Wpis z mikrobloga

Napiszę jako prawnuk młodej wówczas dziewczyny która żyła i przeżyła wydarzenia na Podolu, które też było areną ukraińskiego okrucieństwa, choć nie w takiej skali jak na Wołyniu.

Przed wojną bieda jak #!$%@? - prapradziadek na kilka lat przed wojną migrował do Kanady robić na budowie zostawiając żonę i dwie córki na gospodarstwie. Ogółem stosunki akurat w tej wsi gdzie mieszkała moja prababka między Polakami a Ukraińcami były normalne - dzieci bawiły się wspólnie, ludzie jak trzeba było sobie pomagali. W wiosce było też naście rodzin żydowskich które żyły w swoim hermetycznym środowisku i gorzej asymilując się z pozostałymi mieszkańcami wsi. Gdy w trakcie wojny doszło do szczytu mordów Ukraińców na Polakach i zaczęły obejmować także wsie na Podolu to moją rodzinę, w dzień przed tym gdy bandy UPA miały napaść wieś, uprzedzili ukraińscy sąsiedzi. Może z przyzwoitości (postawy nie były wśród Ukraińców jednoznaczne), może z przezorności (na Podolu w przeciwieństwie do Wołynia stosunek liczby Polaków do Ukraińców był korzystniejszy więc i szansa ewentualnego polskiego odwetu większa), ale takie to były losy akurat tej pojedynczej rodziny i tej pojedynczej wsi.

Co do ,,clou” sprawy. Nie chodzi o antagonizowanie nas z obecną Ukrainą i Ukraińcami. W ostatnim stuleciu tyle wycierpieliśmy, że chcemy żyć w pokoju i spokoju. Natomiast elementarną kwestią jest prawda i szacunek do swoich ofiar, a w tym do samych siebie. Czy Żydzi w imię poprawnych relacji z innym krajem poszliby na kompromis w kwestii pamięci o Holocauście? Czy sama Ukraina za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zapomni o Buczy i Irpieniu bo tego wymagać będą interesy? Nie można mówić o uczciwych, a tymbardziej przyjacielskich stosunkach z Ukrainą jeśli sama Ukraina nie postawi sprawy jasno, przestanie konfabulować i nie powie wprost o tym kto był ofiarą a kto sprawcą tamtych wydarzeń. Tylko tyle i aż tyle.

#wolyn #wojna #ukraina #historia
  • 41
@Lacoste: Sądzę, że dopiero gdy Ukraińcy popełnią rytualne, zbiorowe samobójstwo, będzie można powiedzieć, że prawidłowo przeprosili za Wołyń. Najlepiej, by zrobili to w czasie wojny, bo to ogólnie najlepszy moment na zabawę w politykę historyczną i edukowanie społeczeństwa.
Wszystko inne to mydlenie oczu, ONI CHCĄ NAS NABIĆ NA WIDŁY I SĄ Z NAMI W TYM POMIESZCZENIU.

Pozdrawiam, Twój k0nfederata, wołyniag.
Czy Żydzi w imię poprawnych relacji z innym krajem poszliby na kompromis w kwestii pamięci o Holocauście? Czy sama Ukraina za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zapomni o Buczy i Irpieniu bo tego wymagać będą interesy?


@Lacoste: Zależy od okoliczności, ale jest to możliwe. W zasadzie rzymianie wymazują z pamięci żydowskich współsprawców holokaustu, więc można powiedzieć że tym swoim wybiórczym podejściem idą na pewien korzystny dla nich kompromis.

Natomiast elementarną kwestią jest
@Pantokrator: Od kilkunastu lat słyszę te same treści, że ,,to nieodpowiedni moment”, że ,,musimy wypracować w tej sprawie wspólne stanowisko”. Lata mijają, kwestia dalej tkwi w martwym punkcie. Wystarczy jasno przyznać kto był sprawcą i ofiarą i przeprosić. Czy to tak wiele, że przez tyle lat nasi sąsiedzi nie potrafią tego zrobić czy może tak naprawdę nie jest im wstyd a te puste gesty wykonywane dziś są czysto kurtuazyjne bo jednak
Co do ,,clou” sprawy. Nie chodzi o antagonizowanie nas z obecną Ukrainą i Ukraińcami. W ostatnim stuleciu tyle wycierpieliśmy, że chcemy żyć w pokoju i spokoju. Natomiast elementarną kwestią jest prawda i szacunek do swoich ofiar, a w tym do samych siebie. Czy Żydzi w imię poprawnych relacji z innym krajem poszliby na kompromis w kwestii pamięci o Holocauście? Czy sama Ukraina za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zapomni o Buczy i
@Flutter_M_Shydale:

Natomiast elementarną kwestią jest prawda i szacunek do swoich ofiar, a w tym do samych siebie.


