Wpis z mikrobloga

Dobrze rozumiem, że kredyt 2% jest korzystny tylko dla rynku wtórnego przez brak dopłat państwa w okresie karencji przy zakupie budowy od deva? Czyli jedyna droga do opłacalnego kupna mieszkania z rynku pierwotnego gotowego za 2 lata to kupno mieszkania od rodziców i oni za ten hajs kupują od deva. Czy to jedyna opcja na skorzystanie z kredytu 2% na rynku pierwotnym?

#nieruchomosci #kredyt2procent #kredythipoteczny #finanse #inwestycje
  • 46
@ksiezycoweNieruchy: hola hola koledzy
mieszkanie jest tworzone w momencie jego odbioru, jest podpisanie umowy przyrzeczonej sprzedaży mieszkania, potem jest wpis do KW.
Jak rodzice, mogą sprzedać mieszkanie w budowie, którego nie dość że nie posiadają, to jeszcze nie istnieje?
@wetorek2 ty nie rozumiesz. Kupuje mieszkanie od rodziców w którym mieszkają od lat i oni za tą gotówkę kupują mieszkanie w budowie od deva. Po spłacie kredytu zamieniamy się mieszkaniami. W tym momencie jest to jedyny sposób żeby skorzystać z bk2% na kupno mieszkania w budowie od deva.
@wetorek2: Rodzice mają mieszkanie, sprzedają je dziecku pod kredyt 2%. Dostają na konto kwotę ze sprzedaży i kupują mieszkanie od dewelopera za gotówkę z odbiorem za 2 lata. Problem jest taki, że dziecko będzie mieć stare mieszkanie (bo musi w nim mieszkać gdy korzysta z programu bk2%) ale rodzice dostaną nowe :)
@ksiezycoweNieruchy: Nie zapominaj o marży banku + 2% (lub więcej jakby stopy urosły, bo program bk2% zakłada, że rząd pomaga z 5% i ani 0.01% więcej) i o tym, że rata odsetkowo-kapitałowa w początkowym okresie kredytu ma niewiele wspólnego z kapitałem, nawet jak to mają być malejące. Nie wiem, czy akurat ferrari jest dobrym pomysłem :)
@ksiezycoweNieruchy: jest jeszcze kolejna ciekawa opcja i to wpadłem teraz na przykładzie ze swojego otoczenia xD
Rodzice z mieszkaniem + 2 mieszkanie w kredycie, w którym mieszka syn.
Syn mający zdolność może kupić to mieszkanie w bk2%. Następuje spłata kredytu oprocentowanego 6-9% kredytem 2%+marża i jakby zrobić maksymalną możliwą cenę pod bk2% to reszta zostanie na lokatę 8%. Sytuacja mieszkaniowa nikogo nie uległaby zmianie. Czy to ma ręce i nogi czy
Dobrze rozumiem, że kredyt 2% jest korzystny tylko dla rynku wtórnego przez brak dopłat państwa w okresie karencji przy zakupie budowy od deva? Czyli jedyna droga do opłacalnego kupna mieszkania z rynku pierwotnego gotowego za 2 lata to kupno mieszkania od rodziców i oni za ten hajs kupują od deva. Czy to jedyna opcja na skorzystanie z kredytu 2% na rynku pierwotnym?


@ksiezycoweNieruchy: W jaki sposób brak dopłat w okresie karencji
@bartez_94: To pozostaje tylko wkład własny, syn musi wykazać że zapłacił zanim bank kredytodawca wyśle swoją część. Różnie banki podchodzą, może wystarczy pokwitowanie, że zapłacił gotówką (która nie istniała) a może będą chcieli mieć potwierdzenie przelewu (w takim wypadku syn musi je mieć na koncie, jeśli nie ma to dostaje darowiznę ale od tego podatek powyżej 8k).
@marcpol według ustawy suma dopłat do karencji obniża ci dopłaty później. Podatek PCC to jest dużo mniej niż dziesiątki tysięcy zapłaconych odsetek banku w błoto, to idzie do korpo a nie do twojego kapitału. Brak dopłaty do kapitału w okresie karencji sprawia że jest to bez sensu dla budowy która trwa 2 lata.
@marcpol ja dziękuję za taki kredyt gdzie spłacam normalne odsetki od kapitału w ciągu 2 lat, może dostanę jakąś niewielka dopłatę, a po 2 latach dostaje normalne dopłaty kiedy stopy pewnie i tak już będą niskie i nabiłem kasę banku za darmo. Wtórny rynek jest znacznie bardziej opłacalny, a najlepiej już kupić od rodziców mieszkanie.
xD w sumie na dobrą sprawę jak rodzice mają dwa mieszkania i w jednym mieszka syn to syn może od nich kupić to jedno pod bk2% a rodzice wrzucą np. 500k na lokatę 8% xD


@bartez_94: takie perpetum mobile może trochę nie wypalić docelowo XD
- Na start 2% podatku PCC + koszty notariusza itp.,
- Wszystkie obligacje/lokaty wiążą się z 19% podatkiem belki,
- Szybka spłata (w przeciągu np. 3