autem, brak parkingów. Miasta dotknięte wojnami i nie odbudowane tylko zbudowane na nowo zyskały szanse na nowy lepszy start. Oczywiście inna kwestia jest to czy ten dar wykorzystano dobrze.
Amerykańskie miasta powstały z myślą o tym
  • Odpowiedz