Wpis z mikrobloga

Czy zysk z przewalutowania własnych środków z waluty obcej na PLN w kantorze banku, w którym prowadzony jest rachunek, podlega opodatkowaniu i należy go wykazać w PIT?

Szukam info na ten temat i jeden rabin powie tak, a inny powie nie, i wygląda to tak, jakby to, czy operacja taka zostanie zaklasyfikowana jako zdarzenie okazjonalne i neutralne podatkowe, czy jako czynność zarobkowa, zależy od konkretnego US albo interpretacji poszczególnych doradców.

#podatki #finanse #waluty #kiciochpyta #banki
  • 8
  • Odpowiedz
@lootenantdan: napewno tak jezeli zrobisz to na rachunkach firmowych. mi powiedziano ze jak waluta jest juz na koncie osobistym, to juz nie trzeba sie martwic
  • Odpowiedz
  • 0
@rtg_: czyli jeżeli nie prowadzę działalności to mogę się teraz np. załadować w USD po same kulen, sprzedać je po 10 zł na przełomie września/października jak Glapa obniży stopy do zera i odbędzie się już oficjalny pogrzeb żetonu z orzełkiem, i nie martwić się nalotu służb?
  • Odpowiedz
czyli jeżeli nie prowadzę działalności to mogę się teraz np. załadować w USD po same kulen, sprzedać je po 10 zł na przełomie września/października jak Glapa obniży stopy do zera i odbędzie się już oficjalny pogrzeb żetonu z orzełkiem, i nie martwić się nalotu służb?

@lootenantdan: Teraz już nie po 6 zł ma być usd tylko 10? XD Jak będzie po 3.5 to stratę też musisz wykazać w picie
  • Odpowiedz
@lootenantdan tak, to zysk kapitałowy i nawet złotówkę takiego zysku trzeba wykazać. To w teorii.

W praktyce natomiast znam nawet osobę która obracała 100 tysiącami euro kupując i sprzedając pln, znam też sporo osób które obracały mniejszymi kwotami rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy i do nikogo skarbówka się nie zgłosiła po należny podatek. To jak przejście na czerwonym świetle, jak się uda to okay, ale ogólnie prawo tego zabrania (trzeba zapłacić
  • Odpowiedz