Wpis z mikrobloga

Od styczniowych zmian jest ogromny hejt na #wykop za zmianę interfejsu strony webowej i ledwo działające aplikacje #ios i #android Użytkownicy mówią, że znacząco (niektórzy o wiele godzin dziennie) zmniejszyli czas spędzany na wykopie, że jest znacznie mniej contentu, a dostęp do różnych części serwisu jest nieintuicyjny i utrudniony.

Nikt nie chwali projektantów, że poszli na przekór obecnym trendom tiktokizacji, tworzenia interfejsów w mocno intensywnych kolorach i przedstawiania treści w uzależniający sposób.

W Facebooku, Instagramie, TikTokach są całe działy UX/UI designerów i psychologów współpracujących z dzialami marketingu, którzy opracowują nowe interfejsy, nowe sposoby konsumowania treści oraz nowe algorytmy, które mają na celu wzmożyć wydzielanie dopaminy i wykreowacć bezmózgie zombie spędzające setki godzin tygodniowo na bezmyślnym scrollowaniu celem przedstawienia jak największej liczby wyświetleń przeplatanych non stop niemożliwymi do wyłączenia reklamami.

Tymczasem na Wykopie:
+ reklamy na stronie internetowej są tak proste, że wystarczą dwie linijki w CSS, aby nie widzieć ANI JEDNEJ REKLAMY
+ "Wykopy sponsorowane" i "Wykop Poleca" - dokladnie tak samo
+ treści jest mało
+ banalnie proste blokowanie tresci typu patostreamy, danielmagical, famemma i inne
+ brzydki, monotonny, niemalże monochromatyczny UI zniechęcający do dlugich sesji na Wykopie
(wchodzisz, przeglądasz, masz dość, wylaczasz)
+ błędy w dzialaniu aplikacji zniechęcają do tworzenia nowego contentu
+ zamiast blyskawicznego wyswietlania jednego filmiku za drugim ładowanie zarówno interfejsu jak i tresci trwa wieki, więc nie da się "bezmyślnie scrollować".

Ba, prawdziwym majstersztykiem jest paginacja komentarzy!

Jestem pewny, ze specjalnie wprowadzono w celu de-dopaminizacji podział komentarzy na podstrony - jeśli jakiś wątek jednak uzyskał popularność, specjalna funkcja paginacji zostawia tylko pierwszych 50 komentarzy (na mobilnej 25), resztę wrzucajac na nastepne podstrony, zniechęcajac w ten sposob użytkownika do czytania komentarzy, a w efekcie takze do napisania własnego.

Widać, że przy projektowaniu Wykopu 2023 skupiono się na psychice i na użytkowniku, a nie na monetyzacji i uzależnianiu!

I za to powinien być ogromny medal dla twórców Wykopu!

#niepopularnaopinia #nowywykop #wykopchangelog #dopamina #uzaleznienie #internet #ciekawostki #zalesie
  • 3
  • Odpowiedz
W Facebooku, Instagramie, TikTokach są całe działy UX/UI designerów i psychologów współpracujących z dzialami marketingu, którzy opracowują nowe interfejsy, nowe sposoby konsumowania treści oraz nowe algorytmy, które mają na celu wzmożyć wydzielanie dopaminy

@SebastianDosiadlgo: niby człowiek wiedział, niby człowiek słyszał, ale… dlaczego więc ani na FB (przez ostatni ok w ogóle brzydziłem się nawet zerknąć na czyjąś prośbę), ani na IG, nie mogę spędzić więcej czasu, niż 5 min, bo mnie
  • Odpowiedz
@Korda: Nie masz kontentu, ja jestem na 1600 grupek (większość martwa) i zawsze mam co skrolować, może po takiej intensywnej porannej godzinie mam dość i wstaje z łóżka bo więcej nie dam rady, ale przeważnie to ciężej mi się oderwać xD
  • Odpowiedz