Wpis z mikrobloga

Napiszę jako prawnuk młodej wówczas dziewczyny która żyła i przeżyła wydarzenia na Podolu, które też było areną ukraińskiego okrucieństwa, choć nie w takiej skali jak na Wołyniu.

Przed wojną bieda jak #!$%@? - prapradziadek na kilka lat przed wojną migrował do Kanady robić na budowie zostawiając żonę i dwie córki na gospodarstwie. Ogółem stosunki akurat w tej wsi gdzie mieszkała moja prababka między Polakami a Ukraińcami były normalne - dzieci bawiły się wspólnie, ludzie jak trzeba było sobie pomagali. W wiosce było też naście rodzin żydowskich które żyły w swoim hermetycznym środowisku i gorzej asymilując się z pozostałymi mieszkańcami wsi. Gdy w trakcie wojny doszło do szczytu mordów Ukraińców na Polakach i zaczęły obejmować także wsie na Podolu to moją rodzinę, w dzień przed tym gdy bandy UPA miały napaść wieś, uprzedzili ukraińscy sąsiedzi. Może z przyzwoitości (postawy nie były wśród Ukraińców jednoznaczne), może z przezorności (na Podolu w przeciwieństwie do Wołynia stosunek liczby Polaków do Ukraińców był korzystniejszy więc i szansa ewentualnego polskiego odwetu większa), ale takie to były losy akurat tej pojedynczej rodziny i tej pojedynczej wsi.

Co do ,,clou” sprawy. Nie chodzi o antagonizowanie nas z obecną Ukrainą i Ukraińcami. W ostatnim stuleciu tyle wycierpieliśmy, że chcemy żyć w pokoju i spokoju. Natomiast elementarną kwestią jest prawda i szacunek do swoich ofiar, a w tym do samych siebie. Czy Żydzi w imię poprawnych relacji z innym krajem poszliby na kompromis w kwestii pamięci o Holocauście? Czy sama Ukraina za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zapomni o Buczy i Irpieniu bo tego wymagać będą interesy? Nie można mówić o uczciwych, a tymbardziej przyjacielskich stosunkach z Ukrainą jeśli sama Ukraina nie postawi sprawy jasno, przestanie konfabulować i nie powie wprost o tym kto był ofiarą a kto sprawcą tamtych wydarzeń. Tylko tyle i aż tyle.

#wolyn #wojna #ukraina #historia
  • 41
Zobaczymy jak relacje się ułożą gdy przestaniemy być potrzebni bo mam przeczucie, że zupełnie inaczej niż dziś.


@Lacoste: Ukraincy to zupelnie inny mental. Naszym cele jest Europa Zachodnia a nie zblizanie sie do wschodniego swiata wartosci. Super, ze walcza przede wszystkim o swoj kraj i super ze sa nasza strefa buforowa przed ruskimi. Ale powinnismy odciac sie od nich politycznie i gospodarczo dopoki nie ogarna swojej historii.