Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Podczas zakupów na kasie samoobsługowej nabiłem tańszy towar a do siaty włożyłem ten droższy (kurde naprawdę nie specjalnie). Zapłaciłem i wyszedłem. Za dwa dni ponownie zjawiłem się w sklepie, zrobiłem zakupy i chwycił mnie ochroniarz , że ma nagranie monitoringu i wezwał Policję. Policja spisała i puściła (nie złapany na gorącym uczynku). Ze sklepem się dogadałem (z regionalnym koordynatorem) i zrobiłem przelew na różnice z tamtego dnia+ małe zadośćuczynienie. Wyjaśniłem sytuacje, przeprosiłem, doszliśmy do porozumienia. Tydzień temu dostałem wezwanie na komisariat na przesłuchanie jako podejrzany za wykroczenie z terminem dzisiejszym. Wyjaśniłem policjantowi co i jak, powiedziałem że zadośćuczyniłem, pokazałem potwierdzenie przelewu. Wstępnie mandat ale Policjant chciał potwierdzenia z drugiej strony wiec podałem numer telefonu do koordynatora. Gadali chyba z 5 minut - po zakończeniu rozmowy policjant stwierdził, że sytuacja zrobiła się dla mnie niekorzystna i dzisiaj mandatu nie będzie. Najprawdopodobniej zostanę oskarżony o oszustwo i sprawa do sądu. Mam czekać na telefon i ewentualne wezwanie co dalej. Cholera, jestem strzępkiem nerwów. Kwota 70 złotych, oddałem im 200. Pytanie do znawców prawa karnego - co mogę z tym zrobić? Czego się spodziewać? Skończy się mandatem czy jednak sąd? W Kodeksie Karnym oszustwo to oszukanie drugiej osoby. Gdzies już zapadły wyroki, że kasy samoobsługowej nie da się oszukać i Sąd zmieniał kwalifikacje jako kradzież. Jakieś sugestie?
#prawokarne #prawo #kradziez #oszustwo #wykroczenie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 22
to zwykła kradzież, a nie żadne oszustwo, bo oszukać można człowieka, a nie kasę samoobsługową. nawet zawiasów nie dostaniesz, bo kwota zbyt niska.


@atteint: bzdury gadasz, podmiana naklejki nawet na lizaku za 10 groszy to oszustwo i kara jak za oszustwo chyba do kilku lat. Na kasie samoobslugowej też,

takto bym każde zakupy robił za 500zl a płacił 100zl bo po co więcej xd
Anonim (nie OP): A masz na papierze od korydantora to, że wystarczy zapłacić za towar oraz zadośćuczynienie? Bo jak robiłeś to na gębę to jesteś na przegranej pozycji, bo widać, że to uj z niego i kasę pewnie przywłaszczył dla siebie a nie rozliczył ze sklepem.


· Akcje: Odpowiedz anonimowo
@mirko_anonim: w przypadku kasy samoobsługowej nie może być mowy o oszustwie, to co najwyżej kradzież. odezwij się na priv, chętnie pomogę to ogarnąć.

@SupreminTHC: rozumiem, że masz jakąś bardzo rzeczową argumentację za tym przemawiającą? bo obecnie przeważająca część sądów powszechnych jak i autorytetów doktrynalnych stoi na stanowisku, że oszukać można jedynie osobę, nie zaś maszynę. podobne głosy dominują i w środowisku radców/adwokatów, więc domniemywam, że z tak stanowczym podejściem też
rozumiem, że masz jakąś bardzo rzeczową argumentację za tym przemawiającą?


@Karoleer: tak, mam styczność z takimi sprawami. Raz w miesiącu minimum widzę taką sytuację jak ma OP na własne oczy.

https://zawiercie.policja.gov.pl/k30/informacje/wiadomosci/313463,Zamiana-ceny-kupowanego-towaru-to-przestepstwo.html

A gdyby 3 osoby przeklejały naklejkę w sklepie aby ukraść coś taniej(nawet przypadkiem xd) to też wychodzi zorganizowana grupa.

Teraz twoja kolej na argumentację i linki, ja podałem link z policji.gov.pl
@SupreminTHC: XD

Raz w miesiącu minimum widzę taką sytuację jak ma OP na własne oczy.


a ja codziennie widzę jak ktoś obok mnie przejeżdza na rowerze, jestem specjalistą ds. kolarstwa xD

Teraz twoja kolej na argumentację i linki, ja podałem link z policji.gov.pl


policja jako autorytet w dziedzinie wykładni przepisów, o żesz #!$%@?. dobra, to już wiem na pewno, że nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz.

masz, Małecki to dawno
@Karoleer: xD jakis blog noname ma większy autorytet niż policja.gov.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skoro kłamią na policja.gov.pl to ich trzeba pozwać. Informacji szukać u Siri albo na blogach noname xd

Nie bede z toba dyskutowal skoro wiesz lepiej. To sie kwalifikuje jako oszustwo skoro jestes taki pewien to podmieniaj naklejki na kasach samoobsługowych. Sąd też w naszym kraju raz wyda tak wyrok a drugi raz inaczej.
@SupreminTHC: Typie, to jest profesor prawa karnego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. xD
Policja nie byłaby żadnym autorytetem nigdy, nawet jakby się tam znali na prawie (a nie znają się) bo nie są obiektywni. Mają swoje cele do realizacji (wykrywalność itd.) i w każdej sprawie są właściwie stroną.