Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Od 16 miesięcy jestem JDG (podatki płacę w ryczałcie). Trudno tu mówić o prowadzeniu działalności, bo po prostu jestem zatrudniony na "etacie" a na B2B przeszedłem, żeby płacić niższe podatki i nie wchodzić w drugi próg podatkowy. Czyli wpływy mam co miesiąc i nie zależą od sezonowości itd.

Jak banki na to patrzą? Artykuły w necie nie dają jednoznacznej odpowiedzi - powtarza się opinia, że owszem, banki przyznają ludziom na JDG kredyty, ale jest go trudniej uzyskać. Inna sprawa, że te artykuły nijak mogą się mieć do dzisiejszej rzeczywistości.

Moje dochody to 18 000 PLN netto, umowa na czas nieokreślony, wkład własny 20% bez problemu.

Może jest tu ktoś kto brał kredyt hipoteczny, będąc w podobnym układzie lub ktoś kto jest po drugiej stronie lustra i obsługiwał takich kredytobiorców.

#kredyt2procent #kredyt



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
@mirko_anonim: Zależy jaka firma opodatkowania tj. liniowy (wtedy przedstawiasz księgę przychodów/wydatków), czy ryczałt (wtedy bank bierze 80% twoich przychodów i od nich nalicza zdolność). Pamiętaj również, że na działalności może być wymagane, byś prowadził własną firmę minimum przez rok zanim otrzymasz kredyt.
@mirko_anonim: chociażby zaczął zarabiać 18k rok temu to:
12% podatek (2100)
1200 zl składka zdrowotna
Podstawowe koszty życia to pewnie z 2-3k
Wynajem mieszkania 3k

W sumie zostaje 8700 miesięcznie, aby kupić mieszkanie to koszt około 350-600k = 40-75 miesięcy odkładania.
Moje dochody to 18 000 PLN netto, umowa na czas nieokreślony, wkład własny 20% bez problemu.


@mirko_anonim: Masz kontrakt B2B na czas nieokreślony? Pierwsze słyszę.
A nawet jeśli to kontrakt to kontrakt, mogą cię zwolnić od tak, to że znajdziesz inną pracę w parę tygodni to już inna sprawa.

EDIT: Pytałeś się w banku? Masz jakieś wieści? Mam de facto podobną sytuację tylko inny wkład itd. ale na rękę co miesiąc
Jak banki na to patrzą?


@mirko_anonim: Minimalny okres prowadzenia działalności jaki jest obecnie wymagany w części banków to co najmniej 24 miesiące. Coraz więcej banków akceptuje 12 miesięcy. W wybranych przypadkach, na przykład gdy działalność gospodarcza jest kontynuacją umowy o pracę, a nawet pracą w tej samej branży istnieje możliwość skrócenia wymaganego okresu prowadzenia działalności. Minimalny okres prowadzenia DG w takich przypadkach to 6 miesięcy, a czasami nawet 3 miesiące.
Kredyt normalnie do ugrania. Szczególnie jak pracujesz w IT. Przykładowe banki, które bym odwiedził to Santander i Alior.

@MrocznyZiemniak: jest to normalna praktyka. Sam tak mam i wielu moich znajomych pracujących na kontraktach.

Poza tym firma nie może zwolnić cię z dnia na dzień jeśli przykładowo masz 30-dniowy okres wypowiedzenia umowy o współpracę. Jak ktoś sobie podpisał umowę bez okresu wypowiedzenia to jest najzwyczajniej w świecie głupi albo ma widocznie dużo