Wpis z mikrobloga

istnienie języka rozwala mi mózg
wydajemy jakieś dźwięki i inni ludzie je automatycznie rozumieją i to nie jakieś proste dźwięki tylko skomplikowane zdania i abstrakcyjne pojęcia
jak to w ogóle musiało powstać że dwóch typów się spotkało i uznali że ten dźwięk oznacza ten przedmiot??? ok ale jak zrobili gramatykę i pojęcia abstrakcyjne
cały ten świat jest absurdalny
LubiePieski - istnienie języka rozwala mi mózg
wydajemy jakieś dźwięki i inni ludzie ...

źródło: 9643bd4dc9e4afdaa400616895688279

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@LubiePieski: to nie zawsze było takie skomplikowane, tabliczki sumeryjskie a to początek cywilizacji zaledwie kilka tysięcy lat temu na przestrzeni kilkuset tysięcy lat istnienia homo sapiens, brzmią coś na wzór 'kali sprzedać owce, kali boleć brzuch"

Zadaj sobie pytanie jak to możliwe że ludzie potrafią porozumiewać się na migi i co lepsze da się wyuczyć tego małpy i porozumiewać z zupełnie innym gatunkiem na podstawowym poziomie.

Za pomocą intonacji i gestów
  • Odpowiedz
wydajemy jakieś dźwięki i inni ludzie je automatycznie rozumieją


@LubiePieski: no właśnie nie automatycznie, tylko muszą się najpierw nauczyć rozumienia tych dźwięków. Kota też możesz (w ograniczonym zakresie) nauczyć "rozumienia" niektórych dźwięków.
  • Odpowiedz
  • 28
@Uuroboros: właśnie niedawno na yt ktoś zrobił taki filmik jak zdemaskował to o tych małpach i tak naprawdę to one nie potrafią używać języka w takim sensie jak ludzie
ten język migowy małp to tak jak nauczenie psa sztuczek, nauczyły się że jeśli tak zrobią to dostaną nagrodę
często te małpy migały kilkanaście symboli bez sensu licząc że trafią na ten dobry XD a ci opiekunowie interpretowali odpowiedzi tak jak im
  • Odpowiedz
  • 5
@Noniusz: no dobra ale sam fakt że jak słyszysz słowa z języka który znasz biegle to w ogóle o tym nie myślisz tylko rozumiesz automatycznie to jest bardzo dziwne
jak słyszę język polski albo angielski to słowa wlatują mi uchem i mimowolnie rozumiem w ogóle nad tym nie myślę
a jak słyszę język który znam słabiej jak niemiecki to muszę się skupić
znajomość języka biegle to jakiś absurd wszystko dzieje się
  • Odpowiedz
znajomość języka biegle to jakiś absurd wszystko dzieje się w twoim mózgu bez twojej kontroli


@LubiePieski: czy ja wiem... Przecież właśnie takie automatyczne rozumienie jest naturalne i obecne też u innych zwierząt, i dotyczy to nie tylko odbieranych dźwięków, ale też np. substancji chemicznych - feromonów wykorzystywanych do komunikacji, ale też innych zapachów (np. zapach dymu, będący sygnałem o zagrożeniu).

a jak słyszę język który znam słabiej jak niemiecki to muszę
  • Odpowiedz
@LubiePieski: przyzwyczailiśmy sie i w codziennosci troche zapomnielismy o tym, ze swiat jest niezwykly.
a konkretniej, co do Twoich refleksji, to jeszcze wieksze wow, ze powstal taki portal wykop pe el i dzieki niemu ludzie z roznych miejsc na swiecie lezac w lozkach, siedzac na klopach czy czekajac az pies sie wysra, moga pogadac o filozofii xd
  • Odpowiedz
  • 3
@Noniusz: przerażające jest to ile rzeczy w naszym mózgu dzieje się poza naszą kontrolą
możemy nie mieć w ogóle kontroli a nasza świadomość to tylko złudzenie
przeraża mnie ta oddzielność ciała i świadomości
  • Odpowiedz
@LubiePieski: Mnie najbardziej zadziwia rozumienie gestów głową.
Jak się zgadzasz, to kiwasz góra dół ,a jak nie to obracasz głowę na boki. Jak nie wiesz, to nie obracając głowy, kiwasz się prawo- lewo. Jak się witasz z ziomkiem, to podrywasz głowę do góry, a jak z kimś obcym to kiwasz głowę w dół jak ukłon.
  • Odpowiedz
@LubiePieski to teraz sobie wyobraź, że takie bliźnięta Poto i Cabengo wynalazły i nauczyły się swojego języka w ciągu jednego życia, zamiast rozwijać go na przestrzeni pokoleń całą społecznością, #!$%@?
  • Odpowiedz
@Noniusz: przerażające jest to ile rzeczy w naszym mózgu dzieje się poza naszą kontrolą