@Lacoste: Oczywiście, ale dziwnym zbiegiem okoliczności bardzo często, choć nie zawsze ale jednak zazwyczaj, ludzie wzywający do pamiętania o ofiarach wołyńskich jednocześnie utożsamiają się z hasłami ruskiej propagandy w kwestii trwającej wojny


Na 100% agigatorzy ,,ruskiego miru'' podpinają się pod ten temat, ale ten jest już w przestrzeni publicznej od nastu lat i
@Lacoste:

@BayzedMan


1. Niby w jaki sposób pamięć o ofiarach i uczciwość wobec prawdy jest sprzeczna z chęcią życia w dobrych relacjach?

2. Ten sam Poroszenko, który wyrażał ubolewanie gdy polski Sejm nazwał rzeź wołyńską ludobójstwem?


Pamięć o ofiarach jest pielęgnowana i są ekshumacje przeprowadzane, zaś strona ukraińska bierze nawet w tym udział. Nie wiem co jeszcze muszą zrobić, żeby ci dogodzić?
A Polakach zabitych przez holodomor czy operacje polską nikt
@BayzedMan: A i same ,,przeprosiny'' Poroszenki nie odnosiły się do Wołynia, ale były trochę cynicznym zacytowaniem apelu polskich biskupów do biskupów niemieckich z lat 60-tych ,,Przepraszamy i prosimy o przebaczenie'', które odnosiły się ogólnie do historii naszych krajów a nie do wydarzeń z lat 40-tych XX wieku.

Co do ekshumacji - jest wydana zgoda na JEDNĄ i to nie na Wołyniu a na Podolu właśnie gdzie skala mordów była jak pisałem
@Lacoste:

Żydzi w imię poprawnych relacji z innym krajem poszliby na kompromis w kwestii pamięci o Holocauście?

A Żydzi mówią coś złego o Niemcach? Wspominają brak rozliczenia nazistów? No nie bardzo. Kasa musi się zgadzać.

Moim zdaniem teraz nie jest odpowiedni moment (tak samo jak nie był 5 lat temu czy 10 lat temu). Wojna się skończy i Ukraina będzie chciała wejść do NATO, wtedy będzie odpowiedni moment.
Zresztą o czym tu pisać - sytuacja analogiczna gdybym jako Żyd miał przymykać oko, że we współczesnych Niemczech stoją pomniki Himmlera czy Hitlera a sami Niemcy rozmywają opowieść i swoją winę za eksterminacje. W sumie napisałem wszystko co chciałem i niestety obstawiam, że temat będzie dalej wracał i dalej będzie tkwił w martwym punkcie za lat kilka czy naście.
A i same ,,przeprosiny'' Poroszenki nie odnosiły się do Wołynia, ale były trochę cynicznym zacytowaniem apelu polskich biskupów do biskupów niemieckich z lat 60-tych ,,Przepraszamy i prosimy o przebaczenie'', które odnosiły się ogólnie do historii naszych krajów a nie do wydarzeń z lat 40-tych XX wieku.


@Lacoste: Dla kogo cyniczne dla t ego cyniczne, on się wypowiadał na ten temat w sejmie walnął długą przemowe, ale widać gościu że nie jesteś
@BayzedMan: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-06-17/szef-ipn-ukrainy-anton-drobowycz-bez-ekshumacji-ofiar-wolynia-jesli-polska-nie-odnowi-pomnika-upa/

Proszę. Piszę o tym szef ukraińskiego IPN. I ty zarzucasz mi cynizm? Rzeczywiście zaczynam wierzyć, że agentura i to nie moskiewska ma tu na tym forum swoich przedstawicieli.

A i dla niezorientowanych - 80 odkrywek to nie 80 różnych miejsc porozsiewanych na zachodniej Ukrainie gdzie prowadzono poszukiwania szczątków ale liczba odkrywek na obszarze jednego hektara (100 metrów na 100 metrów) w miejscowości Puźniki.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-06-17/szef-ipn-ukrainy-anton-drobowycz-bez-ekshumacji-ofiar-wolynia-jesli-polska-nie-odnowi-pomnika-upa/


Proszę. Piszę o tym szef ukraińskiego IPN. I ty zarzucasz mi cynizm? Rzeczywiście zaczynam wierzyć, że agentura i to nie moskiewska ma tu na tym forum swoich przedstawicieli.


@Lacoste: Próbujesz zaklinać rzeczywistość, polski IPN wystosował już note na swojej stronie, że zgoda na ekshumacje nie jest wydawana przez tego konkretnego gościa i mieli rację, bo są przeprowadzane od 5 tygodni.

A i dla niezorientowanych - 80 odkrywek to nie 80
Jak czujesz się z tym, że przegrałeś? Pomimo ciągłego trollowania propagandy 24 h przez 7 dni w tygodniu Polacy ne dają się nabrać na "nowoczesnych ukraincow". Wszyscy widzą, że stanowicie dzicz która gloryfikuje ludobójców a ofiarom odmawia choćby pochówku.


@Aviatik7: Przegrałem z kim i czym? xDD
Widać, że wasze trollownie mają gówno do gadania, demonstracja sykulskiego ma raptem 6-8 osób.