Wpis z mikrobloga

Jak ruscy mogli konkurować z amerykanami w wyścigu na Księżyc? 90% społeczeństwa w ZSRR szło po deskach do swojej lepianki, żeby nie wpaść do błota podczas gdy John Smith zajeżdżał swoim Cadillakiem do nowej willi na kalifornijskim wybrzeżu popijając chłodna coca cole. Najlepsze uniwerski w Stanach. Najlepsza technologia + początkowy rozwój IT właśnie w stanach. Jak ruscy w ogóle mogli myśleć żeby człowiek radziecki mógł wygrać z Amerykanami i w sumie jakim cudem byli tak blisko? Dużo wiecej saszków umarło w prototypach rakiet niż w USA? #rosja #wyscigkosmiczny #usa #kosmos
  • 10
  • Odpowiedz
@its_over_for_chlop: pamietaj że to były lata 60'. Wbrew pozorom technologia w tamtych czasach nie była zbyt skomplikowana (dziś wielu youtuberów robi trudniejsze rzeczy w garażu). To były początki elektroniki więc wszystko dało się osiągnąć stosunkowo prostymi metodami. Wszystko zależało od tego ile masz pieniędzy i zasobów. Dlatego na wyścig kosmiczny mogły sobie pozwolić tylko największe/najbogatsze państwa. Przy okazji chodziło o rozwój technologii rakiet balistycznych (rakietę Atlas tak naprawdę stworzono do przenoszenia
  • Odpowiedz
@its_over_for_chlop: ZSRR w latach 60': z hakiem 300 milionów ludzi (USA wtedy miało 200+ milionów), współpraca wielu narodów, z wieloma naprawdę zdolnymi i inteligentnymi ludźmi. Jak robiłeś w swojej młodości karierę jako inżynier w ZSRR, to nic dziwnego, że w chlewie jakim jest obecnie Rosja, tęsknisz za tamtymi czasami. Przez ostatnie 30 lat wszystkie ich instytuty, uniwersytety i tak dalej, zeszły na psy, że nie wspomnieć o kadrze, która po części
  • Odpowiedz
@its_over_for_chlop: @Kalifornix nie wiem, ale podejrzewam, że to było dlatego, że to akurat Ukraińcy tworzyli radziecki program ZSRR. tak samo, jak budowanie i projektowanie czołgów to też Ukraińcy.

Ruscy nie mają u siebie inteligencji, tylko siłę. inteligencję zbierali z krajów-satelitów, jak Białoruś, Ukraina, Gruzja etc. moim zdaniem, to właśnie dlatego Rosja dziś to kupa na patyku w porównaniu z ZSRR.

i dlatego chcą "odbudować" imperium. oni nie potrzebują ziemi, oni potrzebują
  • Odpowiedz
@manjan:

Ruscy nie mają u siebie inteligencji


BARDZO się mylisz. Inteligencja to termin opisujący ludność utrzymującą się z pracy umysłowej (lekarze, inżynierzy, nauczyciele) występującą najczęściej w dwóch narodach: Polskim i Rosyjskim. Najwięcej inteligencji było w Rosji, nie ze względu na to, że "matuszka rosija" była taka fajna, ale dlatego że Rosjanie przewyższali liczebnie inne narody wschodnioeuropejskie. U Ukraińców i Białorusinów też występowała inteligencja, ale znacznie mniej liczna niż w przypadku Rosjan
  • Odpowiedz
@Kalifornix: myślisz? to czemu Rosjanie bez Ukraińców praktycznie nie zbudowali nic nowego, a każdy ich "wynalazek" po rozpadzie ZSRR to totalna porażka?

nie kwestionuję tego, co piszesz, tylko po prostu mnie to zastanawia. Ukraińcy wymyślili i produkowali T-72, Ukraińcy kierowali programem kosmicznym, to na Ukrainie były radzieckie kosmodromy itp. nie żebym jakoś lizał jajka ukraińcom, tylko mówię jakie są fakty.

tak mi się wydaje, że ruscy zaczęli wojnę nie dlatego, żeby
  • Odpowiedz
@manjan: Na terenie 17 mln km 2 było około 100-150 mln obywateli RFSR, a na terenie 0,6 mln km 2 Ukraińskiej SRR było ich prawie 50 mln. Najbardziej ludnościowo zagospodarowany obszar tego olbrzymiego kraju, plus tak jak mówiłem: Ukraińcy moim zdaniem, mają smykałkę do techniki jako naród. Gdzie najczęściej dokonuje się przełomów technologicznych i odkryć? Na jakichś Kazachskich zadupiach (w zamkniętych miastach w Kazachstanie dużo robiono, chociażby w temacie broni biologicznej,
  • Odpowiedz
@manjan: Ruscy dawno temu wzięli za dużo terenu niż mogą kontrolować, i to się trzymało tak długo, jak mieli Ukraińców pod kontrolą. I mam wrażenie, że z tym obaj się zgodzimy ( ͡° ͜ʖ ͡°) A ja idę spać, dobranoc, Mirku. ;)
  • Odpowiedz