Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #wynajem #mieszkanie #zalesie #kiciochpyta

Od kilku dni szukamy z różową mieszkania na wynajem. Nie pierwszy raz, ale znowu przy tej okazji nie mogę zrozumieć jednej rzeczy.

Niech mi ktoś wytłumaczy za co ja jako najemca mam płacić prowizję dla biura nieruchomości? Rozumiem, że właściciel płaci, bo po pierwsze chce taką usługę i ją wykupuje, a po drugie biuro ogarnia mu zdjęcia, zamieszczenie ogłoszeń, wypromowanie ogłoszeń, obsługę potencjalnych chętnych, itd. A ja jako najemca sam muszę mieszkanie znaleźć, sam się umówić i je obejrzeć i nie korzystam z absolutnie żadnej usługi świadczonej przez biuro nieruchomości. Bo co za różnica czy będę rozmawiał z właścicielem, obecnym najemcą czy z agentem? Nawet wolę rozmawiać z właścicielem czy najemcą, bo więcej się dowiem. Umowa? Jak już koniecznie chciałbym mieć wszystko na tip top, to zrzucamy się po 200 zł. na stronę i podpisujemy u notariusza. A pomimo to jestem zmuszany do płacenia olbrzymiej kwoty 2-3 tysięcy złotych za usługę, z której nie korzystam. Przecież to jest jawne złodziejstwo, tylko już tak powszechne, że wszyscy przeszli nad tym do porządku dziennego.

O ile jeszcze można wybronić prowizję dla kupującego przy zakupie mieszkania za kilkaset tysięcy złotych (choć też jest to wysoce wątpliwe), to przy wynajmie za coś takiego powinien być co najmniej ostracyzm społeczny.

A no i oczywiście dobre praktyki biur nieruchomości dopuszczają na przykład zamieszczanie swoich ogłoszeń w sekcji "prywatne" lub "od właściciela" i perfidnie #!$%@?ć o prowizji dla biura w opisie mieszkania. Zgłosiliśmy już z 10 takich ogłoszeń. Zwykłe #!$%@?ństwo.
  • 10
  • Odpowiedz
@Fido2801: co ci mogę napisać ( ͡º ͜ʖ͡º) toż to słynne przerzucanie kosztów. Zawsze w końcowym rozrachunku płaci klient/zainteresowany. ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Fido2801: jako agent, powiem Ci ze odpowiedziales sobie na to pytanie: wynajem od agencji nie daje korzysci. Jedyna faktyczna korzyscia jest dobra umowa najmu i strofowanie wlasciciela od durnych zapisow (pamietaj ze notariusz umowy nie pisze, a prawnik wezmie wiecej niz 400zl za umowe najmu)>

Niestety (dla klientow) tak sie przyjelo, klienci placa, wiec nikt tego nie zmieni - bo gdyby tylko wynajmujacy placil 1 czynsz prowzji - to niestety przestaje
  • Odpowiedz
  • 13
@KromkaMistrz: Notariusz korzysta z gotowego szablonu na przykład umowy najmu okazjonalnego. Sprawdza ją pod kątem zgodności z przepisami prawa. Jeśli chcesz sporządzić umowę bardziej szczegółowo - prawnik weźmie 1000 - 1500. Prowizja dla biura w przypadku mieszkania jakiego szukam, to zazwyczaj dwukrotność tej kwoty. Pomijam już totalnie fakt, że wynajmowałem już kilka razy mieszkania (zarówno z umową u notariusza jak i prywatnie) i nigdy nie było problemu z treścią umowy. Wystarczyło
  • Odpowiedz
@Fido2801: dlaczego to nadal dziala? BO LUDZIE TO FRAJERZY. Szukaj bezsporednich, akurat przy najmie jest ich duzo. Nigdy nie plac za pokemona HA TFU posrednika. Rynek sie unormuje. No i przypomne:
Czytalem o przypadku gdize laska mieszka 2mc, ogloszenie od pokemona (byla frajerem) a wlasciciel lokum wypowiedzial umowe bo chcial sprzedac. Ona z morda do pokemona, zaplacilam 2-3k a mieszkalam 2mc. Co jej pomogl pokemon? Rozlozyl rece i moze zaproponowal inne
  • Odpowiedz
  • 0
@marsjanin2012: No i owszem omijam szerokim łukiem całe to złodziejstwo, ale już mnie krew zalewa jak przeglądam ogłoszenia w dziale "prywatne" i co chwila wyskakuje jakieś ogłoszenie z biura. Te pijawki już nawet wprost z kategorią ogłoszenia kłamią, bo wiedzą że nikt normalny nie skorzysta z ich usług świadomie szukając w kategoriach z pośrednikami.
  • Odpowiedz
@Fido2801: /Niestety ale odkad rynek jest zderegulowany Ci szmaciarze siedza całymi dniami i bombardują landlordów ściemami i manipulacjami, ze już mają dla nich klienta tylko niech podpisza umowe na wyłącznosć i od teraz oni wystawiaja ich ogłoszenia. Było by to jeszcze ok gdyby wlasnie nie wymuszali na tobie opłaty za nic

A to jeszcze nic bo sa tacy oszusci co potrafia sobie liczyc 500 zł za to ze dadza ci dostep
  • Odpowiedz