Wpis z mikrobloga

#gielda #longterm
Zrobiłem dzisiaj porządki w akcjach i postanowiłem rozbić aktualne finanse na 5 spółek, oraz docelowo dobierać po 1 każdego miesiąca, aż dotrę do 20. Następie raz na kwartał robić aktualną analizę sytuacji i weryfikować swoje decyzje.
Aktualny portfail:
XTB - zajmuje największy %. Nadchodząca dywidenda i duża zmienność na giełdzie na ten moment nie powinny zaszkodzić wycenie, także kolejne bliższe spojrzenie dopiero przed wynikami za q3 (oczywiście przy przesłankach do spadku wyników sprzedać i dokupić później taniej ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) .

Orlen - co tu dużo nie mówić. Polityka dywidendowa zapowiada jakąś stałą małą zwrotkę. Jeżeli inwestycje przełożą się chociaż w 1/5 tego co planują wydać na wycenę spółki to myślę, że do 2030 możemy spodziewać się tych ~120zł za akcję. Jeżeli w jakimś bliższym jednak momencie dobije do granic 90-100zł to pewnie papieru się pozbędę.

Petrobras - Orlen w wersji Brazylijskiej płacący ostatnimi czasy pokaźne dywidendy. Liczę, że utrzyma się ten trend i zwrot na poziomie 30% rocznie.

InPost - szkoda, że wycena ostatnimi czasy tak szybko wzrosła, bo planowałem dobierać więcej akcji. Firma z dużym sukcesem wychodzi na rynki zagraniczne, nowy produkt płatniczy (InPost Pay?). Na ten moment nie widzę powodu, dla którego firma miała by jakoś ucierpieć. Jest dosyć mocno pilnowana przez fundusze, które dalej dokupują akcje, także nie widzę tu większych powodów do rezygnacji.

Paramount - nadchodzi trochę dobrych produkcji z ich udziałem. Do tego mają niską wycenę jak na zyski które dalej trzymają się norm. Spodziewałbym się odbicia w przyszłości.

####################################

Do obserwacji:

Microsoft - jedna z niewielu firm która jak nic nie zmienia to jest dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak serio to czekam na pęknięcie bańki AI, Microsoft poleci razem ze wszystkimi i wtedy dokupię. Nie wiem czy to dobra decyzja, ale nie wiem też kiedy bańka pęknie, więc po co kupować teraz i się martwić? Z resztą jak to mówią - Polacy lubią promocje!

Toyota - także czekam na jakieś spadki. Aktualna wartość nie jest zawyżona, ale nie jest też jakaś szczególnie niska. Liczę na to, że w przyszłości firma wybije się na tym, że idzie pod prąd i zamiast rzucać się jak wszyscy na elektryki powoli rozwija swoją technologię wodorową.

CNQ - 2 spółki bazujące mocno na surowcach na 5 to już dużo. Jeżeli przy następnym zakupie nic jednak się nie pojawi do wyboru to prawdopodobnie padnie na nich.

Exxon - aktualnie wydają się być na sporej górce, także liczą na jakiś zjazd w bliższym okresie.

NIO - w całej fali energetyków ta Chińska spółka wygląda na dobrze wycenioną. Ktoś na wykopie wspomniał, że warto poczekać na wyniki, bo raczej nie dowiozą. Nie wiem czy to prawa, ale zobaczymy. Nie mam jakiegoś dużego ciśnienia, zwłaszcza na Chińczyków, więc chętnie poczekam, przekonam się i kupię na ewentualnym dołku.

Kion - chciałem teraz kupić, ale trafiły do mnie plotki o spadkach zamówień i zmniejszonej produkcji. Ciężko mi się do tego odnieść, zwłaszcza, że nie mam jak tego potwierdzić do wyników, więc zaryzykuję całe nic czekając na spadek.

Jak będziecie zainteresowanie zmianami i decyzjami zachęcam do obserowania tagu #thisislongterm. Myślę, że posty będę wrzucał w granicach raz na miesiąc do raz na kwartał. Docelowo chcę zbudować fajny portfel spółek dywidendowych, który w przeciwieństwie do wielu ETFów nie będzie zawierał przerośniętych gigantów bez większych perspektyw na wzrosty i wypłacających jakieś śmieszne dywidendy.

Zachęcam też do podrzucania swoich propozycji!
  • 3
Jak oni wypłacają tę dywidendę? Co kwartał głosują czy o co chodzi?


@TheBananaStockExchange: Jak pamiętam biorą pod uwagę zadłużenie. Jeżeli spłacą do jakiegoś poziomu to nadwyżkę wypłacają w dywidendach. Są tam jakieś spotkania, ale szczerze średnio planuję tego pilnować.

o stary xD #!$%@? zarobisz a stracisz tyle czasu


@Jamniki2 Nie rozumiem za bardzo? Czemu niby miałbym stracić dużo czasu i nic nie zarobić?
Okresy w których zrobię jakąś większą analizę to