Wpis z mikrobloga

#gielda jak dobieracie spółki dywidendowe z hamburgerowni na długi termin? do tej pory zbierałem głównie arystokratów z największą stopą dywidendy typu 3M, WBA, IBM, L&P, ale jakiś typek Joseph Carlson na swoim YT twierdzi, że to złe podejście. niby powinno się analizować wzrost przychodów, cashflow i stopy dywidendy i ładować w takie podmioty, nieważne że mają stopę dywidendy np. 1% np. MasterCard, Apple, Costco, Microsoft

chcę sobie zbudować portfel zamiast kupować kurnik inwestycyjny, żeby za 20 lat wypłacało mi te 5-10% w skali roku bez kiwnięcia palcem i użerania się z ludźmi, zapraszam do dyskusji
affairz - #gielda jak dobieracie spółki dywidendowe z hamburgerowni na długi termin? ...

źródło: 21-Nov-22-Best-highest-dividend-paying-stocks-in-india_--1024x533

Pobierz
  • 17
  • 1
@0pln: na bananie też oczywiście się bawię, ale banan ma gorszy track record jeśli chodzi o dywidendy, druga sprawa, że to ma być na taki prawdziwy long term typu 20-50 lat i jakoś bardziej ufam w takiej perspektywie dolarowi i gospodarce USA niż śmieciowi PLNowi i rządom, które wybierają Polacy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
@0pln: spoko, tylko w tym wątku chciałbym porozmawiać o spółkach dywidendowych z USA, a nie o tym jakie perspektywy ma nasza giełda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
chcę sobie zbudować portfel zamiast kupować kurnik inwestycyjny, żeby za 20 lat wypłacało mi te 5-10% w skali roku bez kiwnięcia palcem i użerania się z ludźmi, zapraszam do dyskusji


@affairz: IMHO bezpieczniej się bawić na dochodzie pasywnym w obligacje - z tym że trzeba liczyć że procent będzie mniejszy.

jak dobieracie spółki dywidendowe z hamburgerowni na długi termin? do tej pory zbierałem głównie arystokratów z największą stopą dywidendy typu 3M,
@affairz: a nie lepiej byłoby po prostu ręcznie kopiować indeks spółek dywidendowych który wygorzystuja etfy skupione na wysokich dywidendach? Lub jeżeli ktoś woli jeszcze prościej to kupić po prostu taki etf, ale to chyba mnie opłacalne podatkowo.
  • 0
@Wookie2020: jest to jakiś pomysł, jakim ETFom powinienem się przyjrzeć? jeśli chodzi o ETFy to nigdy w te instrumenty nie inwestowałem i znam tylko jakieś ogólne nazwy typu FTSE czy iShares, ale nie wiem którym konkretnie powinienem się przyjrzeć. inwestować chcę przez XTB z wypełnionym W-8BEN
@affairz: Głównie patrzę na dividend growth. Jeśli chcesz naprawdę pasywnie, to popatrz na DGRO, VIG, SCHD - to są ETFy z USA, więc zakup albo przez opcje albo przez amerykańskiego brokera. Z dostępnych w Europie, najbardziej składem podchodzą mi ETFy z grupy Fidelity Quality Income: FGQI i FUSD. Tyle że UCITS mają znacznie wyższy TER niż ETFy z USA.
@affairz:
Szukaj rozwiązania pomiędzy. Co przyniesie Ci spółka wypłacająca hojne dywidendy, jeżeli cały czas cofa się w rozwoju i w dłuższej perspektywie nie ma przyszłości. W drugą stronę to samo. Nie warto brać przewartościowanych spółek.
Podałeś przykład Apple. Zyski rzędu 24mld i 2,8bln kapitalizacji? Ta firma w 100 lat nie zarabia na swoją wartość. Jakie mają perspektywy podbić te statystki i zwiększyć zysk 4krotnie? IMO dosyć małe, bo już rynek zawojowali.
@affairz: Moim zdaniem 5-10% w skali roku to za dużo, bardziej realne numery to 4-5%. Radziłbym Ci nie skupiać się na dywidendach, bardziej licz na "value appreciation". Ja sam robię coś podobnego od 20 lat i dobrze mi wychodzi. Przez lata kupowałem indexy USA, SP500, Nasdaq i total market. Rynek amerykanski jakoi całość rośnie średnio koło 10% rocznie w realnych pieniądzach. Portfolio daje około 2% dyvidendy w skali roku które obecnie
@affairz: Sam mam taki pomysł. Kupuję spółki dywidendowe na IKE. Da się kupić tanio i wtedy dywidenda może być nawet i 10%. Wymienię Ci najpierw z USA i resztę ze świata. Mam Medical Properties Trust, Vale, British American Tobacco, Kazatomprom, XTB, Asbis.
  • 0
@carlosszakal: akurat IKE i IKZE mam w BPS i tam chyba tylko banan jest. ale też nie chcę z banana rezygnować bo mam fajne zwroty i ogólnie lepiej rozumiem rynek PL niż hamburgerownię
@carlosszakal: British american tabacco też na tą spółkę patrzę. Zrobili splita w 17, wzięli kredyt by wykupić raynoldsa, kredyt spłacają, wycena akcji mocno spadła i od tego czasu tak się buja 29-34 euro. ( ͡° ʖ̯ ͡°)