Wpis z mikrobloga

Rocznik 97. W 2020 roku pracowałem przez polską agencję pracy w Niemczech. W PIT 36 za 2020 rok wpisałem w polu "Przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy" przychody uzyskane za granicą w Niemczech. Jak się okazuje zrobiłem to źle, bo te przychodzi uzyskanie na terenie Niemiec powinienem wpisać w pole "Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej" z załącznikiem ZG. Robiłem to pierwszy raz przez aplikację e-pity, przez to mój błąd. Wykonałem przedwczoraj korektę zostawiając pierwsze pole puste, a przychody umieszczając tylko w załączniku ZG jako przychód z zagranicy. Dzisiaj przyszedł list. Skarbówka domaga się
zwrotu nienależnej nadpłaty podatku. Może wysyłali mi jakieś 159PLN ale to było kilka lat temu. Teraz chcą zwrotu. To wszystko wynikło z tego, że zmieniłem pole przychody na te z zagranicy? Czyli jak przychód był z polski, to coś tam niby wysłali, a jak z zagranicy, to mam teraz oddać. Jeszcze z dupy odsetki, a dzisiaj pierwszy raz przyszedł list. Miał ktoś kiedyś podobną sytuację?
#niemcy #pit #podatki #urzadskarbowy
Jonki - Rocznik 97. W 2020 roku pracowałem przez polską agencję pracy w Niemczech. W ...

źródło: IMG_20230628_185105

Pobierz
  • 7
@Jonki: zgłosiłeś to z sam z siebie bo znalazłeś błąd czy dostałeś wezwanie do uiszczenia korekty? Skąd odsetki za zwłokę skoro cała sytuacja wynikła teraz i wcześniej nie miałeś pojęcia, że coś wpisałeś w złą rubrykę a przecież nie zataiłeś niczego. W ogóle treść tego pisma a zwłaszcza końcówka są napisane w taki sposób jak by to było oszustwo a nie pismo z US ale kto ich tam wie. Tutaj takie
  • 0
@europa: korektę zrobiłem, bo potrzebuję z US zaświadczenie EU/EOG dla niemieckiego fiskusa. Aby otrzymać zwrot podatku z Niemiec, chcą sprawdzić moje zarobki z polski, więc muszę wysłać im ten papierek. Pani w US nie miała wykazane, że pracowałem za granicą w 2020 roku, dlatego wyszedł ten błąd na jaw. W Niemczech można rozliczać się do 4 lat wstecz, więc takie moje opóźnienia kilkuletnie z lenistwa. Jutro osoba upoważniona, bo osobiście nie
@Jonki: czyli klasyk, jak byś nie ruszył tego to by nie wyszło. Najprawdopodobniej skończy się tym, że będziesz musiał od swojego zwrotu podatku z Niemiec odliczyć sobie 218zł o ile nie wymyślą sobie że masz się stawić u nich na dywaniku osobiście w celu wyjaśnienia sprawy której w zasadzie nie ma nic do wyjaśniania. Nie takie odpały potrafią robić nasze urzędy tym bardziej że urzędnik za swoje błędy nie odpowiada.
  • 0
@Mortimer_Gothic: niemiecki urząd skarbowy do rozliczenia zeznania podatkowego wymaga zaświadczenia o rozliczeniu się najpierw w Polsce, czyli EU/EOG. Ciekawe, że Polski US przez 3 lata nie wykrył błędu, że wpisałem przychody do złej rubryki. Czyli pracowałem w 2020 tylko w Niemczech, a przychody miałem jako z Polski, a z zagranicy 0. Wychodzi na to, że nawet tego nie weryfikują, albo z kilku letnim opóźnieniem.
@Jonki: czyli przez czesc roku byles rezydentem Polski a przez czesc Niemiec? To z tego co rozumiem w takim razie w US powinienes sie rozliczyc z dochodow zza granicy za okres w ktorym byles rezydentem PL