Wpis z mikrobloga

Spring odejdzie do lamusa i trzeba powoli przerzucać się na Jakarta (Java EE) i nowe frameworki (Quarkus, Micronaut)?

#java #programowanie

Co będzie na topie w 2024?

  • Spring i jego własne standardy 57.1% (44)
  • Spring stanie się zgodny z Jakartą 18.2% (14)
  • Jakarta, Quarkus, Micronaut 24.7% (19)

Oddanych głosów: 77

  • 13
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: jakarta aka stara JAVA EE? Przecież lata temu ludzie z niej szybko uciekali do springa, bo to był jeszcze większy rak.

Nie śledze w ogóle tych frameworków, ale co niby takiego się stało, jakarta prześcigneła technologicznie springa czy jak?
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: Pewnie spring, u mnie były jakieś przymiarki do quarkusa, ale jednak na PoC się skończyło.
Osobiście teraz to wszystko mi jedno, pamiętam jeszcze definicje springa w plikach xml :P Ale były gorsze rzeczy jak debugowanie dlaczego transactional nie działa. Miałem nadzieje, że spring boot będzie miał tylko corowe funkcjonalności, ale widzę, że już nieźle obrósł przez lata.
  • Odpowiedz
Nie śledze w ogóle tych frameworków, ale co niby takiego się stało, jakarta prześcigneła technologicznie springa czy jak?


@Pozytywny_gosc: Coraz częściej na konferencjach pojawia się Jakarta oraz frameworki zgodne ze standardami, m.in. Quarkus i Micronaut. Spring ma własne standardy i mocno wykorzystuje refleksję, co wydłuża start całej aplikacji.

Quarkus ma też lepsze narzędzia dla deweloperów i większe wsparcie dla konteneryzacji.

A jeśli chodzi o budowanie natywnych obrazów dla GraalVM, to jest
  • Odpowiedz
@SendMeAnAngel: Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Jakarta może pogonić Springa.
Z Javą EE miałem do czynienia dawno temu i to etapie nauki programowania. Nie wiem jak teraz wygląda Jakarta, ponoć się trochę ucywilizowała, ale to i tak Spring za bardzo zdominował rynek.
Te wszystkie Quarkusy i Micronauty to nisza. Byle junior w to nie wejdzie z marszu bo mało jest o tym na SOF, przynajmniej w porównaniu do Spring
  • Odpowiedz
@mirasKo-Kalwario: Tak, Java EE (to się nazywało J2EE jeszcze wcześniej) była przed Springiem. Spring jest w dużej mierze wyższą warstwą abstrakcji nad Javą EE (Jakartą). Spring uprościł parę rzeczy w stosunku do swojej "matki" i przez to stał się popularny.
  • Odpowiedz