Wpis z mikrobloga

#komputery #pc #pcmasterrace #komputer

Parę dni temu zakupiłem procesor Ryzen 5700x jako upgrade, został on zainstalowany przez serwis na płycie Msi B450 Gaming plus max, pod chłodzeniem Fortis 3. Piszę dlatego, bo po instalacji zacząłem zwyczajowo obserwować temperatury i te wydają się być niepokojące. W Idle cpu waha sie kolo 50-60 stopni, natomiast odpalenie czegokolwiek co wymusza większą prace procesora, nie musi to być nic żyłującego, daje skok do 80-88stopni (producent sugeruje 90 stopni jako max). Stąd moje pytanie, czy to chłodzenie już nie wyrabia, czy coś jest nie tak z montażem? Chłodzenie cpu chodzi na maksymalnych 1400rpm i rozpędza się do nich już po starcie komputera, w porównaniu do poprzedniego cpu, wiatrak wieży stał się dość głośny. Patrząc na testy i opinie, pojawiały się głosy o problemach podobnych do moich, ale też nie brakowało testów gdzie cpu był określany jako chłodny i w stresie osiągał koło 65-70 stopni na niezbyt wydajnych chłodzeniach. Dodam jeszcze, ze inne podzespoły nadal pracują w swoich normach temperatur, jedynym problemem cieplnym jest nowy cpu.
  • 30
  • Odpowiedz
  • 0
@kidi1: wiesz co, z tym montażem to juz wizualnie sa jaja na tym poziomie, jak popatrzysz na obrazek fortisa 3 to klamra zawiesza sie na gorą dol, frontalnej strony, tutaj gorą łapie wiatrak, dol jest pod skosem spięty z podstawa chłodzenia bez kontaktu dolnego z wieżą https://i.imgur.com/8RWUZYL.png tak to wygląda poglądowo
  • Odpowiedz
@Grimsch: kilka tygodni temu montowałem u brata ten sam procek, to samo chodzenie i tylko płyta inna, ale też B450 (Asus TUF). Procek w stresie (aida64) nie osiąga 70 stopni. Ewidentnie masz problem z poprawną instalacją coolera.
  • Odpowiedz
  • 0
@gomjeden plyta raczej nie powinna mocno ingerowac w skuteczność chłodzenia? kurde no, w necie jeden chłop mial problem na fortisie, też 80 stopni, ale tutaj wali do 88
  • Odpowiedz
  • 0
@kidi1: to było montowane wczoraj, cały wieczór spędziłem na analizie i stres testach ( ͡° ʖ̯ ͡°) dzisiaj znowu zadzwonię do serwisu
  • Odpowiedz
@Grimsch Ewidentnie jest coś z chłodzeniem bo w życiu na tym procesorze nie powinno być 60° w idlu. Płyta tu nie ma nic wspólnego. Jak nie chcesz sam nic tykać to weź im to oddaj na reklamację. Temperatury powyżej 80° to tylko można ujrzeć na 5800x a nie na 5700x.
  • Odpowiedz
  • 0
@gomjeden: powiem ci, ze pomijając te temperatury to był taki najlogiczniejszy zakup sprzed lat, i najlogiczniejszy zakup na dziś, pamiętam, że 3600 latało chyba kolo 200-300zl drożej, a 5800x nie wydawał mi się dobrym wyborem, teraz różnica w cenie spadła, ale podobno to dużo cieplejsze cpu
  • Odpowiedz
no ledwo działa, opowi też działa + nie ulepszysz tego bo ich części własne niestandardowe. alienware należy do della, 92 stopnie na procu https://youtu.be/8ulhFi5N2hc?t=978

więc nie można od nich też kupować gotowca, bezpieczniej już się wydaje kupić na jakimś hardpc.
z czystym sumieniem pewnie można u gościa z wykopu kupować
@Pabick:
  • Odpowiedz