Wpis z mikrobloga

Wolność oznacza, że nie można mi, i ja komuś czegoś narzucać.
I nie ma znaczenia czy ja to coś lubię czy nie lubię, nie mogę komuś zabronić ani nakazać.

W takim układzie trzeba wyznaczyć jednostkę, która taką wolność od nakazów i zakazów ma, i taką wolność ma człowiek, od początku do końca swojego istnienia.

Ale żyjąc w społeczeństwie, drogi ludzi się nawzajem krzyżują, więc konieczne jest przyjęcie jakichś reguł życia obok siebie. Tego problemu by nie było, gdyby każdy żył sam we własnym jednoosobowym uniwersum, ale tak niestety nie jest. Więc trzeba jakieś reguły życia obok siebie przyjąć.

Z założenia, jeśli przyjmujemy wolność jako wartość, te reguły powinny być jak najwęższe, żeby zachować jak najwięcej wolności.
Stąd idee np. Państwa Minimum, czyli państwa mającego absolutnie minimalne uprawnienia, głównym uprawnieniem państwa minimum, jest dopilnowanie przestrzegania dobrowolnych umów między ludźmi.
Oraz jest ważna też zasada pomocniczości, gdzie wszystko co się da, załatwia się na jak najniższym szczeblu, czyli co się da robisz sam, ewentualnie w rodzinie, ewentualnie dalszej rodzinie, ewentualnie sąsiedztwie, ewentualnie gminie, ewentualnie powiedzie, województwie, i dopiero w ostateczności z pomocą Państwa.

To tak wstępnie i ogólnie.

#konfederacja #ideologia #nowanadzieja #korwin #mentzen #wolnosc #libertarianizm #liberalizm
look997 - Wolność oznacza, że nie można mi, i ja komuś czegoś narzucać.
I nie ma znac...

źródło: wolność1024x639

Pobierz
  • 10
W szczegóły można kiedyś przejść, jak będzie okazja.


@look997: od razu kojarzy mi się wywiad kiedyś z korwinem jak zapytali go o jakiś konkret jak to a to ma zamiar wprowadzić, a on odpowiedział, że on nie jest od konkretów i rozwiązań bo on jest tylko ideowcem...

Czyli bez praktycznego wymiaru
@look997: W praktyce niestety wystarczy że władze będą sankcjonować "przestępstwa" bez ofiar oraz łamać nieagresję poprzez naruszenie NAPu jako pierwsze ze swojej strony ( ͡° ʖ̯ ͡°) i już wolność de facto znajduje się na krawędzi zgładzenia.
Sorry, ale będę pisał spontanicznie o czym mi się podoba. :P


@look997: ależ nikt Ci niczego nie zabrania, po prostu spontanicznie komentuję i także będę pisał co mi się podoba, świetne nie? możemy pisać co chcemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
ależ nikt Ci niczego nie zabrania, po prostu spontanicznie komentuję i także będę pisał co mi się podoba, świetne nie? możemy pisać co chcemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Mutare_mundi: Nie wyraziłeś oczekiwania wobec mnie tamtym komentarzem?
Też dobrze. :P
Nie wyraziłeś oczekiwania wobec mnie tamtym komentarzem?


@look997: zadałem pytanie, też nie jest zabronione z tego co wiem, a Ty nie musiałeś odpowiedzieć lub mogłeś udzielić odpowiedzi wymijającej, co też uczyniłeś. Czyli wszystko w jak najlepszym porządku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie bardzo rozumiem z czym masz problem ;)
@look997: czemu tagujesz ten wysryw korwinem? U Korwina wolność jest wtedy, kiedy możesz obciągnąć publicznie laskę putinowi. Tam nie ma żadnej filozofii.