Wpis z mikrobloga

Ojciec mnie prosił o pomoc w wyborze multimetru na prezent dla jakiegoś 16 latka z rodziny który lubi majsterkować. Jest w technikum elektrycznym i chce chyba kształcić się w tym kierunku. Co polecacie? Budżetu nie ma ale w granicach rozsądku. Powiedzmy do tysiaka ale najlepiej jakby z 3-6 stów było. Po prostu aby chłopakowi niczego nie zabrakło na tym etapie i żeby mu posłużył parę lat. Coś w miarę uniwersalnego, że i przy dużych prądach posłuży jak i mniejszych. No chyba, że wtedy trzeba dwa osobne urządzenia to pomyślimy. Może być z chin bo czas do sierpnia.
Ja sam pojęcia nie mam więc żadnych propozycji nie mam. Chłopak ogólnie kumaty raczej.
#multimetr #narzedzia #majsterkowanie #elektronika #elektryka #elektrotechnika #elektronikadiy
  • 17
  • Odpowiedz
  • 0
@EnderWiggin: nie wiem, nie znam się i nie wiem co piszesz. Po prostu żeby i gniazdko sobie ogarnął tym i prąd w aucie i jakieś gówno małe elementy które lutuje. Wiem, że przerabia jakieś elektronarzędzia na baterie itp czy tam baterie odnawia. Robi jakieś płytki do tego. Nie znam się pisałem. Raczej ma już jakiś multimetr, ale plan jest kupić coś bardziej profesjonalnego. Ojciec kupuje mu regularnie narzędzia na prezenty i
  • Odpowiedz
@EnderWiggin: Chyba kV. 1kA to pomiar w energetyce na GPZ-ach chyba ;)

@Vadzior Wątpię aby uczeń technikum miał do czynienia z dużymi prądami. Powyżej 20A to już tylko mierniki cęgowe. Te za 200zł od tych za 2000zł różnią się głównie błędem pomiaru. Na początku nie będzie to miało dla niego specjalnego znaczenia. Ja bym polecał multimetr który pozwoli mierzyć wartości w elektryce i elektronice, będzie to najbardziej uniwersalne urządzenie i będzie
  • Odpowiedz
e za 200zł od tych za 2000zł różnią się głównie błędem pomiaru.


@h3xed: różnią się też jakością wykonania i zabezpieczeniami. Można sobie w sieci zobaczyć jak rozbierają te mierniki jak są skonstruowane te lepsze.

  • Odpowiedz
@ksiak: Te za 200zł+ raczej mają już zabezpieczenia i w twarz nie wybuchają. Myślę, że to domena najtańszej "chińszczyzny". Jakość wykonania racja, zazwyczaj idzie w parze w ceną :)
  • Odpowiedz
  • 4
@Vadzior jeżeli ma już jakikolwiek miernik to dodatkowy miernik cęgowy z pomiarem zarówno prądu DC jak i AC na pewno go ucieszy. Ut204+ jest dobrym wyborem, sam posiadam i nie narzekam. Nie ma co się pchać w profesjonalny, drogi miernik z dużą dokładnością, bo jest naprawdę mała szansa, że chłopak w domowych warunkach wykorzysta jego przewagę
  • Odpowiedz
że ma wkrętarkę dewalta i narzędzia wiha/wera/knipex.


@Vadzior: To nie kupuj mu chinola do tego tylko coś porządnego. Do 1k Brymen 789. Szybki, dokładny, rewelacyjnie zabezpieczony, idealny dla elektryka (LoZ, VFD, pomiar pola EF) i nie tylko, na lata. Będzie go długo chwalił.
Multimetr cęgowy ma tylko jedną zaletę - cęgi. Jak będzie kiedyś potrzebował, to sobie później dokupi.
  • Odpowiedz
@Vadzior: Unit to chinol, co nie oznacza, że złe w swoim przedziale cenowym, ale wykonanie i zabezpieczenia to niebo a ziemia w porównaniu do Brymena.
  • Odpowiedz