Wpis z mikrobloga

Jakis czas temu mialem awarie hamulcow (zaciski z przodu nie puscily i sie "troche zgrzaly", wiecej tutaj - https://wykop.pl/wpis/71125853/ostatnio-w-trasie-poczulem-znaczacy-spadek-mocy-po). Wymianilem tarcze, klocki, zaciski oraz plyn hamulcowy. Niedlugo po wymianie powrocil wczesniejszy problem tj. brak mocy i trzymajace zaciski (przod).
Podczas ogledzin i rozmowy z "zaprzyjaznionym" mechanikiem wyszlo na to, ze winne byc moze jest serwo hamulca.

Co moze byc jeszcze potencjalna przyczyna ze przednie hamulce nie zawsze chca "puscic" (ogolnie puszczaja, ale "jak im sie zachce")?

Nie bardzo usmiecha mi sie ladowac teraz kilka stow w cos "co moze rozwiaze problem" ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Przed wymiana osprzetu wyczytalem, ze serwo mozna sprawdzic "pompujac" pedal hamulca i potem odpalajac silnik (przy uruchomieniu pedal powinien troche zejsc w podloge) i wtedy bylo ok. ale tak jak wyzej wspomnialem ze hamulce nie puszczaja w losowych momentach (kilka km bedzie ok, a po chwili auto minimalnie hamuje), a z kolei "twardy" pedal zdazal sie tez roznie, wiec co do wiarygodnosci tego testu nie jestem przekonany.

Auto - Fiat Grande Punto 1.3 multijet (2008)

Ktos cos?
()

#mechanikasamochodowa #samochody #auto #mechanika #fiat #gradepunto #pytaniedoeksperta #motoryzacja #naprawasamochodow #auta
  • 10
@Mdx91:

Co moze byc jeszcze potencjalna przyczyna ze przednie hamulce nie zawsze chca "puscic"


1. Przytarte prowadnice zacisku. Powodują blokadę hamulców wraz z wzrostem temperatury.
2. Stare gumowe przewody hamulcowe. Rozwarstwiają się w środku i blokują ruch powrotny płynu. To powoduje twardnienie pedału hamulca.
3. Uszkodzony przewód podciśnieniowy do serwa hamulcowego lub nieszczelne serwo.
@Mdx91: jarzmo wyczyszczone z rdzy?
Zacisk pracuje na jarzmie palcem idzie go przesunąć? Jarzmo proste jak stół? Nie zgięło się od temperatury? Czasami guma prowadnicy , która wchodzi w zacisk pod nią zbiera się rdzą i wypycha gumę i prowadnice stają w gumie. Tłoczek stający. Tam w zacisku też są dwie gumy przeciw pyłowe. Jak ze starości napuchnął to tłoczek się już nie cofnie.
@Mdx91: Jesteś pewny, że blokują się tylko przednie zaciski a nie na przykład prawy przód i lewy tył?
Pompa hamulcowa jest podzielona na dwie sekcje. Prawy przód / lewy tył i Lewy przód / prawy tył.
Charakterystyczne, że w razie usterki pada cała sekcja, a nie tylko jeden zacisk.

Podobny problem występuje w vectrze c. Fiat to ten sam koncern, wiec przyczyna może być ta sama.
Serowo przepuszcza podciśnienie, na pompę
via Android
  • 0
@cacyyy blokuje sie na pewno caly przod. Nie jestem pewien co do tylu, bo moja uwaga skupila sie na przednich kolach, szczegolnie podczas pierwszego zajscia gdy zaczelo dymic z pod maski, jak sie po chwili okazalo - z kol.
Tyl wtedy wygladal ok.