Wpis z mikrobloga

Jakich potrzebuję elementów, żeby zbudować 3-pozycyjny kontroler prędkości wentylatora 5v zasilany przez powerbank? Stany to off, połowa mocy (obliczę jaki zastosować rezystor), pełna moc.

Czy na moc maksymalną muszę dać jakiś rezystor (powerbank ma 1A, a wentylator pewnie 0.3 A mocy).
Czy do takiej zabawy potrzebny będzie tranzystor na początku układu?

Byłby ktoś na tyle miły i narysował schemat? Problemy mam na samym początku, bo nie jestem pewien czy zewnętrzne piny będą plusowe...

#elektronika #diy
Piaer - Jakich potrzebuję elementów, żeby zbudować 3-pozycyjny kontroler prędkości we...

źródło: przełącznik

Pobierz
  • 17
@Piaer: Czy wiatrak ma dodatkowe złącze, żeby dmuchać połową mocy? Jeżeli nie, i próbujesz przez to zrobić dzielnik napięcia przez rezystor, to proszę przestań. Będzie to działać, ale połowę mocy stracisz w formie ogrzewania rezystora. I żeby nie było fajerwerków, skoro wentylator jest na 0.3A 5V, to masz 1.5W mocy. Połowa na tranzystor, to jest 0.75W. Czyli musiałbyś kupić rezystor na 1W, bo jak wsadzisz taki standardowy (te najpopularniejsze to 1/4W
@RopuchYtong szukam jakiegoś rozwiązania, bo wentylator na full jest za głośny. W większości sytuacji wystarczyłaby właśnie połowa mocy. Interesujący mnie silnik nie ma PWM. Ma tylko 2 piny: + i -, a złączem jest USB.
Mimo Twojego sceptycyzmu dziękuję za sugestię. Myślę, że rezystor na 1W powinien być dobry.

@Jarek_P: Dzięki za radę. Mam taki moduł i działa całkiem fajnie. Mimo wszystko wolałbym, żeby były tylko 3 stany, a nie płynna
@Piaer: no to co za problem przerobić moduł PWM tak, by były trzy stany? W najprostszym przypadku możesz ten moduł potraktować jako ustawiony raz i więcej nie dotykać (albo wręcz wylutować potencjometr, a zamiast niego wlutować dwa oporniki jeśli problemem jest miejsce), a wentylator przełącznikiem ze zdjęcia przełączać: albo zasilanie przez moduł albo bezpośrednio.
Zasilanie przez opornik jest nieeleganckie, taki opornik będzie się grzał no i przede wszystkim, jeśli chcesz to
@Jarek_P: dzięki za odpowiedź. Nie spodziewałem się, że mogę przerobić moduł PWM by zrezygnować z płynnej regulacji na rzecz trzech stanów. Dzięki wielkie za cierpliwość w tłumaczeniu. Tak jak wspominałem, możliwość 3-stanowej regulacji (OFF, 50%, 100%) jest dla mnie kluczowa.

Dlaczego napisałeś, żeby ewentualnie zamiast potencjometru wlutować dwa oporniki?

Chciałem upewnić się czy mogę wykorzystać PWM ze zdjęcia i z wbudowanych już portów (IN: micro USB, OUT: USB-A) by zastosować rozwiązanie,
Piaer - @Jarek_P: dzięki za odpowiedź. Nie spodziewałem się, że mogę przerobić moduł ...

źródło: PWM

Pobierz
Dlaczego napisałeś, żeby ewentualnie zamiast potencjometru wlutować dwa oporniki?


@Piaer: bo dwa takie same oporniki o rezystancji równej mniej więcej połowie rezystancji całego potencjometru stanowią coś, co może zastąpić potencjometr ustawiony na 50%

W tym układzie jest szansa, że wystarczy jeden opornik, to zależy od tego, jak potencjometr jest włączony, można to będzie poznać po ścieżkach po jego wylutowaniu.
Jarek_P - >Dlaczego napisałeś, żeby ewentualnie zamiast potencjometru wlutować dwa op...

źródło: podst-b1

Pobierz
@Jarek_P czy zechciałbyś udzielić mi kolejnych wskazówek?

Tak jak zasugerowałeś, chcę zamienić potencjometr obrotowy przełącznikiem 3-pozycyjnym: off, 1 (50% mocy), 2 (full).

Potencjometr ma jednak 5 pinów i nie jestem pewien w które mam się wpiąć. Na pewno po połączeniu pinów 1 i 2 obwód jest zamknięty i wentylator działa. Czy mogę zatem wykorzystać tylko te dwa? Linia dla włącznika nr. miała by oporniki zgodnie z Twoją instrukcją (2 oporniki równolegle czy
Piaer - @Jarek_P czy zechciałbyś udzielić mi kolejnych wskazówek?

Tak jak zasugerowa...

źródło: Schemat przełącznika z potencjometrem

Pobierz
@Piaer: a to aby nie jest potencjometr z wyłącznikiem, "klikający" przy skręceniu max w lewo? Jeśli tak, to te dwa piny są od wyłącznika, muszą być zwarte, żeby całość działała. A oporniki musisz wlutować w pozostałe trzy styki, wcześniej wylutowując potencjometr.
@Jarek_P: jest tak jak mówisz, to potencjometr z wyłącznikiem.
Czyli mam zewrzeć piny 1 i 2, a włącznik łączyć z którymi pinami wylutowanego potencjometra? 3 i 4? Mam wrażenie, że pin nr 5 nie ma ścieżki na PCB.
Czyli mam zewrzeć piny 1 i 2, a włącznik łączyć z którymi pinami wylutowanego potencjometra?


@Piaer: napisałem, byś zwarł te piny, bo myślałem, że wyłącznik całkiem zatrzymujący wentylator masz gdzieś wcześniej. Jeśli nie, to wstaw go właśnie tutaj, między piny 1 i 2.

Piny 3, 4 i 5 to wyprowadzenia potencjometru. Jeśli 5 nie jest podłączony (jest taka możliwość, ale ścieżki mogą też być z drugiej strony płytki!), to zamiast niego
@Jarek_P: Jeżeli masz jeszcze cierpliwość, to mam pytanie:

Dotychczas tak ustawiłem włącznik, żeby prąd szedł bezpośrednio, albo przez ex-potencjometr z dołożonym opornikiem.

Okazuje się jednak, że moduł PWM działa jak dopalacz, kiedy zewrę piny tylko 1 i 2 to wentylator zapiernicza jeszcze szybciej niż w sytuacji gdy jest bezpośrednio podłączony do prądu! Czy dałoby się wykorzystać ten stan?

na przełączniku 3 pozycyjnym chciałbym mieć 3 stany
1) off
3) 50% mocy,
Piaer - @Jarek_P: Jeżeli masz jeszcze cierpliwość, to mam pytanie:

Dotychczas tak us...

źródło: Schemat plytki PWM

Pobierz
@Piaer: o ile dobrze rozumiem, w czym rzecz, musiałbyś mieć przełącznik, z dwiema niezależnymi sekcjami, jedna by zwierała 1 i 2, a druga 3 i 4:

https://allegro.pl/oferta/przelacznik-kolyskowy-on-off-on-15a-250v-czarny-11166435450

z jednej sekcji np lewej środkowy styk podłączasz do 1, a oba skrajne do 2, w ten sposób w obu położeniach I i II switcha 1 i 2 są zwarte, moduł jest załączony, położenie 0 - wyłączone.
Druga sekcja: środkowy i jeden ze skrajnych