Wpis z mikrobloga

[UWAGA WPIS STRASZNIE DŁUGI I CHAOTYCZNY. MA NA CELU ZASIĘGNIĘCIE WIEDZY I EW. WASZEJ OPINII]

TL;DR:


Ogólnie pierwszy raz słysząc o DOCHÓD GWARANTOWANY otworzył mi się nóż w kieszeni, ponieważ jestem mocno ugruntowany jeśli chodzi o wszelakiego rodzaju rozdawnictwo. Z czystej ciekawości i biorąc pod uwagę moją ledwo zdaną lata temu maturę z matmy, postanowiłem policzyć sobie jak by to wyglądało w przypadku ew. wprowadzenia.

Otóż, dochód gwarantowany ma oferować każdemu człowiekowi (w tym kontekście, Polakowi) 1300zł comiesięcznego dochodu, czy pracuje, czy śpi, czy jest bezrobotny itp. Generalnie już sam pomysł może budzić skrajne emocje, ale, czy budżet byłby w stanie to udźwignąć? Generalnie miałby dochód gwarantowany zastąpić większość ogólnie rozumianych socjalów (czyli 500+, zasiłków itd.) No więc po kolei:

(większość informacji oparłem na tym co znalazłem z 2022r.)

Wysokość polskiego PKB w 2022 roku: 3 078 300 000 000zł

Państwo, na wydatki socjalne, w 2022 roku, przeznaczyło 22,7 proc. PKB, czyli 698 774 100 000zł

W Polsce żyje 37 750 000 ludzi, przyjmując, że każdy, zarówno dorosły jak i dziecko, dostaliby 1300zł (15600zł rocznie), całkowita suma dochodu gwarantowanego, wyniosłaby 588 900 000 000zł w skali całego kraju. Jeśli (co mało prawdopodobne), do dochodu gwarantowanego nie doliczałyby się dzieci (7 000 600 - dzieci w Polsce), wówczas przy 30 749 400 (dorosłych) ludzi, wynosiłoby 479 690 640 000zł, ale biorąc pod uwagę, że rodziny z dziećmi mają większe potrzeby, plus programy typu 500+, to jest ta kwota mało prawdopodobna.

Przyjmując ten "gorszy" scenariusz, czyli 588 900 000 000zł, daje nam to znacząco mniejszą sumę niż państwo przeznaczyło w 2022 roku na socjal, czyli 698 774 100 000zł.

Z tym, że nie jest to całokształt wydatków socjalnych, z tego co udało mi się jeszcze wygrzebać, w grę wchodzi pokrycie ubezpieczenia zdrowotnego dla osób niepracujących:

Przepraszam za oparcie się o 2023 rok:

W 2023 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3 490,00 zł, czyli składka zdrowotna równa jest kwocie 314,10 zł (3 490,00 zł × 9%). Tak wyliczoną składkę uiszcza się, począwszy od DRA za styczeń 2023 roku.


W Polsce, mamy 1 814 214 bezrobotnych. Natomiast trzeba podkreślić, że są to wyłącznie osoby, które są faktycznie zarejestrowane jako bezrobotne. Wciąż mamy w kraju dużą szarą strefę, gdzie znalazłem, że szacuje się, że co szósty Polak, przyznaje się do pracy na czarno. Czyli realnie byłoby to 5 124 900 ludzi, którzy byliby objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zatem 5 124 900 x 3 769,20 (314,10zł x 12 miesięcy) - daje nam: 19 316 773 080zł

Do tego dochodzi:

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wyniosły w 2022 r. blisko 38 mld zł


oraz:

Fundusz zakładał, że w 2021 roku na refundację wyda nieco ponad 15,7 mld zł. Wydano prawie wszystko, ale nie wszystko, bo 15,31 mld zł.


Tu również przepraszam za odniesienie się do 2021 roku. Czyli sumując powyższe kwoty z 588 900 000 000zł na dochód gwarantowany, otrzymamy: 661 916 773 080zł

No i teraz podsumowując, nie brzmi to w moim odczuciu wstępnie tak źle, dochód gwarantowany może przede wszystkim, uczciwiej niż dotychczas rozdzielić socjal między ludzi, tak, aby osoby, które pracują, nie były tak poszkodowane (że muszą płacić na ludzi na zasiłkach i wszelaką patologię). Eliminacja wszelakiej maści zasiłków dla bezrobotnych, z pewnością wpłynęłoby pozytywnie na zmniejszenie szarej strefy, bo janusz pracujący na czarno, nie będzie już się tak bał iść na umowę, bo nie straci dodatków. Inną kwestią jest, że nie jestem w stanie określić ile ludzi postanowiłoby, że woleliby leżeć na dupie o chlebie i wodzie za 1300zł. Nie wiem też ile dodatkowych rzeczy wchodzi w skład wydatków socjalnych (np. dotyczących mieszkań socjalnych) i czy koszt obsługi ew. socjalu by się zmniejszył, bo teoretycznie, mniejszy zasób ludzki byłby potrzebny do obsługi dochodu gwarantowanego niż na obecną chwilę przy tych wszystkich programach socjalnych.

Jestem teraz ciekawy waszego zdania, co mogłem pominąć, a gdzie się #!$%@?ąłem. Zapraszam do dyskusji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#finanse #pieniadze #socjalizm #polityka #ekonomia #500plus #kiciochpyta
Pobierz Niewierny_Mops - [UWAGA WPIS STRASZNIE DŁUGI I CHAOTYCZNY. MA NA CELU ZASIĘGNIĘCIE WI...
źródło: comment_AjwTGRI3HopF0dCdVSNJbHwlUQ3i7pBx
  • 6
@qluch: Dochód gwarantowany to przyszłość, o czym tu mówić, jaką niby pracę będzie człowiek wykonywał, jak sztuczna inteligencja będzie zastępować coraz więcej zawodów, aż w końcu zastąpi wszystkie?