Wpis z mikrobloga

Pytanie do znających się na #ekonomia #gospodarka #podatki
Dlaczego w #polska dzień wolności podatkowej w tym roku przypadł 21 czerwca 2023r. zaś w #niemcy dzisiaj tj. 12 lipca 2023r.
Z czego to wynika? Jakoś w miarę proste rozwinięcie wyższego wydaje się opodatkowania w Niemczech od polskiego, przy niezaprzeczalnym wyższym bogactwie przeciętnym Niemców od Polaków.
  • 5
@svenHan: mają inaczej skonstruowane podatki, niektóre wyższe, w szczególności akcyzę.

O co dokładnie pytasz? Niemcy są ogólnie bogatszym państwem, wynika to z historii, to zawsze był przemysłowy i technologiczny top świata. Jak połączysz dobrą naukę z wysoką etyką pracy i dostępem do zasobów to zawsze wyjdzie ci bogate państwo.
@Djelon: @thorgoth @svenHan

Tak zwany "dzień wolności podatkowej" to miernik niezwykle beznadziejny

Trzeba najpierw zastanowić się jaka jest metoda kalkulacji

no więc Dzień wolnosci podatkowej to Oficjalne wydatki rządowe / PKB * 365 i jest on niezwykle podobny do Okresu spłaty podatków (dochody podatkowe/ PKB) *365

Ja nie wiem czy musze tutaj jeszcze cos dodawac. Oczywiscie jak koledzy wyzej napisali poziom opodatkowania ma wplyw na ów wskaźnik (który dodatkowo u nas
@thorgoth: @Djelon to jest jasne i oczywiste

@Aiween Dzięki za odpowiedź. Właśnie chodziło mi o powiązanie dnia wolności podatkowej z przeciętnym bogactwem, czy to się jakoś ma ku sobie tzn. zaskoczyło mnie to, że u nich jest o tyle później, a są bogatsi. Jakoś zakładałem, że będzie odwrotnie.