Wpis z mikrobloga

Wiem, że dla większość z was ta ściana tekstu będzie ciężka do zrozumienia, ale ta sytuacja może dotyczyć każdego z was. Zobaczcie jak ustawodawca komplikuje sprawę naliczenia zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem aby maksymalnie przerzucić odpowiedzialność na obywatele do sporządzenia poprawnie dokumentacji, która umożliwi wypłatę mu należnego świadczenie.
Jeśli macie dziecko należy wam się 60 dni w roku opieki nad dzieckiem jeśli jest chore. Bierzecie wtedy zwolnienie na siebie i dostarczacie pracodawcy. Różnica jest taka, że jeśli mamy małego pracodawcę to zasiłek wypłaci wam ZUS a nie pracodawca. Oczywiście w wysokości 80% średniego wynagrodzenia z ostatni 12 miesięcy. I teraz zaczyna się cała zabawa:
1. Lekarz wystawia wam zwolnienie lekarskie elektronicznie, które trafia do pracodawcy i ZUS.
Wydawałoby się, że na tym etapie wszystkie strony mają wszystkie niezbędne informacje, niestety żyjemy w Państwie w którym papierkologia ma się świetnie, więc:
2. Pracownik musi złożyć w swoim imieniu druk Z-15 - może go stworzyć online przez portal ZUS PUE (ale zapomnijcie, że np. będą wam się podpowiadać dane dziecka, które macie w systemie - wszystko wypełniamy sobie jeszcze raz)
3. Następnie pracodawca musi złożyć druk Z-3 na którym to wypisuje wszystkie wynagrodzenia, które będą podstawą do obliczenia zasiłku ZUS.
Co może pójść nie tak?
A no pracodawca może wcale wam tego druku nie wysłać bo zapomniał lub jest debilem np. Co w tym przypadku? ZUS wam wyśle informację, że dopóki pracodawca nie złoży tego wniosku to nie wypłaci wam zasiłku. Tylko jak wy macie zmusić swojego pracodawcę aby ten wniosek złożył? Tu już ustawodawca karze martwić się o to wam. Co więcej pomimo, że wy wypełnialiście wszystkie druki online, powiadomi was o tym fakcie listownie korzystając z tego artykułu https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/system-ubezpieczen-spolecznych-16831915/art-71-a bo ma takie prawo i tyle. Nieważne, że od czasu odmownej decyzji biegnie wam kolejne 30 dni na wydanie decyzji przez ZUS przez niefrasobliwość pracodawcy. Jak już wspominałam, wasz pracodawca może być zarówno zapominalski jak i debilem i na wniosek pracodawcy w końcu złoży ten wniosek Z-3, ale niepoprawnie. Zapytacie, a skąd wie ZUS, że niepoprawnie? Bo każdego miesiąca dostaje od pracodawcy druk DRA więc doskonale wie ile ten pracownik zarabia, ale obliguje pracodawcę do wypełnienia osobnego druczka w tym temacie, a nóż się pomyli i czas liczy się od nowa. A wy nadal nie macie swoich pieniędzy i mieć nie będziecie dopóki pracodawca nie wystawi poprawnie druczku do ZUSu. I tak karuzela może się kręcić w nieskończoność. Jakie narzędzie ustawodawca przewidział w tym temacie dla pracownika, który dopełnił wszelkich możliwych procedur aby zasiłek otrzymać - żadnych! Może sobie żalić się na infolinii, ewentualnie składać skargi do ZUS, ale póki pracodawca nie dostarczy poprawnych dokumentów ZUS nie wypłaci świadczenia pracownikowi.

Kto w Polsce żyje ten się w cyrku nie śmieje XD

#zus #prawo #zasilki #ekonomia #ksiegowosc #polskilad #gruparatowaniapoziomu
NOWYNIELAD - Wiem, że dla większość z was ta ściana tekstu będzie ciężka do zrozumien...

źródło: 14109-mem-zus

Pobierz
  • 25
@NOWYNIELAD to nie ma co sie śmiać bo jeden z moich pracowników nie ma chorobowego od dwóch miesięcy i ma do mnie pretensje, że zus mu nie płaci a on dalej na chorobowym. Druk L4 wpłynał ale reszta dokumentów jest niemompletna a ja będąc za granicą tego teraz nie zrobię. Fakt, że byłem 2 tygodnie temu w polsce, ale zapomniałem to ogarnąć. Zapewne jakby ciążyła jakaś kara za niewyrobienie sie w terminie
  • 49
@Zarzutkkake: A co pracownika obchodzi to, że jesteś zagranicą? Albo to, ze nie ogarnęłaś w terminie? ZUS powinien wypłacić należne świadczenie pracownikowi, a Ciebie obciążyć wypłaconym zasiłkiem pracownika i dopiero na podstawie złożonych dokumentów zwolnić Ci środki. Nie rozumiem czemu pracownik ma odpowiadać za to, ze pracodawca nie dopełnił swojego obowiązku.
@NOWYNIELAD ale jak widać tak nie jest. Pretensje do tych, co pisali ustawy. To tak jak było z przerejestrowaniem samochodu. Obowiązek był, ale nie było kary. Dzisiaj musisz zgłosić pod rygorem kary finansowej, ale ludzie przerejestrowują bo nie rozumieją czym jest zgłoszenie. Po prostu boją sie kary.

