Wpis z mikrobloga

@Chris_Karczynski jestem w tej samej sytuacji, też mam działkę i mam środki przewidziane na budowę. MOŻESZ załatwić operat szacunkowy od rzeczoznawcy i wtedy wnieść działkę jako wkład ale możesz także wnieść środki. Są też chyba scenariusze mieszane - bo np działka w Piździchurowicach w szczerym polu będzie warta 30k a potrzebujesz przed bankiem pokazać wkład np 200k to wtedy brakujące 170 wnosisz gotówką.
W moim wypadku sprawa jest prosta - działka jest
@marcpol Czy to prawda, że przy kredycie na budowę domu, działka MUSI być zawsze wkładem własnym? W głowie mi się to nie mieście jak można było wymyślić coś bardziej durnego.


@Chris_Karczynski: Docelowym zabezpieczeniem banku jest hipoteka w KW nieruchomości. Nieruchomością w takim wypadku jest działka gruntu zabudowana domem jednorodzinnym. Dom nie jest oddzielną nieruchomością.

W przypadku budowy domu wkład własny to nic innego jak różnica pomiędzy wartością inwestycji, a kwotą kredytu.
W przypadku budowy domu suma wkładu własnego i kwoty kredytu nie może przekroczyć 1 000 000 zł.


@marcpol: Czyli wkładem własnym może być działka o wartości 200 tys. złotych plus 200 tys. zł w gotówce i do tego 500k kredytu? Czy jak już działka jest 200k to w ogóle nie mogę dołożyć gotówki?
@marcpol: Czyli wkładem własnym może być działka o wartości 200 tys. złotych plus 200 tys. zł w gotówce i do tego 500k kredytu? Czy jak już działka jest 200k to w ogóle nie mogę dołożyć gotówki?


@Chris_Karczynski: Jeśli budowa zostanie formalnie rozpoczęta po 1 lipca 2023 to możesz rozpocząć prace budowlane za własne środki. Wtedy działka i rozpoczęte prace będą stanowiły wkład własny.
@marcpol: czyli jeżeli działka jest warta 200 tys. to dom mogę wybudować za 500k jako singiel z bk2%?


@Chris_Karczynski: Jeśli masz działkę za 200 000 zł i rozpoczniesz budowę po 1 lipca 2023, gdzie koszt prac budowlanych wyniesie 300 000 zł to będziesz mógł po zrealizowaniu tych prac otrzymać do 500 000 zł kredytu w programie, gdzie łączny koszt budowy wyniesie 800 000 zł, a łączna wartość inwestycji 1 000
@marcpol: A czemu tak? Wszędzie piszą, że jeżeli jest rozpoczęta budowa + działka jest warta więcej niż 200 tys. to wtedy można dostać jedynie 100 lub 150k na dokończenie budowy.


@Chris_Karczynski: Tak, jest w przypadku, gdy budowa została rozpoczęta przed 1 lipca 2023. W przypadku, gdy została rozpoczęta po tej dacie nie ma tego ograniczenia.