Wpis z mikrobloga

W zamrażarce mam mięso z sarny i z dzika przelatka. Dotychczas było wieczne klepanie kiełbas, szynek itd. u rzeźnika, żadnych "potraw". Pogotowałbym jakieś fajne rzeczy z tego. Dotychczas próbowałem zrobić jakąś pieczeń z sarniny, z dzika żeberka z grilla i też pieczeń i za każdym razem było coś nietak. Pieczenie suche jak wiór, a żeberka z grilla z kolei odwrotnie, tzn. dziwnie twarde...
Podpowiedzcie jakieś fajne przepisy i sposoby jak przyrządzić diczyznę w domku :)
#myslistwo #darzmirko #darzbor #dzik #dziczyzna #gotowanie #gotujzwykopem
  • 9
  • Odpowiedz
@vivanat zamarynuj dobrze - sarninę jak wołowinę, przelotka jak świnię tylko dłużej i będzie zajebiste.. na początek żadnych wynalazków typu grzyby czy jakieś octowe zalewy, natrzyj przyprawami, delikatna marynata 48h w lodowce i do piekarnika najlepiej z parą i musi się udać.. z obu dobre kotlety - z sarniny do hamburgerów super są
  • Odpowiedz
Jeżeli chodzi o grill/patelnię mój ulubiony sposób to:
1) Kroisz w niewielkie kawałki grubości 1-1,5cm grubości
2) 18-24h w marynacie na bazie sosu sojowego z odrobiną octu balsamicznego (ocet opcjonalnie). Nie żeby pływały w zalewie, ale żeby było dobrze oblepione.
3) Grill/patelnia rozgrzana jak się da (z tak małą ilością tłuszczu aby tylko nie spalić patelni)
4) 1-3 minuty z każdej strony, podawać świeże

Takie
  • Odpowiedz
a jakie części sarniny na burgery?


@vivanat: Ja daję łopatkę, kark, mięso między żebrami i inne które dam rady wydłubać (sarna droga to skrupulatnie obieram). Jak zwierz stary to tak ja we wcześniejszym komentarzu.

Dorzucać coś jeszcze do tego, czy tylko sarnina?

Boczku, a już najlepiej wędzony. W zależności od ilości tłuszczu w boczku między 1/3 masy do 1/2 masy. Sarna na drobnym oczku, boczek na większym. Ja mam formę
  • Odpowiedz
@vivanat: raczej nie szpikowane ale ja konsumpcyjnie to raczej młode sztuki a nie medalowe kozły (bo i tak nie mam selekcjonera :) )..
no jak jest bardzo chude to można lekko domielić trochę boczku - ale jak dasz kart czy łopatkę to też powinno być ok.. No i jak lubisz tatara to z polędwicy z sarny jest przesmaczny..
Stare i twarde sztuki to do skupu dla Niemców jak zemsta za
  • Odpowiedz
Chyba 18zł/kg. Gdybym bardzo, bardzo dokładnie obierał to w okolicach 42zł/kg mięsa na czysto. Jeszcze kozioł z rui ;)
Jeszcze pół małej zamrażarki mam różnej dziczyzny to nie śpieszę się z zakupem - do sezonu mi starczy.

Sarnę to jedną, maksimum dwie na sezon biorę. Wolę jelenie bo co prawda trzeba na raz niemałym groszem rzucić, ale jedna robota, mięsa dużo i wychodzi dużo taniej. A przed domem mam tak, więc mam
Fallar - Chyba 18zł/kg. Gdybym bardzo, bardzo dokładnie obierał to w okolicach 42zł/k...
  • Odpowiedz