Wpis z mikrobloga

Cześć miarasy - jestem świeży w temacie kredytowania mieszkania a nie znalazłem satysfakcjonujące odpowiedzi w google , mianowicie : przy podpisywaniu umowy przedwstępnej płaci się zadatek sprzedającemu (ok 10% ) - co z tymi pieniędzmi w przypadku udzielenia mi kredytu przez bank ? - czy dobrze rozumiem ze sprzedający mieszkanie zwraca mi ten zadatek i wpłacam go na poczet wkładu własnego ? dziękuje z góry za wyjaśnienie, pozdrawiam #kredyt2procent #kredythipoteczny #mieszkanie
  • 6
  • Odpowiedz
@AUPA-ATLETI: Umowa przedwstępna może, ale nie musi mieć w sobie zadatku lub zaliczki. Standardowo są one częścią płatności za nieruchomość i w przypadku kredytu stanowią wkład własny, ale można w umowie przedwstępnej dodać postanowienia o zwrocie tych opłat w chwili zawarcia umowy sprzedaży.
  • Odpowiedz
@AUPA-ATLETI:
"Dz.U.2022.1360 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 22 maja 2023 r.
Art. 394. [Zadatek]
§ 1.
W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2.
W razie wykonania umowy zadatek ulega
  • Odpowiedz
  • 1
Dziękuje za odpowiedz wszystkim- z tego co rozumiem, musze być mocno zdecydowany na daną nieruchomość- inaczej zadatek przepada na korzyść sprzedającego ?
  • Odpowiedz
@AUPA-ATLETI: Tak, zadatek przepada jeśli kupujący się wycofa. Za to jeśli wycofa się sprzedający to oddaje kupującemu dwukrotność zadatku.

Tak więc duży zadatek wcale nie jest wadą jeśli jesteś na 100% pewny zakupu danego mieszkania. Dlaczego? Bo chroni Cie przed sytuacją w której sprzedawca znalazłby kupca na większą kasę w momencie gdy Ty załatwiasz kredyt i opłacałoby mu się zerwać z Tobą umowę i oddać podwójny zadatek.

Dodatkowo jest jeszcze jeden
  • Odpowiedz