Wpis z mikrobloga

@ADDERM: ja nadal nie rozumiem tego dziwnego zdania, w którym właściwie nie wiadomo o co pytasz... Zdecydowanie nie jest to poprawna konstrukcja, jedynie poprawnie napisane zdania połączone nieodpowiednim łącznikiem "że". Czy chciałeś się dowiedzieć w jakim celu Duda udał się na Ukrainę, bo przypuszczasz, że przyczyniło się to do osłabienia złotówki?
Konstrukcja, jaką zaproponowałeś sugeruje, że chodziło Ci o pytanie "po co Duda pojechał na Ukrainę, skoro złotówka się tak osłabia?"
@Krolowa_Nauk: Królowo. Zdecydowanie chciałem się dowiedzieć co takiego ważnego było przyczyną wyjazdu Prezydenta, że (domniemanie - domniemanie moje) mogło być przyczyną osłabienia europejskiej waluty. Akurat, "że" jest na miejscu, "po co" powinno być bardziej kwieciste i może druga część zdania bardzie wyjaśniająca.
  • 0
Naucz się rozumieć zdania złożone.


@ADDERM: A ty zachowania ciągu logicznego, wynikającego ze znaczeniowości, nawet w tych najprostszych zdaniach, nieuku!
Zdecydowanie chciałem się dowiedzieć co takiego ważnego było przyczyną wyjazdu Prezydenta, że (domniemanie - domniemanie moje) mogło być przyczyną osłabienia europejskiej waluty.


@ADDERM: poprawnie po polsku to zdanie pisze się tak:

"Co takiego ważnego było przyczyną wyjazdu Prezydenta, który mógł być przyczyną osłabienia złotówki."

ewentualnie:

"Dlaczego Duda pojechał na Ukrainę, skoro jego wyjazd spowodował osłabienie złotówki?"

plus jeszcze wiele możliwych wariantów, ale na pewno nie żaden z tych, które ty zaprezentowałeś.