Wpis z mikrobloga

Czołem Mircy,

Na początku miesiąca otworzyłem JDG z formą opodatkowania w postaci skali podatkowej 12/32%. We wniosku CEIDG-1 zawarłem wszystko co niezbędne (wniosek zza - ulga na start etc.). Mam natomiast kilka pytań:
1. Czy wniosek VAT-R i bycie "na vacie" jest powiązane z tym, że można lub nie wliczać koszty w działalności? Czy VAT-R dotyczy sprzedaży produktów? Ja będę mieć jedną fakturę co miesiąc i na początku faktury kosztowe (sprzęty do biura etc.). Zastanawiam się czy powinienem rejestrowac się właśnie jako czynny podatnik VAT?
2. Miejsce prowadzenia działalności jest w domu rodzinnym, który oczywiście prawnie jest na rodziców. Czy powinienem podpisać z nimi jakąś umowę najmu/dzierżawy? Jeśli tak to czy wystarczy, że podpisze takową umowę i będę ją trzymał w teczce dla okazania w razie kontroli czy trzeba ten fakt także gdzieś zgłosić i np. dołączyć skan takiej umowy najmu/dzierżawy?
3. Dla początkującej osoby zatrudnionej lepszym rozwiązaniem będzie portal z ksiegowością typu infakt/ifrma/wfirma czy tradycyjna księgowa z polecenia? (Może jest tu ktoś kto korzystał z obu rozwiązań i ma porównanie?)

#jdg #firma #infakt #ifirma #dzialalnoscgospodarcza
  • 3
  • Odpowiedz
@KrzysztofJarzynaZeSzczecina321
Ad1. Będąc na VAT odliczysz więcej, osobno odlicza się VAT i osobno kwotę netto od przychodu. Przy decyzji czy się rejestrować bierzesz 2 rzeczy pod uwagę
- Czy twoimi klientami będą VATowcy? dla nich nie ma różnicy czy dołączysz VAT czy nie
- Czy masz dodatkowy koszt prowadzenia VAT i czy ten koszt warto ponieść aby zarobić na odliczeniach. Jak ktoś nie zamierza mieć kosztów to np nie opłaca się dopłacać za księgowość 50zl aby rozliczać VAT

Ad2. Tak, przy rejestracji do VAT to weryfikują (tytuł prawny do
  • Odpowiedz
Nie dopisałem jeszcze, tradycyjnie branża IT i jedna faktura co miesiąc. To na przykładzie - powiedzmy, że faktura dla uproszczenia 10k/msc czyli 120k/rok, kupuję laptopa za 10k do JDG na fakturę

Na skali podatkowej bez rejestracji do VAT wliczam koszt uzyskania przychodu i płace dochodowy od 120k - 10k = 110k ale nie mogę dostać zwrotu 23% VAT za ten koszt? Dopiero jak złożę wniosek VAT-R to mogę odliczać VAT od zakupów
  • Odpowiedz