Wpis z mikrobloga

To normalne że łańcuch kmc X8 po 1700km jazdy od września do maja zużył się na .75% i zajechał kasetę? Sama kaseta była zmieniona w sierpniu i przejechała ok 2000km. Pierwsze 300km zrobiła na nowym łańcuchu Shimano wymienionym przy .50%. Ostatnio sprawdzałam łańcuch jakoś w lutym i miał mniej niż .50%, a dzisiaj, po zmianie na świeży mam już przeskoki (,) #rower
  • 10
@kaspil: Chyba niestety to normalne. Sam przejechałem na nowej kasecie, korbie i łańcuchu KMC Z7 około 2000 km. Napęd regularnie smarowany i czyszczony. Przymiar zaczął wpadać na 0,7 przy około 1700-1800 km. W zeszłym tygodniu zamówiłem nowy łańcuch i kaseta absolutnie nie chciała go przyjąć. Zamówiłem nową kasetą i porównując obie widać, że na starej zęby są zajechane. Mam nadzieje, że nie będę musiał zamawiać nowej korby:) Nie wiem jak u
@kaspil: co wy robicie z tymi łąńcuchami?
przecież ty ważysz pewnie z 50-60 kg... mój 12rz po 2 latach nie ma żadnego zużycia. rocznie jeżdżę około 2-2,5k w terenie z czego połowa to góry. ważę 2x tyle co ty, depnięcie też mam raczej większe (podjazdy po 20% w górach to nie jest nic niezwykłego)
czy aby nie jest tak, że na przymiarze wychodzi zużycie wewnętrznych ścianek tulei łańcucha?
https://www.youtube.com/watch?v=g08SZ2PuJ8c&ab_channel=WstalSprzedKompa
@kaspil: możliwe i IMHO nic niezwykłego.

@bladybezczel . bo 0.7 to za dużo. Dla łańcuchów 8/9s przyjmuje sie 0.6 dla 11s - 0.5.
Dla łańcuchów 10 to nie wiem - nigdy takiego nie miałem :D

@siona

czy aby nie jest tak, że na przymiarze wychodzi zużycie wewnętrznych ścianek tulei łańcucha?


zależy od przymiaru - sa takie co co biorą to pod uwagę - np parktool cc4 czy jakiś pedros. Ale na
@siona: kumam ale po pierwsze wcale nie masz pewności iż przymiar force jest dobry a po drugie iz mierzy to samo co parktool. Po prostu mogą wskazywać na inne rozciągnięcie bo sa przeznaczone do innych łańcuchów.
tu jest trochę zakręt też np z jednostami bo niektóre mierzą w procentach a niektóre w milimetrach na 10 ogniw. I jakkolwiek wartości wyglądają podobnie to oddają inna sytuację :)

ja mam cc4 i rohloffa
@bibsz z tym 0.6 to może być ciężko. Większość przymiarów ma podziałkę na 0.5, 0.7, i 1. Sam używam parktool CC4 i myślę, że gdybym zmienił łańcuch zaraz kiedy przymiar wskazywał zużycie to kaseta mogłaby jeszcze przyjąć drugi. A skąd ta wiadomość, że 0.6? Sam jakiś czas temu sprawdzałem i ogólne zalecenia są takie że do 9s włącznie łańcuch trzeba wymienić przy 0.7. Przy 10s też tak chyba jest, ale nie jestem
@kaspil: w śniegu i owszem, choć niedużo
po solonym nie

z moich znajomych, ci którzy jeżdżą po solonym mają po prostu zimowe gruzy, nie używają normalnych rowerów do jazdy zimą