Wpis z mikrobloga

Nigdzie nie napisałem, że wywiad nie jest ważny. Próbuję tylko uświadomić, że nie jest żadną podstawą ani wymogiem koniecznym - o leczeniu decydują wyniki badań a nie słowa pacjenta gdzie go boli.


@maturzysta_ze_szczecina:

Widać że nie masz pojęcia kompletnie o medycynie xD Nie naprawiasz robotów, leczysz ludzi w tym zawodzie, zbierasz od nich informacje, rozmawiasz z nimi na porządku dziennym, nawet jeśli nie z pacjentem bierzesz wywiad to musisz zrozumieć co
@Przegrywek123: tylko ci lekarze chcą pracować w Polsce więc znajomość języka polskiego jest obowiązkowa i to w takim stopniu żeby móc rozmawiać z pacjentami o ich problemach, schorzeniach i przedstawiać im fachową opinie, a nie dukać coś bez ładu i składu. Więc nie wiem o co pretensje, chce pracować jako lekarz w Polsce to musi biegle mówić po Polsku. Tak samo jest w innych krajach, w UK są lekarze Polacy ale
@ButtHurtAlert: faktycznie nie mam pojęcia o medycynie, przyznaję. Opisuję swoje doświadczenia, mam silne wrażenie poparte doświadczeniem, że w takich Niemczech trochę inaczej leczenie wygląda.
Jak ma się zbieranie informacji od pacjentów hipochondryków, czy innych co notorycznie zmyślają albo wiedzą lepiej od lekarza co im jest? Co taki wywiad jest warty? Serio pytam, nie chcę nikomu dopiec.
@maturzysta_ze_szczecina: Ale to lekarza pracą jest wychwycenie przydatnych informacji, jak mu pacjent powie że po zjedzeniu rzeczy X czuje się źle to może to świadczyć choćby o problemach z cukrem czy alergiami.
Problem może być nawet z takimi rzeczami jak nazwy handlowe leków, babka 60lvl nie musi być na tyle ogarnięta aby mówić po składnikach co przyjmuje na nadciśnienie albo że nie może brać ibuprofenu czy kwasu acetylisalicylowego. Powie że lekarz
@ButtHurtAlert: jedno proste badanie krwi powie ci więcej o problemach z cukrem niż litania pacjenta co jadł przez ostatnie pół roku. I o to mi chodzi, w Polsce musisz iść do prywatnego laboratorium, żeby lekarz miał od ręki badanie krwi. Myślałem, że rozmawiam z kimś z branży medycznej a Ty jesteś tylko pacjentem :)
Słyszałeś o ustawie naszego super rządu która ogranicza liczbę lekarzy wyjeżdżających w karetkach do pacjentów? Jak to
@maturzysta_ze_szczecina: badania krwi nie powiedzą Ci co pacjent jadł czy robił a co na te badania wypłynęło. Tak samo ważne jest co pacjent robi w życiu gdzie pracuje czy uprawia jakiś sport bo wtedy interpretacja wyników badań może być całkiem inna niż u drugiej osoby z takimi samymi wynikami.
@maturzysta_ze_szczecina:

jedno proste badanie krwi powie ci więcej o problemach z cukrem


Tak, zwłaszcza jak masz np. hipoglikemie reaktywną która dopiero po badaniu krzywej cukrowej może przynieść wyniki.
Borykam się z problemami żołądkowymi od dłuższego czasu, bywałem u wielu lekarzy i wiem że moja samodiagnoza im po prostu pomaga i przyśpiesza proces. Dzięki temu że powiedziałem że czuję się często tak że nie mogę wstać z łóżka, że w nocy się
@Przegrywek123 Co do Twojej tezy zgadzam się. Ale ten test nie służy temu, żeby porównać wiedzę, tylko żeby ocenić czy dany lekarz z UA może wykonywać zawód lekarza w PL. I jednak zrozumienie co pacjent mówi wydaje się być dość istotną sprawą...
@ButtHurtAlert: wsadźmy każdego do czołgu z Korei i dajmy postrzelać z kałacha, słuchajmy putina bo grozi, budżet wytrzyma

Serio wyjeżdżasz z budżetem? Naprawdę jesteś przekonany, że nasza służba zdrowia jest finansowana w sposób zbilansowany i uczciwy? Jedyne czego jej trzeba to to mniej badań, urządzeń i specjalistów? No tak, Owsiak to ruski agent i wyposaża polskie szpitale ludziom na szkodę.
Ja #!$%@? ale wy co po niektórzy jesteście #!$%@?ęciXD po to mamy te różne testy i standardy żeby finalnie pacjent miał opiekę na odpowiednim poziomie i to nie powinno ulegać zmianie. Babka że screena zwraca tylko uwagę że twierdzenie że Ukraińcy mają wiedzę medyczną na poziomie jakiegoś znachora średniowiecznego na podstawie zdawalnosci egzaminu w języku który nie jest ojczystym jest upośledzone. Czy to znaczy że powinniśmy zrobić z tego powodu jakieś wyjątki?
@Przegrywek123 tyle, że takie egzaminy maja pokazać również, że potrafisz rozmawiać lub rozumiesz język specjalistyczny w kraju, w którym chcesz pracować.
a akurat jak jesteś lekarzem to musisz rozmawiać z pacjentem (chociaż niektórzy starają się to ograniczyć do minimum ( ͡º ͜ʖ͡º))