Wpis z mikrobloga

Ciekawostka, zadzwoniłem do BGK celem ustalenia gdzie mogę złożyć wniosek o interpretacje przepisów bk2%. Przy okazji zapytałem o sytuacje, gdy chcielibyśmy dokupić miejsce parkingowe kiedy mamy już dofinansowanie i wypłacony kredyt, czy może to spowodować utratę dofinansowania i/lub zostać uznane za wyłudzenie kredytu gdyby wartość aneksowanego garażu przekraczała maksymalną wartość wkładu własnego i/lub wartość całej inwestycji przekraczała 700k.

Pan z infolinii stwierdził, że w jego mniemaniu nie będzie to powodowało utraty dofinansowania (podobną odpowiedź dostałem od notariusza przy podpisywaniu umowy deweloperskiej) gdyż dofinansowaniem objęta jest JEDYNIE część MIESZKALNA inwestycji :) A więc części niemieszkalne jak garaże, komórki czy tam prawo do użytkowania części wspólnej zwane miejscem postojowym nie są objęte dofinansowaniem :) Gdzieś tam w internecie wynaleźć można orzecznictwo, które stwierdza, że do lokalu mieszkalnego zalicza się części niemieszkalne, przynależne do niego. Więc ni w #!$%@?ę, ni w oko z takimi przepisami. Oczywiście interpretacja przepisów pana z infolinii jest gówno warta, ale daje pole do zastanowienia.

Z tego co wiem zostało już skierowane do Ministerstwa zapytanie o sytuacje, co jeśli te niemieszkalne lokale są na umowie deweloperskiej ujęte w sumarycznej wartości inwestycji a nie oddzielnie wyszczególnione i jak ustawa oraz banki mają się do tego odnosić. Obstawiam, że wstępne postępowanie ujawni się wraz z oficjalnymi wnioskami i umowami kredytowymi w ciągu najbliższych 3 dni.

Napisałem również prośbę o interpretacje ze swojej strony oraz zapytanie co w sytuacji gdybyśmy taki lokal niemieszkalny chcieli aneksem dokupić w czasie trwania dofinansowania - Pani w sekretariacie powiedziała, że standardowo do 30 dni a może dłużej to nie wie nikt :)

#kredyt2procent #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie
  • 12
@GOHAN: Dużo jest niewiadomych na o wiele bardziej fundamentalnym poziomie - doradcy nawet nie są w stanie klientom zdolności policzyć, bo nie dostali informacji o kalkulatorach a Ty już byś chciał takie szczegóły doprecyzować ;)
Przedwczoraj ktoś pytał ministra Budę podczas czatu live na twitterze o ten Twój case - nieruchomość z miejscem postojowym przekraczała limity kredytu i nie potrafili odpowiedzieć jak jest
@GOHAN: dobrze pamietam ze drugie miejsce chcesz dokupić po kredycie, a pierwsze masz na jednej księdze i pod kredyt? Bo skoro wg pana z BGK nie będzie można w ogóle niczego poza samym mieszkaniem to będzie ciekawie w takiej sytuacji xD
  • 0
@meister_chlepka: Chce dokupić drugie miejsce parkingowe a razem z drugim miejscem przekraczam 700k. Natomiast kwestia księgi jest w #!$%@? nieogarnięta dla mnie, bo według dewelopera "wyłączne prawo do korzystania z wydzielonej części wspólnej garażu na platformie" jest wpisane razem z lokalem na jednej księdze wieczystej, podczas gdy w umowie deweloperskiej upoważniam notariusza do

"Strona Nabywająca, jako Wnioskodawca, oraz Deweloper zobowiązują niniejszym czyniącego notariusza, aby (...) dokonał czynności polegającej na złożeniu za
@GOHAN: rozumiem. Ja trochę podobna sytuacja, mieszczę się w limicie, ale w umowie deweloperskiej mam rozbita całościową cenę na mieszkanie i miejsce. No i teraz uj wi czy skredytuje oba czy nie da rady i wtedy czy będę mógł to w ogóle opłacić osobno…
  • 0
@meister_chlepka: IMHO - ale to znaczy, ze to wiedza z dupy - według orzecznictwa lokal mieszkalny zawiera w sobie przynależne mu lokale niemieszkalne typu garaż czy komórka lokatorska, więc umiejscowienie w umowie lokalu mieszkalnego nie umniejsza lokalom niemieszkalnym jako nieodłącznej części lokalu mieszkalnego i będą musieli skredytować. Gorzej jak własnie w moim przypadku chciałbym dokupić ponad stan :)
@GOHAN: wg podstawy prawnej live z twitterka niby możesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) zostaje pytanie czy prawo do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego kwalifikuje się jako lokal niemieszkalny czy to jeszcze jakiś inny byt prawny
  • 1
@meister_chlepka: Temat jest tak śliski, że szkoda mi stracić dofinansowanie dla 30k za miejsce parkingowe :) Bo czy to będzie lokal niemieszkalny czy nie wszystko zależy od tego jak zostanie to potraktowane przez bank a potem przekazane do BGK....
@GOHAN: masakra, a ktos sobie bierze kredyt na dom z tego samego programu i może mieć garaż i co tylko chce ( ͡° ͜ʖ ͡°) z drugiej strony takie samo prawo do wyłącznego korzystania mam dla balkonu, wiec jakby się czepiali o miejsca postojowe to o balkon tez powinni :D Oby się powyjaśniało wszystko w następnym tygodniu