Dla mnie pracownik to to samo co u każdego pracodawcy. Tabelka w excel, w której liczę zyski.
Bo każdego miesiąca dostaje od pracodawcy druk DRA więc doskonale wie ile ten pracownik zarabia, ale obliguje pracodawcę do wypełnienia osobnego druczka w tym temacie, a nóż się pomyli i czas liczy się od nowa.


Nieprawda. Kwoty wykazane w RCA nie są brane do podstawy wymiaru zasiłku. Zobacz sobie ile stron ma komentarz do ustawy zasiłkowej i jak skomplikowany jest sposób wyliczania zasiłków. Podstawą do wypłaty zasiłku jest druk Z-3.
@bikx: ja rozumiem co jest podstawą do wypłaty zasiłku bo tak zapisał sobie to ustawodawca, możesz mi w takim razie wskazać na jakiej podstawie ZUS określa, że druk jest wypełniony w sposób niepoprawny?
@NOWYNIELAD: przykłady:
- jeśli pracodawca w druku Z-3 wskaże, że wypłacił 45000,00 zł a odprowadził składki od 4500,00 zł to znaczy, że źle wypełnił druk. I takie błędy zus jest w stanie znaleźć porównując Z-3 z RCA.
- jeśli pracodawca wskaże wynagrodzenie zasadnicze w tabeli 6, a w tabeli 7 wskaże, że pracownik otrzymał 200 zł w każdym miesiącu pomimo nieprzepracowania pełnego miesiąca to znaczy, że źle wypełnił druk Z-3 pomimo
@bikx: to żebym dobrze zrozumiała, podstawą do obliczenia zasiłku jest druk z-3 i musi on się zgadzać z drukiem RCA. To czemu nie można jej wyliczać z druku RCA?
@NOWYNIELAD: Bo w RCA masz wykazane wszystko. Przykład wynagrodzenia za 2/2023 pracownika szkoły:
- wynagrodzenie zasadnicze 3500,00 zł;
- nadgodziny 200,00 zł;
- dodatek za wychowawstwo 150,00 zł, który nie jest pomniejszany za czas choroby;
- dodatek stażowy 500 zł;
- nagroda dyrektora, która nie jest określona w regulaminie szkoły - 1000,00 zł.
- wypłata trzynastki - 3900,00 zł
RCA za ten miesiąc będzie wynosić: 9250,00 zł (suma wszystkich pozycji). I
@NOWYNIELAD: Natomiast żeby nie było. Zgadzam się z tym, że jest to bez sensu i jak najbardziej powinno być liczone z RCA. Skoro pracodawca i pracownik odprowadzają składki, to wszystko powinno wliczać do podstawy wymiaru.
@bikx: ok teraz już to rozumiem, jeśli rozmawiamy o instytucjach publicznych jak szkoła, która ma jakieś przedziwne dodatki, które nie są podstawą do wyliczenia zasiłku to ok. Mówimy tu o zwykłym pracodawcy, który nie ma możliwości wypłaty pracownikowi nagrody, dodatku czy innego cuda na kiju, od którego nie odprowadzi składek. Dla mnie logiczne jest więc, że jeżeli mówimy o zwykłym pracodawcy to podstawą obliczenia wymiaru zasiłku będzie druk RCA.
@NOWYNIELAD: tylko RCA wygląda tak jak wygląda - czyli sama czysta goła kwota np. 5100 zł. 5100 zł to może być tylko samo zasadnicze, a może być to 4000,00 zł zasadniczego + 1100,00 zł premii.
Z-3 jest też potrzebne do tego, żeby ustalić kto wypłaca zasiłki - zus czy pracodawca. Jak wpłynie Z-15a od pracownika, to na podstawie raportów DRA nie zawsze ustalisz liczbę osób zatrudnionych na 30-11 danego roku (znowu
@NOWYNIELAD:
- to zależy czy jest pomniejszana za okres absencji chorobowej czy nie
- zależy też od zapisów w regulaminie zakładu pracy
- zależy też od tego czy jest wynikiem indywidualnej pracy czy zbiorowej itp. itd.
@bikx: czekaj czekaj, żebym dobrze zrozumiała, jeśli pracodawca wypłaca premię uznaniową pomimo absencji chorobowej i odprowadza od niej normalnie składki to ona się nie liczy do zasiłku?
@NOWYNIELAD: są takie sytuacje, że pracodawca płaci każdemu minimalną, a reszta to premia. I tak - są zakłady pracy które wypłacają premie pomimo tego ,że pracownik jest np. chory i nieobecny w pracy. Tak samo działa dodatek stażowy - jest płacony "obok" - czy jesteś w pracy, czy nie.