Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki

14 sierpnia biorę ślub. Moja narzeczona będzie brała 2 członowe nazwisko. Na podróż poślubną lecimy 1 września i tutaj przyznam się szczerze zawaliłem po całej linii. Pierwszy raz kupowałem bilety lotnicze a zmiana nazwiska skomplikowała sprawę. 1 września lot do Wiednia z Polski jest na panieńskie nazwisko partnerki (Ryanair). 5 września lot z Wiednia do Rzymu jest na dwuczłonowe nazwisko partnerki (Wizzair) a powrót do Polski 10 września jest na panieńskie nazwisko partnerki (Rayanair). O ile problemem nie jest lot na Panieńskie nazwisko partnerki bo od daty ślubu nie minęło 90 dni to obawiam się ze problemem może być lot na podwójne nazwisko, bo jak zdążyłem się zorientować mogą nie zdarzyć wyrobić dowodu osobistego (bo czeka się na to 30 dni). Czy miał ktoś podobna sytuację - raczej wątpię. Może coś doradzicie. Paszport tymczasowy i ewentualna zmiana nazwiska na Rayanair (wtedy po ślubie jest darmowa). Akt małżeństwa mieć ze sobą we Wiedniu zrozumieją?

#wizzair #rayanair #biletylotnicze #podroze
  • 18
  • Odpowiedz
@DallyJoo: IMO zanim zadzwonisz zobacz czy nie możesz tego zrobić samodzielnie w rezerwacji. W wizz napewno tak, w ryan nie pamiętam ale możliwe że też. Oczywiście zabulisz.

Miałem bardzo podobną sytuacje i infolinia w pełni dała dupy - powiedzieli że zmienili a okazało się że nie.
Dwie być może ważne dla Ciebie informacje:
- nigdzie nikogo nie obchodzi jak żona się realnie nazywa tylko co ma w dokumencie. Bezpieczne rozwiązanie: zmień
  • Odpowiedz
@El_Trufel: no ogólnie to wprowadzasz ludzi w błąd, bo nie zliczę ile razy nie wpuściłam pasażerów na pokład samolotu do głupiego Gdańska, bo nie mieli dokumentu albo był nieważny, a co dopiero do innego kraju. dokument tożsamości zawsze musi być.
  • Odpowiedz
@mogadishu musi być, ale to nie zmienia faktu że nikt mu nie powinien dokumentów sprawdzać. Jedno nie wyklucza drugiego, a proszę mi nie wkładać słów do ust. Sprawdzanie dokumentów wewnątrz Schengen to fanaberia jak Paxy mają dużo czasu. Teraz sobie przypomnij czy zawsze sprawdzałaś dokumenty?
Pozdrawiam, były Pax, Load Controller i Koordynator naziemny, więc coś tam wiem
  • Odpowiedz
@El_Trufel: nie wiem skąd ci się to wzięło, na każdym lotnisku sprawdzali mi dokument, w Polsce, jak i za granicą. ZAWSZE sprawdzamy dokumenty, oprócz rejsów krajowych PLL Lot, bo oni tego nie wymagają. a Ryanair, który lata na krajówkach wymaga ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, nikt nie będzie ryzykował płaceniem kary. zdajesz sobie sprawę, że na lotach schengen pojawiają np Gruzini, Białorusini. jak chcesz wpuścić takiego paxa na pokład bez sprawdzenia
  • Odpowiedz
@El_Trufel: no tak, czyli jak wpuścisz kogoś bez prawa pobytu do innego kraju to będzie wszystko si XD na każdych lotniskach w Europie sprawdzane są dokumenty, ale ty jesteś najmądrzejszy, bo pracowałeś na lotnisku.
  • Odpowiedz
@mogadishu a jak sobie przejedzie granice lądową to kto odpowiada za to? XD pewnie producent auta, albo firma budująca drogę xD
Poczytaj sobie, masz to nawet w systemie rezerwacyjnym Altea CM, zapytaj o procedury lotniskowe itd.
Zresztą jak chcesz to dopytam ojca który na Chopina stawia selfcheckii bagdropy i ci później odpiszę.
  • Odpowiedz
@mogadishu potwierdzone:
W selfcheckinie możesz zeskanować dokument, ale nie musisz - wystarczy nazwisko i numer rejestracji.
W selfbag dropie (jeszcze nie zainstalowane, ale są już gotowe do montażu) nie ma opcji sprawdzenia dokumentu.
W selfboardinggate (na razie są dwa, 10 jest gotowych do montażu) nie jest potrzebny dokument.
  • Odpowiedz
@El_Trufel: no nie, ale ruch lotniczy, a lądowy różni się pod każdym względem, nie uważasz? :p

selfboardinggate? ciekawe.
w każdym razie, nawet na Okęciu, o którym wspominasz dokumenty są sprawdzane, chyba, że Hiszpania i inne zachodnie kraje EU nie są w Schengen. leciałam narodowym przewoźnikiem wewnątrz Hiszpanii i agenci w gate życzyli sobie mojego dokumentu jak i reszty pasażerów. prawda, mamy prawo do swobodnego poruszania się w granicach Schengen, co nie
  • Odpowiedz
@El_Trufel: zresztą, przywilej swobodnego poruszaniania się po granicy schengen dotyczy tylko obywateli schengen, na jakiej podstawie chciałbyś taką osobę zweryfikować, jesli nie dokument tożsamości? XD przeciez to kompletnie nie ma sensu co mówisz
  • Odpowiedz
@mogadishu to że sprawdzali, może wynikać z wymogów przewoźnika, lotniska, a nie prawnych. Akurat Chopin nie wymaga, ale najwyraźniej przewoźnik tak. Albo została chwilowo przywrócona kontrola graniczna bo państwa Schengen mają do tego prawo.

Zresztą nawet jak nikt nie wymaga to Paxy i tak często sprawdzają, żeby cleaning miał więcej czasu, żeby nie było kolejki w rekawie, żeby autobusy nie były zapchane, żeby wyłapać tych z ponadgabarytowych podręcznym do opłat, albo żeby
  • Odpowiedz
@DallyJoo: Miałem podobną sytuację na początku roku w Wizzair, zarezerwowaliśmy bilety na nowe nazwisko żony, ale dokumenty nie przyszły na czas - na infolinii kazali załatwiać to na lotniskach w punkcie odprawy bagażowej i tam wszystko poszło sprawnie. Loty były w ramach Schengen ale poza Unię Europejską.
  • Odpowiedz