Wpis z mikrobloga

Pytanie do zawodowców. Obrabiacie ręcznie każde zdjęcie osobno, czy tworzycie jakieś presety, czy oprogramowanie do RAW samo wam obrabia i jedynie dokonujecie małych korekt?

Fociłem tymi sprzętami:

- Canon EOS R z obiektywem 16mm (czasem był włożony 50mm)
- Galaxy S22 Ultra

Telefon znacznie lepiej poradził sobie na plantacji bananów z plandeką, gdzie było ciemniej, trochę tak, jakbyś focił pod światło. Próbuję coś zdziałać z RAW, ale nie udaje mi się uzyskać zadowalających efektów. Bawię się programem darktable, bardzo nieintuicyjny w obsłudze, ale jak dobrze pogrzebiesz w filtrach, to ma duże możliwości w zakresie modyfikacji kolorów i ekspozycji.

I wtedy dochodzimy do sedna - jaki efekt chcemy tak naprawdę osiągnąć???

Kiedy zdjęć jest 1000, to obróbka każdego zdjęcia osobno bez doświadczenia komercyjnego nie ma sensu. Mam tylko laptopa z ekranem IPS (to ten służbowy), który w 100% nie odda kolorów.

Jako amator na potrzeby social media używałem PhotoScape, gdzie fotki ze starego telefonu przepuszczałem przez HDR (inne programy radzą sobie z tym lepiej), autopoziomy, przejrzystość, saturacja czasem kadrowanie. W płatnej wersji można te ustawienia zmienić dla każdego koloru. Choć wydaje mi się, że lepszy jest PhotoDirector (świetnie usuwa niechciane obiekty z planszy jednym kliknięciem).

Ale wracając do obróbki fotek z RAW, to uczyć się darktable, czy lepiej coś innego, np. polecano mi CaptureOne?

Inne ciekawostki:

1. Obiektyw 16mm ma rybie oko i Windowsowa przeglądarka zdjęć to usuwa, zdjęcia CR3 wyglądają tak samo lub lepiej niż JPEG (czy ten format posiada jakieś informacje o korektach, jakie trzeba zastosować?). Darktable ma filtr usuwania rybiego oka dla tego konkretnego obiektywu, ale robi to źle i trzeba ręcznie się bawić.

2. PhotoScape otwiera CR3, ale żadnych korekt nie dokonuje, dodatkowo po batch processing zdjęcia są obrócone

3. W darktable można stworzyć presety i style, aplikować je masowo, tylko czy wg Was powinno tak się robić?

4. Warto zapisać się na jakiś kurs? Bo samemu to brakuje motywacji.

5. HDR, przynajmniej ten w PhotoScape, często psuje zdjęcia, a fotografowie często HDR dodają i pytanie do Was, czego używacie, jakich programów, jakich ustawień...

Może nie będę jakoś specjalnie tych zdjęć obrabiał, a na końcu wybiorę kilka, z których spróbuję coś więcej wyciągnąć.

#fotografia #obrobkazdjec #foto #darktable #zdjecia
  • 3
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: proponuje pozbyć się wszystkich dziwnych programów na rzecz Photoshop portale z kamerą raw. Pliki można obrabiać hurtowo (szczególnie takie o jednakowej jasności/ciemności, z Rawow można wyciągnąć bardzo dużo i w miarę nabierania wprawy czas poświęcany będzie coraz krótszy
  • Odpowiedz
U mnie Lightroom, do tego sporo własnych presetów. Nie istnieje coś takiego jak uniwersalny preset który zaaplikujesz na paczce wielu zdjęć i wszystkie będą idealnie wyglądać, zawsze wymaga to indywidualnego dostosowania (a to balans bieli, a to ekspozycja, a to odcień) - no chyba że przy każdym zdjęciu faktycznie idealnie dobierasz balans bieli, ekspozycję, itd. Dlatego w moim przypadku mam po prostu przygotowanych wiele presetów pod różne okoliczności zastane przy robieniu zdjęcia, czy to ze względu na jasność (słoneczny dzień, pochmurny dzień, ciemne mieszkanie) czy też dominujące kolory (las, woda, itd.). Za każdym razem nałożenie presetu to w sumie wstępna obróbka, a więc przy każdym kolejnym zdjęciu idzie zawsze dodatkowa korekta. Mocno przydaje się widok "compare" w Lightroomie, żeby móc uspójniać kolorystykę między zdjęciami.
Co do HDR, to mam podejrzenie graniczące z pewnością, że mało kto w branży stosuje tu magiczne programy do robienia HDR. Z doświadczenia efekt HDR uzyskujesz poprzez:
- użycie sensora z dużą rozpiętością tonalną (czyli zdolnością do jednoczesnego rejestrowania bardzo ciemnych i bardzo jasnych elementów kadru), poprawne ustawienie ekspozycji i potem w postprodukcji podbicie "shadows" i zmniejszenie "highlights", co powoduje że (lakonicznie pisząc): ciemne elementy kadru stają się bardziej widoczne, jaśniejsze, natomiast bardzo jasne elementy stają się ciemniejsze, co właśnie daje taki HDRowy wygląd (w szczególności jak się przegnie z tymi korektami)
- bracketing - zrobienie wielu zdjęć z różnymi parametrami ekspozycji (np. -1 EV, 0 EV, +1 EV) i złożenie tego do kupy przez soft (np. lightroom). Ze zdjęć z obniżoną ekspozycją (np. -1 EV) soft pobierze najjaśniejsze fragmenty, ze zdjęć z podwyższoną wartością korekty ekspozycji (np. +1 EV) soft pobierze fragmenty kadru które są najciemniejsze) i finalnie powstanie z tego HDR.

Najpopularniejsze narzędzia wśród moich znajomych to:
  • Odpowiedz