Wpis z mikrobloga

Próbuję za granicą ustrzelić ciekawe krajobrazy bezlusterkowcem Canon EOS R i niestety przegrywa z telefonem, zwłaszcza w nocy. Być może po zgraniu na dysk i po obróbce będzie więcej szczegółów i więcej będzie się z tym dało zrobić. No ale... brakuje zmiennego zooma i jaśniejszego obiektywu oraz statywu. HDR nawet nie włączam, bo ten aparat kompletnie sobie z HDR nie radzi, pewnie kwestia ręcznego tuningu. Kolejna rzecz, mimo że wybiorę tryb M (manual), to nie umiem zablokować EV (korekty ekspozycji) i autofocus ma zawsze rację. Pytanko, czy jest sens zabierać ten ciężki sprzęt gdziekolwiek, a jak tak, to co mam do niego dokupić.

Statyw jakiś by się przydał nawet w telefonie.

Mam obiektywy stałoogniskowe 50 mm i 16 mm.

#fotografia #canon
  • 11
@cohontes: @thomeq: manual to lektura na miesiąc czytania, no ale ok, myślałem, że ktoś podzieli się dobrymi radami, a tak naprawdę to musze dokupić jakiś długi obiektyw i statyw ( ͡° ͜ʖ ͡°)

obiektywy 16mm i 50mm, wczoraj testowalem 16mm
@SendMeAnAngel: no ale 16mm jaki.
Tu nie ma rad, musisz poznać maksymalne użyteczne ISO na swoim sprzęcie. Znać trójkąt ekspozycji, dobre dobrać ekspozycje, umieć w miarę obrobić tego rawa. Telefon nakłada na zdjęcie masę pracy, którą w większości przypadków w zaawansowanych sprzętach musisz zrobić sam.
HDR nawet nie włączam, bo ten aparat kompletnie sobie z HDR nie radzi, pewnie kwestia ręcznego tuningu.


@SendMeAnAngel: Generalnie jak się kupuje tej klasy sprzęt, to się robi bracketing w RAW i składa potem w postprodukcji...

Kolejna rzecz, mimo że wybiorę tryb M (manual), to nie umiem zablokować EV (korekty ekspozycji) i autofocus ma zawsze rację.


Exposure lock https://www.manualslib.com/manual/1499201/Canon-Eos-R.html?page=157

Focus https://www.canon.com.au/get-inspired/back-button-focus-photography-guide
@eloyard: no ale czekaj Autor chce na manualu robić EV locka? W jaki sposób, jeśli on sam ustala jaka ma być eskpozycja przez czas/przysłone/iso. Rozumiem locka w trybie preselekcji jakiegoś parametru. Mi sie wydaje ze tu po prostu brakuje podstawowej znajomosci zasad foto/apartu
@cohontes: nie wiem jaki manual on wybrał, czy tryb manualny ekspozycji czy Manual Focus - ale napisał że i z jednym i drugim ma problem, wiec dałem linki. Każdy się kiedyś uczy, a nauka pod presją zawsze lepiej wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SendMeAnAngel: ja jestem szczęśliwym posiadaczem canona R z kilkoma obiektywami. Z tego co piszesz to problem nie jest sam aparat ale Twój brak doświadczenia z fotografią (zwłaszcza nocną). Kilka rzeczy na które zwróć uwagę: ISO (6400 w nocy to minimum), przysłona ( im mniejsza tym lepiej), czas naświetlania. Jakie światło mają Twoje obiektywy?