Wpis z mikrobloga

Mireczki od #pompaciepla #fotowoltaika #odnawialnezrodlaenergii #ogrzewanie #pompy , jak to jest z pompa ciepła monoblok? Generalnie mam ogrzewanie gazowe. Zastanawiam się nad pompa monoblok która będzie podłączona tylko i wyłącznie pod grzejniki, a woda użytkowa będzie grzana piecem gazowym. Czy taki monoblok sprawdzi się w tym? Nie potrzebuję żadnego zbiornika na wode użytkową więc instalacja byłaby znacznie uproszczona. Czy jest możliwość samodzielnego zamontowania pompy (dwie rury do rur grzejników w okolicy pieca gazowego gdzie mają największy przekrój) i wezwanie tylko elektryka do podłączenia elektrycznego?
  • 38
@MarkoWN wszystko sie zgadza. Monoblok jest najłatwiejszy do zamontowania. Jedyna podchwytliwa rzeczą jest zabezpieczenie przed potencjalnym zamrożeniem. Są 2 metody albo lejemy w całą instalację glikol albo montujemy zawory odpowiednie, jedna para do odcięcia domu od zewnętrznej części w środku i zawór spustowy ktory wypuści wodę gdy temperatura spadnie do jakiegoś tam poziomu lub gdy nie ma zasilania
  • 0
sa jakies specjalne wymagania co do instalacji? jakiś bufor trzeba zamontować? bo gdzieniegdzie widziałem opisy, że bufor musi być, dodam że jest nieruchomość parterowa.
Można zamontować samemu tylko musisz zobaczyć co dalej po samodzielnym zamontowaniu. Prawdopodobnie będzie musiał przyjechać serwisant z firmy, odebrać pompę i wtedy już masz klepniętą gwarancję
  • 0
@zibizz1: to chyba glikol będzie najodpowiedniejszy, planuję pod piecem gazowym zrobić zawory żeby w razie gdyby były takie mrozy ze pompa nie dawała rady, odłączam ją i grzeje kaloryfery piecem gazowym.
sa jakies specjalne wymagania co do instalacji? jakiś bufor trzeba zamontować?


@MarkoWN: Przy grzejnikach niemal na pewno będzie potrzebny bufor.

Weź projektanta, który obliczy ci ilość wody w instalacji i wyliczy jakiej pojemności bufor by się przydał. Bufor potrzebny jest, bo pompa potrzebuje "ileś tam wody", m. in. do tzw. defrostów.

dodam że jest nieruchomość parterowa.


To chyba jakiś mit. Przy dobrze zaprojektowanej instalacji (ale to raczej przy ogrzewaniu podłogowym) bufor
@mirekwirek: To są głupoty, zazwyczaj bufor nie jest potrzebny tylko zalecany, w rzeczywistości częściej jest montowany niepotrzbnie niż tam gdzie rzeczywiście jest potrzebny. Klimatyzacje nie mają bufora a też robią defrosty. Zazwyczaj minalny wynosi 10 litrów na kW mocy, choć są producenci co wymagają 15l ale są tez tacy co wymagają tylko 3 litry na kW mocy pompy. Jeśli chcemy stabilną pracę to powinno to być 15-20l /kW mocy.

@MarkoWN Źeberko
@MarkoWN: Przy instalacji grzejnikowej musi, bo w instalacji jest za mało wody, a sama instalacja może mieć dość duże opory przepływu.
Pompa podczas cykli defrostu odwraca kierunek działania i zaczyna chłodzić wewnątrz domu a grzać na zewnątrz żeby rozpuścić szron na wymienniku. Przy małym zładzie wody instalacja bardzo szybko się wychłodzi. W praktyce widziałem monobloka podpiętego pod instalację grzejnikową tymczasowo na jeden sezon bez bufora (bo na bufory czekało się w
To są głupoty, zazwyczaj bufor nie jest potrzebny tylko zalecany,


@zibizz1: Ale przy samych grzejnikach nie byłbym taki pewien. Dlatego zaleciłem skorzystanie z pomocy projektanta.

@MarkoWN:

czyli musi być bufor czy nie? :)


Problemy z czytaniem :)

Weź projektanta, który obliczy ci ilość wody w instalacji


Chyba, że potrafisz to sam policzyć. Inne tutaj porady są na poziomie "szklanej kuli". Chyba, że taki poziom informacji wystarczy tobie.
  • 0
Weź projektanta, który obliczy ci ilość wody w instalacji


@mirekwirek: sam mogę sobie sprawdzić ile mam wody w instalacji, spuszczę wodę i będę wiedział ile tam było :) do czego będzie mi potrzebna taka informacja? czy wielkość bufora i jego posiadanie uzależnione jest od ilości wody w instalacji?
Zazwyczaj minalny wynosi 10 litrów na kW mocy, choć są producenci co wymagają 15l ale są tez tacy co wymagają tylko 3 litry na kW mocy pompy. Jeśli chcemy stabilną pracę to powinno to być 15-20l /kW mocy.


@MarkoWN: Czytałeś co napisał @zibizz1? Trzeba popatrzeć na kartę katalogową pompy, którą wybrałeś...
  • 0
@mirekwirek: jeszcze nie wybrałem, na początek chciałem zapytać teoretycznie czy moje założenie jest ok, i dostałem pozytywną odpowiedź, teraz będę szukał pompy, ale najpierw potrzebuję wiedziec jakiej mocy muszę szukać.
wyszło 8,1kW.... jakies propozycje co do sprzętu?


@MarkoWN: Ja mam Haier 7,8kW, całe 12 tys. zł, montaż banalny, grzejniki ogrzeje, bufor się przyda, u mnie pompa ciepła nagrzewa bufor, a potem druga pompa obiegowa rozprowadza wodę na grzejniki, załączana w Home Assistant po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w buforze, zamarznąć nie zamarznie bo będzie się ogrzewać wodą z bufora, gorzej jak prądu nie będzie.

Grzejniki mają to do siebie, że potrzebują max.