Wpis z mikrobloga

#excel
Hej
Problem z dynamicznym pobieraniem danych w excelu w #korposwiat mianowicie:
1) Uruchomiłem dwa pliki, jeden docelowy i źródłowy do, którego się odwołuje w kilku funkcjach.
2) Wszystko działa prawidłowo gdy mam otwarte dwa excel, źródłowy oraz docelowy.
3) Gdy zamknę źródło i zapisze plik docelowy wszystkie wartości wywalają się do ARG#
4) Gdy ponownie otworzę źródłowy i dam CTRL+S czyli pobieranie na nowo danych w docelowych, ponownie wszystkie formuły w docelowym działają prawidłowo i wszystkie dane się pobierają same.

Dodam, że oba pliki są umieszczone na współnym dysku sieciowym w korpo. Co robię źle, że plik docelowy nie pobiera danych bez otwarcia pliku z danymi źródłowymi?

ps.s przy otwarciu plik nie pyta czy zaktualizować dane z innego pliku, czy plik jest zaufany gdzie jest ta opcja Aktualizuj lub nie, może to jakaś przyczyna
  • 3
@Kaolin28: Nie wiem czy temat aktualny, ale niektóre funkcje excela nie działają przy zamkniętych plikach, np suma warunków nie działa, ale już indeks podaj pozycję tak. Wtedy lepiej jeżeli jest możliwe to wykorzystać inne funkcje.
  • 0
@Nightcaster: cześć
No właśnie to jest suma.warunkow i muszę mieć otwarty plik.
Jak można to obejść, aby używać czegoś na wzór wspomnianej funkcji bez otwierania?
Wiem że jest vba i tzw. otwarcie pliku w tle celem wczytania danych ale to może powodować zawieszenie do odczytu pliku źródłowego w sieci, a dodatkowo jak plik jest na podwójne hasło które np często się zmienia to lipa.
Jest coś innego?
Suma + jeżeli lub suma.iloczynów powinny dać radę. Można zrobić także przestawkę i wtedy wyszukaj.pionowo/x.wyszukaj po dwóch lub 3 kryteriach. Można pobrać dane przez power query i zwrócić tabelę w drugim pliku i wtedy użyć sumy warunków.W ostateczności pewnie też można zrobić "=" na komórkę z arkusza źrodłowego w docelowym i zrobić tymczasową tabelę w ukrytym arkuszu. Wszystko zależy ile tych danych jest itp.