Wpis z mikrobloga

Mam antenę jak na zdj. ze wzmacniaczem i sygnał rozdzielony na 3 TV(bez niego jest problem z niektórymi muxami). Normalnie nie odbiera mux8, który u mnie nadaje w pol V i z małą mocą ale po dodaniu dipola prostego(na czerwono) w postaci prętów wychodzących bezpośrednio od zacisków z puszki jest dosyć dobry sygnał na 2 TV( na jednym prawie max, na drugim siła 80, jakość ok 50). Na jednym TV nie odbiera w ogóle(od czasu do czasu pojawi się pasek "jakość" ale potem zanika.

Czy dodanie kolejnego pręta w odległości 31cm odizolowanego od anteny miałoby szansę coś poprawić? Nie chcę inwestować w nową antenę bo prawdopodobnie mux8 zostanie przeniesiony do UHF a poza tym to w zasadzie nic ciekawego nie ma na tych kanałach.

#elektronika #anteny #radiokomunikacja #telewizja #diy
#pytanie
przypatrzsie - Mam antenę jak na zdj. ze wzmacniaczem i sygnał rozdzielony na 3 TV(be...

źródło: 2

Pobierz
  • 10
@pesymistyk: No sprawdzę, choć wydaje mi się, że to raczej wina małej czułości w vhf glowicy tego tunera. To WIWA ta bez skrzyneczki do schowania za TV. Pozostałe muxy 2 UHF odbierają bardzo dobrze na tym tunerze.
@dktr:

Odpuszczę, mux8 pewnie przejdzie do UHF, musiałbym wymienić maszt(obecny jest krótki na jedną antenę), poza tym problem jest tylko na jednym TV. Już wolę dołożyć i kupić nowy TV z lepszym tunerem.
Czy dodanie kolejnego pręta w odległości 31cm odizolowanego od anteny miałoby szansę coś poprawić?


@przypatrzsie: ma, ale niewielką. Ta antena ma całą konstrukcję przystosowaną do polaryzacji H, dodając do niej pręty w randomowych miejscach zwyczajnie psujesz jej charaterystykę, może i trochę wpuszczasz z V, ale kosztem zysku na H. Jedyne sensowne wyjście, to dodanie zwrotnicy i drugiej anteny. To przecież nie są jakieś bardzo drogie rzeczy, nawet jak kupisz zwykłą prostą
To 31,3cm wynika z 0,2*dł. fali. U mnie mux 8 jest na kanale 7 czyli 191,5Mhz więc to nie randomowe miejsce.

Zysk na H zmniejszy się dla UHF? Tak czy inaczej jest tam spory zapas bo wszystkie inne muxy na UHF mają 90-100 siły i jakości.