Wpis z mikrobloga

istnienie języka rozwala mi mózg
wydajemy jakieś dźwięki i inni ludzie je automatycznie rozumieją i to nie jakieś proste dźwięki tylko skomplikowane zdania i abstrakcyjne pojęcia
jak to w ogóle musiało powstać że dwóch typów się spotkało i uznali że ten dźwięk oznacza ten przedmiot??? ok ale jak zrobili gramatykę i pojęcia abstrakcyjne
cały ten świat jest absurdalny
Pobierz
źródło: 9643bd4dc9e4afdaa400616895688279
  • 44
w 100% kieruje nami podświadomość; a tylko wydaje nam się, że mamy nad tym kontrolę, bo każdą swoją decyzję czy działanie potrafimy sobie zracjonalizować.


@Noniusz: wiadomo że tak nie jest.

Możesz na przykład postanowić że kupisz produkt który okaże się najlepszy pod jakimś tam ściśle określonym mierzalnym względem, następnie sprawdzić różne propozycje, wyliczyć która jest najlepsza (cały ten proces dzieje się w świadomości, wymaga wyższych funkcji poznawczych, nie da się tego
@KEjAf: sama decyzja o tym, który produkt wybierzesz może być świadoma, ale wcześniej Twoja podświadomość mogła "powiedzieć" Ci, że masz kupić produkt z danej kategorii i wybrać go na podstawie wyliczenia, która opcja jest najlepsza ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cofając się do coraz bardziej pierwotnego motywu dowolnego działania dojdziesz w końcu do takiego, dla którego nie da się udowodnić, że był skutkiem świadomej decyzji.

Ale oczywiście to
@Noniusz: zgadzam się, chodziło mi o tylko o to że nieprawdziwe byłoby stwierdzenie że świadomość w ogóle nie ma żadnej mocy sprawczej i wpływu na nasze działania, jest tylko obserwatorem, a podejmowane świadomie decyzje są iluzją, to tylko racjonalizacja już podjętych podświadomie decyzji. Być może nieraz tak jest, ale na pewno da się też podejmować decyzje na poziomie świadomości i skutecznie je wprowadzać w życie.

I myślę że to też prawda