@LubiePieski: ja niedawno właśnie miałem taką rozkminę, że przecież równie dobrze to może być tak, że w rzeczywistości mamy żadną kontrolę nad naszymi decyzjami i działaniami, w 100% kieruje nami podświadomość; a tylko wydaje nam się, że mamy nad tym kontrolę, bo każdą swoją decyzję czy działanie potrafimy sobie zracjonalizować.

Podobnie działają różne pasożyty i wirusy,
  • Odpowiedz
@LubiePieski: a pomyśl sobie o wzroku. Do oka wpadają promienie światła (na receptory - tak jak piksele na monitorze), a mózg w ułamku sekundy składa to w całość i rozpoznaje co tam jest. I jeszcze lepiej - to równocześnie dwa przesunięte obrazy do dwóch oczu i robi z tego 3D i możesz dzięki temu ocenić odległość.

Nawet obecnym komputerom takie złożenie obrazu i rozpoznanie zajmuje kilka sekund, a mózg robi to
  • Odpowiedz
@LubiePieski: @Uuroboros: a wiecie, że gołębie wyczuwają pole magnetyczne Ziemii? Tak jakby miały w sobie kompas.

Ludzie mają zadziwiające zdolności. Ale inne zwierzęta też mają fajne możliwości, które dopiero od niedawna możemy powtórzyć dzięki zaawansowanej technologii. Dla gołębi taki kompas to też naturalne i dzieje to się "automatycznie", że widzą gdzie jest północ.
  • Odpowiedz
@LubiePieski: a pomyśl sobie o wzroku. Do oka wpadają promienie światła (na receptory - tak jak piksele na monitorze), a mózg w ułamku sekundy składa to w całość i rozpoznaje co tam jest.


@mk321: a jeszcze ciekawe, że akurat ten właśnie mały wycinek całego widma promieniowania EM jest dla nas tak ważny, że mamy zmysł służący wyłącznie do rozpoznawania go
Noniusz - >@LubiePieski: a pomyśl sobie o wzroku. Do oka wpadają promienie światła (n...

źródło: jHXIN5F

Pobierz
  • Odpowiedz
@Noniusz: a to wszystko po to, żeby rozpoznawać czy jabłko jest dojrzałe czy nie.
Wzrok - żeby wiedzieć co zjeść.
Mowa - żeby powiedzieć, że chcesz zjeść.
Wszystko, żeby się nażreć.
Ale w sumie dzięki temu żyjemy.
  • Odpowiedz
@LubiePieski: Terry Bisson

Zbudowani z mięsa

– Oni są zbudowani z mięsa.

– Mięsa?

– Mięsa. Są zbudowani z mięsa.

– Mięsa?

– Nie ma co do tego wątpliwości. Porwaliśmy kilku z różnych części planety, zabraliśmy na pokład statków rozpoznania i zbadaliśmy każdy ich centrymetr. Są cali z mięsa.

– To niemożliwe . Co w takim razie, jeżeli chodzi o sygnały radiowe? Wiadomości, które wysyłali w kosmos?

– Używają fal radiowych
  • Odpowiedz
Jak się zgadzasz, to kiwasz góra dół ,a jak nie to obracasz głowę na boki. Jak nie wiesz, to nie obracając głowy, kiwasz się prawo- lewo.


@vboss: a to też nie do końca bo Bułgarzy ( i chyba część Turcji) mają odwrotnie, w dodatku robią takie okręgi głową. Natomiast wiedzą, że reszta ma inaczej i czasem mogą zrobić tak jak reszta świata i w końcu już nic nie wiesz
  • Odpowiedz
@LubiePieski: podobnie jest z czytaniem, widzisz jakieś znaczki i bez zastanowienia rozumiesz przekaz, jeśli wcześniej spotkało się z danym ciągiem znaków. Niezależnie od tego jakim kolorem, czy czcionką napisano tekst, o ile jest dla naszego mózgu czytelny.
  • Odpowiedz