Wpis z mikrobloga

@bdg-bro: tak, jest sprężyna, która ściąga przycisk w dół i blokada, która to powstrzymuje. Blokada pozwala na spuszczenie przycisku jeżeli są ku temu powody (różnica prądów między przewodami fazowymi a neutralnym). Tutaj prawdopodobnie puściła blokada i nic nie powstrzymuje sprężynki przed ściąganiem wyłącznika w dół

Ale to tylko moje domysły.
@RopuchYtong: jakikolwiek wyłącznik modułowy może tak się uszkodzić, aby bez zasilania (leżący goły na stole) ta sprężynka ciągnęła przełącznik w dół?
Cały czas myślałem , że jest to wyzwalacz elektromechaniczny (uruchamiany przy zawarciu, różnicy prądów, niesymetrii w zależności w jakim aparacie zamontowany) do działania którego potrzebne jest zasilanie, tj wyzwolenie cewki.
tak jak pisałem, za opadanie wyłącznika odpowiada cewka z ruchomym rdzeniem. Samo nie powinno opadać bez zasilania. Tak jak pisałem wyżej, nigdy nie spotkałem się z aparatem modułowym w którym bez zasilania "wajcha" sama opada.
bdg-bro - tak jak pisałem, za opadanie wyłącznika odpowiada cewka z ruchomym rdzeniem...

źródło: pages_1205_389358737_c

Pobierz
@bdg-bro: a weź różnicówkę do ręki, taką wypiętą z prądu, prosto z pudełka, i spróbuj powolutku podnosić wajchę, w pół drogi się zatrzymaj i puść. A potem nie pisz więcej. Mechanizm sprężynujący ściągnie przycisk do dołu.

Zasada działania różnicówki to jedno, mechaniczne wykonanie to drugie.
@RopuchYtong: dokładnie jest jak napisałeś, natomiast jak wyłącznik modułowy przeciągnę na samą górę to blokuje się dzięki zapadce. Żeby znów opuścić w dół wyłącznik, trzeba samemu skierować go palcami w dół lub elektromechaniczne poprzez cewkę.
Masz rację Mirek , ale dalej nie ma pewności że to to
( ͡ ͜ʖ ͡)
Samo nie powinno opadać bez zasilania.


@bdg-bro: na schemacie jest dokładnie wyjaśnione. Różnicówka może zadziałać bez fazy. Upływ prądu z N do ziemi wystarczy do wyzwolenia cewki, układ wyzwalający jest zasilany tylko z transformatorka wykrywającego różnicę prądów.
@wypokowy_expert: nawet jak RCD jest odłączone od strony sieci? Z N do PE możesz mieć upływ mierzony w A, ale nic to nie da jeżeli na cewkę nie ma skąd podać napięcia.
Na filmiku opa cała rozdzielnia jest prawdopodobnie bez napięcia (opuszczony rozłącznik obok, kontrole faz wyglądają na zgaszone) a RCD i tak opada, przy podnoszenie w górę słychać charakterystyczny trzask styków wszystkich torów i to jest ciekawe, czemu wywala (
@bdg-bro: Masz mirek, nauczysz się czegoś:

Masz to na zdjęciu poniżej rozrysowane.
Rys 1 normalna sytuacja.
Rys 2 Mirek zrzucił wyłącznik główny (przerwa na lini L1, L2, L3). Występuje u niego zwarcie N i PE. "Z palca" podnosi różnicówkę, zwierając styki przewodu N.
Rys 3. Co wyzwala różnicówkę? Ano prąd płynie fazowymi do sąsiada. Przepływa przez odbiornik i wraca żółtym kolorem. przy dojściu do linii N rozdziela się. jakaś część wraca
RopuchYtong - @bdg-bro: Masz mirek, nauczysz się czegoś:

Masz to na zdjęciu poniżej ...

źródło: prund

Pobierz
@ZnienawidziszMnie: za dupy zaczęło działać.... Mimo wszystko jutro przychodzi elektryk sprawdzić rożnicówke. Bo biorąc pod uwagę że teraz działa, jak jest wszystko wyłączone to raczej nie jest to żadne zwarcie...